Článek
V letošním roce jsme v podcastovém týmu Lenky Kabrhelové posluchačům poslali do uší celkem 273 epizod, ke kterým vznikl stejný počet článků pro čtenáře Seznam Zpráv. Věnovali jsme se v nich dění na domácí i zahraniční politické scéně, pokrývali jsme válečné konflikty i domácí investigativní kauzy. Nejposlouchanější a nejpovedenější epizody podcastu 5:59 vám teď přinášíme přehledně v jednom článku. Přejeme vám příjemný poslech!
Největším posluchačským hitem roku 2023 se u nás jednoznačně stala investigativní série Slopné: Kdo je vrah? autorek Adély Jelínkové a Christine Havranové o případu dvanáct let staré vraždy, za kterou byli k výjimečným trestům odsouzeni dva mladí muži, kteří ve vězení už víc než deset let tvrdí, že jsou nevinní.
Všech šest dílů, ve kterých reportérky postupně rozplétají okolnosti vraždy penzisty na Zlínsku a zavedou je až mezi obchodníky se zbraněmi a drogové dealery na Slovensko, opanovalo žebříček nejposlouchanějších epizod podcastu 5:59.
Poslechněte si podcastovou sérii Slopné: Kdo je vrah?
- První díl o vraždě, která se v obci Slopné v roce 2011 odehrála
- Druhý díl o odsouzených Maroši Straňákovi a Davidu Šimonovi
- Třetí díl o pachových stopách, které byly jedním z klíčových důkazů
- Čtvrtý díl o klíčovém svědectví dvou bratranců
- Pátý díl o DNA slovenského bezdomovce na zakrvácené kukle
- Šestý díl o napojení zavražděného seniora na slovenské mafiány
Protože se po odvysílání posledního dílu množily otázky na téma, co se děje kolem kauzy dál, rozhodli jsme se pro ještě jednu bonusovou epizodu. Adéla Jelínková v ní odpovídá na často kladené otázky, zda se během natáčení bála a jak pokračuje snaha advokátů odsouzených Maroše Straňáka a Davida Šimona o obnovení soudního procesu.
Izrael versus Hamás
Velký posluchačský zájem vzbudily epizody, které se věnovaly teroristickému útoku ozbrojenců hnutí Hamás na území Izraele ze 7. října a následné pozemní operaci izraelské armády v Pásmu Gazy.
Aktuální situaci z pohledu Izraelců jsme v díle vydaném hned po víkendu, kdy byl Izrael na své hranici napaden, rozebrali v epizodě s Natashou Dudinski, dokumentaristkou a publicistkou žijící v Jeruzalému.
Svůj pohled přidal v díle nazvaném „To nejhorší teprve přijde“ i americký analytik William Wechsler. Epizodu, která v kategorii zahraničních hostů zaznamenala rekordní počet poslechů, jsme vydali i v originálním anglickém znění bez českého dabingu.
Epizoda v originále: Americký expert @WillWechsler o nástrahách invaze do Gazy a riziku otevření možných dalších front. Za nebezpečnou považuje především variantu zapojení libanonského Hizballáhu, který je vojensky mnohem silnější než Hamás. https://t.co/OXvWlkmzTI
— Lenka Kabrhelova (@Lenkakab) October 11, 2023
Zajímavou perspektivu přeživšího holokaustu, který byl nyní svědkem útoků 7. října, přidal v jedné z našich epizod Moše Kessler, který v podcastovém studiu seděl spolu s profesorkou mezinárodních vztahů Limor Regev.
V díle s Jakubem Záhorou, analytikem Institutu politologických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, jsme se bavili o civilních obětech izraelské invaze v Pásmu Gazy a o humanitární situaci na místě konfliktu.
Příběhy, které nás obklopují
Naší oblíbenou disciplínou v podcastu 5:59 je natáčení příběhů lidí, kterých se dotýká aktuální dění a které, poskládané za sebe, svojí výpovědní hodnotou leckdy předčí sebelepšího odborníka na dané téma, kterého bychom si k mikrofonu pozvali.
Tak vznikla například mozaika příběhů duhových rodin v Česku, kde zástupci tří generací ze tří různých rodin stejnopohlavních párů mluvili o problémech, které řeší při partnerském a rodinném soužití kvůli nastavení českých zákonů.
Odpůrci manželství pro všechny se často zaštiťují obavami o výchovu dětí gay a lesbickými páry. Děti ale v homoparentálních rodinách dávno vyrůstají a nezdá se, že by strádaly. V @zaminutusest dnes přinášíme pohled na věc zevnitř několika duhových rodin🎧https://t.co/fStnYjWYXv pic.twitter.com/o4lsGBaQFh
— Pavel Vondra (@pavelvond) June 29, 2023
Velký zájem posluchačů a mnoho ohlasů v diskuzi i na sociálních sítích přinesl také díl, ve kterém rodiče žáků, již se na jaře roku 2023 nedostali na střední školy, popisují obavy o budoucnost svých dětí.
A u tématu školství jme zůstali také při sbírání příběhů nepedagogických pracovníků, kteří letos v listopadu vyhlásili jednodenní stávku, kterou chtěli poukázat na podfinancování svých oborů. Mohli jste u nás slyšet pohled ředitelky školní jídelny, školní psycholožky nebo správce budovy gymnázia.
Velkým tématem letošního roku byly i změny klimatu. Oslovili jsme proto pět lidí žijících na čtyřech různých kontinentech, aby nám vyprávěli, jak se v průběhu let mění klima v jejich okolí a jak s tím jejich země i oni sami jako jednotlivci bojují.
Pohledy ze zahraničí (a bez dabingu)
Rádi posluchačům přinášíme rozhovory s novináři a odborníky ze zahraničí, kteří mohou nabídnout nový, v českém éteru neotřelý pohled na věc. Rekordmanem v počtu poslechů se v tomto ohledu stal rozhovor se švédskou politoložkou Sofií Näsström z univerzity v Uppsale, která mluvila o ohrožení demokracie. Verze rozhovoru v anglickém originále se stala nejposlouchanější epizodou bez dabingu letošního roku.
Slyšet jste u nás mohli také rozhovor s reportérem deníku New York Times Michaelem Schwirtzem, který mluvil o Rusech, co se rozhodli bojovat proti své vlasti na straně Ukrajiny pod praporem legie Svoboda Rusku. Jeho redakční kolega Glenn Thrush vyprávěl zase o tom, jak ve věznici v okrese Fulton v americkém státě Georgia udělali letos 24. srpna historicky první policejní snímek Donalda Trumpa. Fotka se okamžitě stala součástí jeho prezidentské kampaně.
Shaun Walker z britského Guardianu v podcastu 5:59 mluvil o ruských agentech, kteří žijí a pracují v Evropě. Expert na neverbální komunikaci a bývalý agent FBI Joe Navarro v našem podcastovém studiu zanalyzoval neverbální komunikaci moderátorky Lenky Kabrhelové a vyprávěl o tom, jak se v FBI odhalují špioni.
Ostře sledované domácí kauzy
Posluchačsky, ale i čtenářsky oblíbené byly letos kauzy z pera investigativního týmu redakce Seznam Zpráv. Několikrát jsme v podcastovém studiu přivítali reportéra Janka Kroupu. Například s jeho pochybnostmi o okolnostech smrti pražského podnikatele Martina Horáka, který zahynul po pádu z balkonu hotelového pokoje v Dubaji.
Častým hostem podcastu 5:59 byl také Lukáš Valášek, který se i v roce 2023 zajímal o dění v Lánské oboře, kde sice nový prezident Petr Pavel slíbil větší transparentnost, zatím se mu to ale spíš nedaří.
Dnes v @zaminutusest rozebíráme děje venkovském sídle prezidenta. Sice tam už jezdí místo Miloše Zemana Petr Pavel, ale podezření pokračují. A policie prověřuje nejen hospodaření předchozího ředitele Baláka, ale i toho současného Rusa. @SeznamZpravy https://t.co/OnrkBsQkhx
— Lukáš Valášek (@lukasvalasek) November 6, 2023
Velký posluchačský zájem pak vzbudila další investigace Lukáše Valáška v tandemu s Adélou Jelínkovou ohledně dění v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM). První epizoda o úvěrovém byznysu dnes již exředitele pražského IKEM Michala Stiborka si vyžádala další pokračování. S reportérem Vojtěchem Blažkem jsme byli u toho, když se Stiborkovy aktivity dostaly do hledáčku police.
Vzpomínání na ty, co odešli
I letos jsme bohužel měli hned několik příležitostí k tvorbě vzpomínkových dílů o těch, kteří navždy odešli. Speciální epizoda vzpomínek šesti literárních expertů vznikla například o Milanu Kunderovi, který zesnul 11. července v Paříži.
Do hudebního nebe letos odešla také zpěvačka Tina Turner. Na její život i tvorbu zavzpomínal před naším mikrofonem hudební publicista Jan Vedral. Kromě toho je epizoda ozvučená mnoha ukázkami z její tvorby.
V závěru roku pak odešel bývalý ministr zahraničí a prezidentský kandidát Karel Schwarzenberg. V podcastu 5:59 jsme ho připomněli hned dvěma epizodami. V jedné na něj zavzpomínal komentátor Jiří Peňás, druhá epizoda přinesla pět osobních vzpomínek lidí, kteří se s Karlem Schwarzenbergem dobře znali nebo se s ním během jeho života v určité fázi protnuli. A zahrál nám v ní dokonce i lesní roh Karel, pojmenovaný právě po Schwarzenbergovi.
Jak to vidí posluchači
Na nejoblíbenější epizody uplynulého roku jsme se prostřednictvím našich sociálních sítí zeptali i posluchačů podcastu. Nejčastěji zmiňovali sérii Slopné: Kdo je vrah?, ale také díly v originálním anglickém znění, které vydáváme jako alternativu k dabovaným epizodám se zahraničními hosty.
Konkrétně psali, že je baví díly s Jindřichem Šídlem. Ten poslední, nad kterým jsme se letos sešli, byl o (ne)komunikaci vlády Petra Fialy. Jako tip ostatním k zajímavému poslechu padla také epizoda o situaci na rusko-finské hranici s novinářem helsinského deníku Jussim Niemeläinenem. A do třetice se sešlo doporučení na poslech rozhovoru o nárůstu migrace do Evropy s populačním a environmentálním geografem Robertem Stojanovem.
Pokud jsme vás naším redakčním výběrem nejlepších epizod podcastu 5:59 inspirovali k poslechu, budeme rádi, když vám poslední dny tohoto roku ve vašich uších zpříjemníme. Jednu čerstvou epizodu každý všední den vám nabídneme na Seznam Zprávách a v podcastových aplikacích zase od 2. ledna.
Podcast 5:59
Zpravodajský podcast Seznam Zpráv. Jedno zásadní téma každý všední den za minutu šest. To nejdůležitější dění v Česku, ve světě, politice, ekonomice, sportu i kultuře optikou Seznam Zpráv.
Poslouchejte na Podcasty.cz, Spotify, Apple Podcasts a dalších podcastových aplikacích. Sledujte nás na X, Instagramu, Threads nebo Bluesky.
Archiv všech dílů najdete na našich stránkách. Své postřehy, připomínky nebo tipy nám pište prostřednictvím sociálních sítí nebo na e-mail: zaminutusest@sz.cz.