Hlavní obsah

Spory Černochové s Řehkou: Místo spolupráce si vyřizují účty, říká reportér

Foto: Michal Turek, Seznam Zprávy

O sporech mezi ministryní Janou Černochovou a Karlem Řehkou se mluví nejméně od roku 2023. Archivní foto.

Článek

Prošetřování spolupráce členů speciálních jednotek české armády a iniciativy dronů pro Ukrajinu opět nasvěcuje vztahy ministryně obrany Jany Černochové a náčelníka generálního štábu Karla Řehky. Do sporů se dostávají opakovaně. Co víme o zákulisí? Dění v resortu obrany rozebíráme s investigativním reportérem Lukášem Valáškem.

Co v dnešní epizodě 5:59 také uslyšíte

  • Jak se vyznat v nepřehledných sporech v nejvyšších patrech resortu obrany.
  • Jaké milníky už napjaté vztahy mezi ministryní Janou Černochovou a náčelníkem generálního štábu armády Karlem Řehkou přinesly.
  • A co to celé znamená pro bezpečnostní politiku Česka a fungování Ministerstva obrany.

Dlouhodobě napjaté vztahy ministryně obrany Jany Černochové (ODS) a náčelníka generálního štábu armády Karla Řehky, které čas od času probublají až na povrch, může letos čeřit další vzájemný střet. Ten se rýsuje kolem iniciativy Drony Nemesis, která od svého založení na konci roku 2023 vybrala přes 200 milionů na drony pro Ukrajinu.

Řehka je čestným předsedou spolku Skupina D, jenž dronovou iniciativu organizuje, a převzal nad ním záštitu. Server Aktuálně.cz nicméně minulý týden uvedl, že Vojenská policie prověřuje podezření, že se příslušníci armády – konkrétně jejích speciálních sil – nelegálně podíleli na dopravě dronů Nemesis na ukrajinské území. Ministryně Černochová poté v nedělní Partii na televizi Prima šetření potvrdila a uvedla, že „ta obvinění jsou samozřejmě vážná“.

Zároveň však padlo i trestní oznámení od zástupců Skupiny D. Jak Seznam Zprávy informovaly, předseda spolku herec Ondřej Vetchý ho podal na neznámého pachatele, který podle něj o iniciativě šíří lži. Policii navrhl, že by měla vyslechnout právě ministryni Černochovou, poslance za ANO Pavla Růžičku, ale také ředitele Vojenského zpravodajství Petra Bartovského. Skupina D zároveň odmítá jakékoli pochybení.

„V posledních měsících jsme svědky toho, že se tento spolek ocitl – vojenskou terminologií řečeno – v křížové palbě znepřátelených skupin v resortu Ministerstva obrany,“ popisuje situaci investigativní reportér Seznam Zpráv Lukáš Valášek.

Foto: David Neff, Seznam Zprávy

Investigativní reportér Seznam Zpráv Lukáš Valášek.

Černochová vs. Řehka

Podle novináře Valáška totiž spory kolem dronové iniciativy přišly na pozadí neustále se vracejících nevraživostí mezi čelnými představiteli ministerstva a armády: Janou Černochovou a Karlem Řehkou. „Jsou tam velké antipatie, které – jak já to sleduji – už se dávno přehouply z roviny profesní do velmi osobní. A jsou v podstatě neustále jitřeny dalšími výroky a spory, například o tuto dronovou iniciativu,“ říká reportér.

Rozepře, které se mezi ministryní a náčelníkem generálního štábu objevují, se v médiích rozebírají nejméně od roku 2023. Co ale stálo na jejich počátku, vědí podle Valáška zřejmě jen samotní aktéři. Na přetřes se však jejich konflikty v posledních měsících dostávají opakovaně.

V nedávné době se nevraživost mezi Černochovou a Řehkou projevila třeba u případu v Keni, kde byl při výcviku vedeném příslušníky elitních sil z Prostějova zraněn místní voják. Ministryně kritizovala mimo jiné to, že se o incidentu dozvěděla až se zhruba třídenním zpožděním. A podle Deníku N šlo o jednu z příčin nově zesíleného napětí mezi oběma klíčovými postavami resortu obrany.

Ještě dříve loni se pak dvojice například střetla kvůli oficiálnímu účtu náčelníka generálního štábu, který chtěl Řehka založit na sociální síti X. Hodlal na něm oslovovat vojáky i veřejnost napřímo nebo sdílet svůj osobní pohled. To ale Černochová podle serveru iRozhlas zakázala s tím, že nechce „rozmělňovat komunikaci“. Řehka nakonec na X začal více využívat svůj osobní účet.

„Bezprecedentní“ vyřizování sporů na veřejnosti

Spory mezi oběma vysoce postavenými činiteli jsou zkrátka na očích. A to i kvůli tomu, že se je zejména ministryně Černochová nebrání komentovat v nejrůznějších rozhovorech.

„Dovolím si tvrdit, že je poměrně bezprecedentní, že by si ministryně obrany a náčelník generálního štábu takto veřejně vyřizovali účty,“ míní Valášek. Veřejnost podle něj namísto toho očekává, že spolu budou co nejlépe spolupracovat, a to zejména za situace, kdy Rusko válčí na nedaleké Ukrajině.

Přitom se nezdá, že by k urovnání vzájemných sporů v dohledné době mohlo dojít. A to přesto, že se situaci snažil v minulosti řešit i prezident Petr Pavel nebo premiér Petr Fiala (ODS). Poslední dny opět naznačují, že bez úspěchu.

„V celém resortu obrany panuje obrovská nervozita. (…) A to úplně nenahrává tomu, že by se tady systematicky budovaly ozbrojené síly,“ dodává Valášek, podle něhož právě třeba zvýšená pozornost, jaké se teď ze strany kontrolních a dalších orgánů dostává speciálním silám armády, ukazuje, v jakých sporech se Ministerstvo obrany momentálně zmítá.

V podcastu 5:59 se také dozvíte, v jaké fázi je momentálně prošetřování dronové iniciativy, za kterou stojí Skupina D, nebo jakou roli v celém případu sehrávají speciální síly a jejich šéf Miroslav Hofírek. Poslechněte si v přehrávači v úvodu článku.

Editor a koeditor: Matěj Válek, Dominika Kubištová

Sound design: David Kaiser

Hudba: Martin Hůla

Zdroje audioukázek: Partie Terezie Tománkové – CNN Prima News, ČT24, ČTK, iDnes.cz

Podcast 5:59

Zpravodajský podcast Seznam Zpráv. Jedno zásadní téma každý všední den za minutu šest. To nejdůležitější dění v Česku, ve světě, politice, ekonomice, sportu i kultuře optikou Seznam Zpráv.

Poslouchejte na Podcasty.cz, Spotify, Apple Podcasts a dalších podcastových aplikacích. Sledujte nás na X, Instagramu, Threads nebo Bluesky.

Archiv všech dílů najdete na našich stránkách. Své postřehy, připomínky nebo tipy nám pište prostřednictvím sociálních sítí nebo na e-mail: zaminutusest@sz.cz.

Doporučované