Článek
Slintavka a kulhavka se na Slovensku notně přiblížila k západním hranicím a české úřady reagují novými opatřeními. Testování mléka na jihomoravských farmách má od úterý zajistit, že případná nákaza bude odhalena včas. Jak vypadá boj s virem na samotném Slovensku, popisuje v 5:59 novinářka deníku SME Michaela Štalmachová.
Co v dnešní epizodě 5:59 také uslyšíte
- Jak se Slovensko vyrovnává s šířením nakažlivé slintavky a kulhavky, která je potvrzená už na pěti místech.
- Že u prvních ohnisek zřejmě sehrál roli vítr, u toho nejnovějšího ale nejspíše odpovědnost nese člověk.
- Reportážní vstup z česko-slovenského pomezí, kde mají mimořádná opatření zabránit zavlečení viru do Česka.
První linií obrany proti rozšíření nakažlivé slintavky a kulhavky do Česka jsou už od března hraniční přechody, kde policisté a veterináři provádějí mimořádné kontroly a dezinfekci vytipovaných kamionů. Opatření ale přibývají i v „týlu“. Od úterý se například rozbíhá testování mléka z jihomoravských farem. Podle ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL) proto, aby případná nákaza byla izolována „co nejdříve“.
Preventivní testy přicházejí dva dny poté, co se virus potvrdil dosud nejblíže od českých hranic. Slovenské úřady totiž v neděli večer oznámily, že nejnovější – a zatím celkově páté – ohnisko testy prokázaly na západě země. Z vesnice Plavecký Štvrtok je to do Česka jen několik desítek kilometrů.
Místa zasažená vysoce infekční nemocí, která postihuje skot, prasata nebo ovce, na Slovensku přibývají navzdory přijatým opatřením. „Byl zakázán vstup na farmy, všeobecně také přenos zvířat z farmy na farmu, byl omezen jejich převoz přes jižní hranice, zakázaly se výstavy a různé akce se zvířaty, zavřely se zoologické zahrady, cirkusy. Lidé dostali doporučení, aby nenavštěvovali sousedy, pokud doma tato hospodářská zvířata chovají,“ líčí reakci úřadů redaktorka deníku SME Michaela Štalmachová, která slovenské zápolení s kulhavkou a slintavkou v posledních týdnech podrobně sleduje.

Novinářka deníku SME Michaela Štalmachová.
Na Slovensku také začalo utrácení zvířat v zasažených chovech a přilehlých ochranných pásmech. O něco později rovněž vláda premiéra Roberta Fica vyhlásila v celé zemi mimořádnou situaci. Přesto v neděli přišla zpráva o tom, že slintavka a kulhavka zasáhla farmu s přibližně 3500 kusy skotu, která co do produkce mléka patří k největším na Slovensku.
„Onemocnění tam podle všeho přenesl člověk, který byl před téměř dvěma týdny v maďarské obci Levél,“ popisuje Štalmachová dosavadní hypotézu slovenských úřadů. Právě na farmě ve zmíněné maďarské vesnici byl virus potvrzen už dříve. Podle novinářky tak k zavlečení na západ Slovenska došlo zřejmě odlišným způsobem než v případě prvních ohnisek, o kterých se veřejnost dozvěděla 21. března.
Nákazu první trojice chovů v okresech Dunajská Streda a Komárno totiž nejspíše způsobil aktér, který se nenechá jen tak svázat: vítr. Redaktorka deníku SME podotýká, že tento způsob přenosu z farem v Maďarsku označili za pravděpodobný i experti Evropské komise, kteří přímo na Slovensku situaci posuzovali.
Slintavka a kulhavka
- Slintavka a kulhavka (SLAK) je jednou z nejnakažlivějších infekčních chorob na světě. Vylučuje se slinami, močí, trusem, mlékem a přenáší se kontaktem s nemocnými zvířaty, vzduchem (např. v mírném klimatickém pásu až na vzdálenost 60 km nad pevninou, případně až 300 km nad mořskou hladinou), dále pak mechanicky na povrchu zvířat, člověka, nástrojů či dopravních prostředků. Nemocnost dosahuje 100 %, úmrtnost je u dospělých zvířat nízká (do 5 %).
- Toto onemocnění sudokopytníků je charakterizované horečkou, tvorbou puchýřů a aft na sliznici dutiny ústní, na mulci, nozdrách a spárcích. Onemocnění způsobuje virus slintavky a kulhavky patřící mezi RNA viry z čeledi Picornaviridae. Nejvnímavější k infekci je skot, prase a ovce. Člověk onemocní velice zřídka.
Šíření vzduchem na vzdálenost až desítek kilometrů nebo také skrze člověka – kterému ovšem virus jinak prakticky neublíží – jsou jen některé z důvodů, proč je tak složité slintavku a kulhavku zastavit. Další je například inkubační doba, jež může trvat až dva týdny. Právě ta zřejmě byla podle Michaely Štalmachové důležitým faktorem, proč se nemoc ve vesnici Plavecký Štvrtok zjistila až s velkým odstupem od zavlečení.
Spory i dezinformace
Boj s kulhavkou a slintavkou ale na Slovensku vyvolává také některé spory a kritické reakce. Novinářka Štalmachová upozorňuje, že „velmi čilá diskuze“ se vede například ohledně nařízení vybíjet v okruhu tří kilometrů od potvrzených ohnisek všechna zvířata náchylná k nákaze. Tedy včetně domácích zvířat drobných chovatelů. Někteří z nich se dokonce v pátek sešli v Bratislavě k protestu.
„Je pravda, že v minulosti – před přibližně 50 lety, kdy onemocnění naposledy Slovensko zasáhlo – se všechna zvířata nevybíjela, některá zůstala v karanténě. Problém je ale v tom, že je to vysoce nakažlivá nemoc, která by se mohla přenášet dál,“ říká redaktorka deníku SME. Upozorňuje i na to, že postup slovenských úřadů odpovídá doporučením nebo přímo nařízením Evropské komise. „Proto si myslím, že slovenská vláda nemá nějaké velmi odlišné možnosti, než ta zvířata vybít,“ říká Štalmachová.
Mimořádná opatření na českých hranicích
V úterním dílu podcastu 5:59 se také vydáváme na hraniční přechod u Lanžhota, kde se úřady snaží zabránit tomu, aby se vysoce nakažlivá slintavka a kulhavka dostala do Česka. Situaci na místě popisuje reportér Seznam Zpráv Tomáš Svoboda:
Dopravní policisté vytipovávají kamiony, které stáhnou z dálnice. Většina z těch aut najíždí na speciální dezinfekční pásy a veterináři poté rozhodují, jestli ještě nákladní vůz neprojde kompletnější dezinfekcí celé nápravy.
Zároveň se ale na Slovensku šíří i dezinformace spojené s nákazou. Jednou z nejzávažnějších je podle novinářky tvrzení, že to byla právě Evropská unie, která virus na Slovensko i do Maďarska „poslala“. Obě dvě země se totiž s Bruselem dostávají do opakovaných sporů. Zmíněná dezinformace proto uvádí, že kulhavka a slintavka je odplatou ze strany Evropské unie.
„Samozřejmě všichni odborníci říkají, že to není pravda. Trochu problém je možná v tom, že ministerstvo zemědělství tím, že se snaží vyřešit tuto krizi (kolem šíření slintavky a kulhavky), nevěnuje se vyvracení těchto informací z dezinformačních webů. A to je možná trochu chyba,“ podotýká redaktorka.
V podcastu 5:59 se také dozvíte, jak na Slovensku probíhá vybíjení dotčeného dobytka, nebo že se v zemi vede spor o to, jestli vláda a úřady boj s virem zvládají. Poslechněte si v přehrávači v úvodu článku.
Editor a koeditor: Pavel Vondra, Matěj Válek
Sound design: Ursula Sereghy
Hudba: Martin Hůla
Zdroje audioukázek: TA3, :24 (STVR), YouTube - tagesschau (@tagesschau), YT - Peter Liptak (@@PeterLiptak1960)
Podcast 5:59
Zpravodajský podcast Seznam Zpráv. Jedno zásadní téma každý všední den za minutu šest. To nejdůležitější dění v Česku, ve světě, politice, ekonomice, sportu i kultuře optikou Seznam Zpráv.
Poslouchejte na Podcasty.cz, Spotify, Apple Podcasts a dalších podcastových aplikacích. Sledujte nás na X, Instagramu, Threads nebo Bluesky.
Archiv všech dílů najdete na našich stránkách. Své postřehy, připomínky nebo tipy nám pište prostřednictvím sociálních sítí nebo na e-mail: zaminutusest@sz.cz.