Hlavní obsah

Psycholožka o nové vlně sebepoškozování dětí: „Bývá to jen špička ledovce“

Foto: Lysenko Andrii, Shutterstock.com

Se sebepoškozováním se v Česku podle studie Univerzity Palackého v Olomouci potýká na 70 tisíc dospívajících. Ilustrační foto.

Článek

Česko zasáhla vlna sebepoškozování, která se dotýká desetitisíců dětí a dospívajících. Upozornila na to studie psychologů z Univerzity Palackého v Olomouci. Nejvíc ohroženy jsou podle odborníků dívky kolem třinácti let věku, záměrné sebepoškozování je ale problémem i u chlapců a potýkají se s ním také dospělí.

Co v dnešní epizodě 5:59 také uslyšíte

  • Jak odborníci z Univerzity Palackého sbírali data, která ukázala, že v Česku se sebepoškozuje nejméně 70 tisíc mladistvých.
  • Proč mají mladí lidé v dnešní době tendenci si ubližovat.
  • A jak o problému mluvit nejen s nimi samotnými, ale i v rámci celé společnosti.

Sebepoškozování, tedy záměrné ubližování sama sobě bez momentálního úmyslu spáchat sebevraždu, se může jevit jako problém několika jedinců. Opak je ale pravdou. Ukazují to data výzkumníků z Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Z nich vyplývá, že zhruba 16 procent mladistvých a dětí v Česku se potýká se sebepoškozováním v takové míře, že by měli vyhledat odbornou pomoc. Při přepočtu na celkovou populaci jde o zhruba 70 tisíc mladých lidí, většinou dívek.

„Ukazuje se, že je to opravdu vlna, která v posledních měsících nebo letech prochází Českou republikou,“ varuje v podcastu 5:59 reportér Seznam Zpráv Petr Švihel s tím, že se tato tísnivá zkušenost může dotknout v podstatě jakékoliv rodiny.

Výzkumníci při sběru dat na základních školách a gymnáziích po celém Česku byli podle Švihela „pečliví“, s každým z téměř dvou tisíc respondentů mluvili a položili mu sadu otázek. Ptali se na konkrétní projevy sebepoškozování, mezi které patří třeba pálení se zapalovačem nebo propichování si kůže špendlíkem, i na to, jak často si daný jedinec takto ubližuje. Zároveň do svých závěrů nezahrnuli ty, kteří se sebepoškozováním pouze experimentovali.

Analýza, která rozebírá výzkum o sebepoškozování

Přesto sběr dat měl podle samotných autorů několik úskalí, kvůli kterým může být realita v Česku ještě horší, než studie ukazuje. K části mladistvých z vybraných škol se totiž autoři nedostali, protože neměli souhlas rodičů. A zároveň odborníci pracují s předpokladem, že při odpovědích mohl hrát svou roli i strach z toho se svěřit.

Foto: David Neff, Seznam Zprávy

Reportér Seznam Zpráv Petr Švihel.

„Symptom patřící k určité době“

Výzkum odborníků z olomoucké univerzity je ale cenný i z jiného úhlu - nejenže potvrdil dosavadní odhady, ale zároveň ukázal, že Česko není v této problematice výjimkou. S podobnými daty pracuje třeba i Světová zdravotnická organizace (WHO).

Psycholožka zaměřující se na krizovou intervenci a druhý host podcastu 5:59 Pavla Čípková pak podotýká, že data z celého světa mimo jiné ukazují na nárůst sebepoškozování s příchodem nového tisíciletí. Třeba pozdější role pandemie covidu-19, o které část mladistvých a jejich rodin mluví jako o spouštěči svých psychických problémů, je ale zatím prý nejasná.

„Otázkou je, jestli se to dá označit jako plošný fenomén. Já to radši označuju slovem symptom, protože je to v určité době nějaký signál, kterému je potřeba věnovat pozornost a nese nám nějakou zprávu,“ říká Čípková.

Kde najdete pomoc při sebepoškozování

  • Linka bezpečí na telefonním čísle 116 111
  • Linka důvěry Dětského krizového centra na telefonním čísle 241 484 149
  • Vzkazy na těle na stránkách www.vzkazynatele.cz

Jednoznačnější je to poté s důvody, kvůli kterým se mladiství k tomuto druhu sebedestruktivního chování uchylují. Zaprvé jde o určitý projev vnitřního prožívání, jímž daný jedinec usměrňuje vlastní silné emoce. „Často na pozadí bývá nějaký velký vnitřní stud. To znamená takový pocit, že se mnou není něco v pořádku,“ přibližuje psycholožka, která pracuje také jako vedoucí směny na Lince bezpečí. Zároveň ale podle ní může jít i o snahu o komunikaci s okolím ve chvíli, kdy jiné pokusy selhaly anebo není člověk své pocity schopný vyjádřit jinak.

Pomoc? „Někdy se týká i banálních věcí“

Jak ale lidem, kteří sáhnou - ať už z jakéhokoliv důvodu - k sebepoškozování, pomoct?

Čípková upozorňuje, že podpora musí být individuální. V obecné rovině jde ale zejména o intervenci a prevenci, tedy o návštěvu odborníka a hledání toho, jaké řešení bude pro daného mladistvého nejlepší, a zároveň o průběžné vytváření podmínek k tomu, aby se k takovému chování člověk nemusel uchylovat.

„Ale je důležité si uvědomit, že ten symptom je jen špičkou nějakého ledovce, pod kterým je spousta jiných věcí, které se dají dělat,“ říká psycholožka s tím, že rodiče by se měli poradit s odborníky už ve chvíli, kdy se teprve zabývají otázkou, jestli jejich potomek odbornou pomoc potřebuje, nebo ne.

Foto: Barbora Sochorová, Seznam Zprávy

Psycholožka zaměřující se na krizovou intervenci Pavla Čípková.

Zároveň je z pohledu Pavly Čípkové důležité, aby byla dostupná psychologická a psychiatrická pomoc, což by měl mimo jiné podporovat i stát. V Česku funguje například právě Linka bezpečí, na kterou se mohou mladiství obrátit. Odbornice nicméně připomíná, že ne vždy je možné se dovolat na první pokus, je tak důležité vydržet a zkoušet to třeba i opakovaně.

Podpora je na Lince bezpečí a v dalších organizacích samozřejmě připravená také pro rodiče. Ti ale zároveň mohou dítěti pomoct i jinak a netýká se to vždy jen řešení akutního problému. Čípková připomíná, že pro mladé lidi jsou důležité třeba úplně banální věci: „Dobrý spánek, dobrý režim, kvalitní jídlo, podpora dobrých vztahů ve škole, smysluplné a naplňující koníčky, vztahy s kamarády a v rodině… To jsou základní pilíře, kterých je dobré se držet.“

V podcastu 5:59 také reportér Petr Švihel přibližuje příběhy několika lidí, kteří se potýkali se sebepoškozováním sebe sama nebo u svých blízkých. A také se dozvíte třeba to, v jaký moment mladiství se sebedestruktivním chováním zpravidla končí nebo proč s ním někteří vůbec experimentují. Poslechněte si v přehrávači v úvodu článku.

Editor a koeditor: Matěj Válek, Dominika Kubištová

Sound design: David Kaiser

Hudba: Martin Hůla

Zdroje audioukázek: Takoví jsme - Seznam Zprávy

Podcast 5:59

Zpravodajský podcast Seznam Zpráv. Jedno zásadní téma každý všední den za minutu šest. To nejdůležitější dění v Česku, ve světě, politice, ekonomice, sportu i kultuře optikou Seznam Zpráv.

Poslouchejte na Podcasty.cz, Spotify, Apple Podcasts a dalších podcastových aplikacích. Sledujte nás na X, Instagramu, Threads nebo Bluesky.

Archiv všech dílů najdete na našich stránkách. Své postřehy, připomínky nebo tipy nám pište prostřednictvím sociálních sítí nebo na e-mail: zaminutusest@sz.cz.

Doporučované