Článek
Ostře sledovaná cesta Roberta Fica do Moskvy, tajnosti kolem jeho pobytu ve Vietnamu a nakonec opět let do ruské metropole, tentokrát v podání delegace poslanců. Politické dění na Slovensku posledních týdnů se točí kolem pozoruhodných zahraničních aktivit vrcholných politiků. Proč míří do Ruska, které čelí západní izolaci? Ptáme se šéfredaktora Denníku N Matúše Kostolného.
Co v dnešní epizodě 5:59 také uslyšíte
- Proč podle novináře Matúše Kostolného slovenský premiér Robert Fico nemohl cestou do Moskvy dosáhnout pro svou zemi ničeho pozitivního.
- Že namísto dodávek plynu mohlo být skutečnou motivací cesty především získání bodů na domácí politické scéně.
- Jak daleko – nebo spíše blízko – je na Slovensku možnost konání předčasných parlamentních voleb.
Do centra pozornosti se na Slovensku v posledních týdnech dostávají zahraniční aktivity politiků vládnoucí koalice v čele s premiérem Robertem Ficem. Byl to právě šéf kabinetu a strany Směr, kdo krátce před Vánocemi svou cestou do Moskvy za ruským prezidentem Vladimirem Putinem vzbudil rozruch – a také kritiku – nejen u části slovenské veřejnosti a politiků, ale i v zahraničí. Podle Fica se jednání s Putinem soustředilo na dodávky ruského plynu na Slovensko v souvislosti s koncem tranzitu této suroviny přes Ukrajinu na konci roku.
Pár dní poté slovenská média řešila otázku, kde se vlastně Fico nachází. Nakonec jeho videa zveřejňovaná na sociálních sítích zavedla novináře do luxusního apartmánu hotelu ve vietnamské Hanoji.
Třetí pozoruhodná výprava pak v neděli zamířila opět do Moskvy. Podle místopředsedy slovenského parlamentu ze Směru Tibora Gašpara má šestičlenná poslanecká delegace mimo jiné jednat rovněž o dodávkách plynu nebo o válce na Ukrajině. Další člen skupiny, šéf Slovenské národní strany a rovněž místopředseda parlamentu Andrej Danko, na sociálních sítích ale zmínil také snahu ukázat, že na Slovensku „jsou i lidé, kteří mají jiné názory než sluníčkáři“.
„Tu cestu skutečně není možné brát vážně,“ říká o pobytu poslanců v Moskvě slovenský novinář a šéfredaktor Denníku N Matúš Kostolný. V rozhovoru pro podcast 5:59 míní, že obě cesty do Ruska, jež se kvůli válce proti Ukrajině ocitlo ve značné izolaci ze strany Západu, nemohou navzdory oficiálně uváděným cílům pro Slovensko dosáhnout ničeho pozitivního: „Není nic, co by z Moskvy mohli (poslanci) donést – tedy kromě hanby.“
Podobně přitom novinář hodnotí i Ficovo prosincové setkání s Putinem. Také v tomto případě se prý z dosud známých detailů o schůzce – veřejnost jich přitom stále nemá mnoho – zdá, že jediným výsledkem pro Slovensko je „hanba“. Podle šéfredaktora Denníku N je navíc myšlenka jednat o dodávkách plynu a dosažení míru právě s Putinem krajně nemorální.
Rámuje Fico předčasné volby?
Snaha Roberta Fica hrát na všechny světové strany – a zejména na Východ – je patrná od začátku jeho posledního nástupu k moci na Slovensku. Premiér hned v říjnu roku 2023 pozměnil kurz, jaký země do té doby zastávala vůči Rusku a Ukrajině. Nová vláda začala kritizovat protiruské sankce vyhlášené Západem, zároveň Slovensko například přestalo ze státních zdrojů poskytovat vojenskou pomoc napadené zemi.
Každopádně nedávnou cestu do Moskvy a Ficovu rétoriku o dojednávání míru či dodávek plynu, stejně jako jeho výpady vůči ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému, novinář Kostolný přičítá hlavně snaze zapůsobit na voliče. „Jsou to jen řeči pro domácí publikum. Robert Fico si myslí, že mu pomůžou ve vnitropolitické debatě a vnitropolitickém zápase,“ podotýká novinář.
Dnes som sa v Moskve pracovne stretol s prezidentom RF V. Putinom. Znova pripomínam, že presadzujem suverénnu politiku...
Posted by Robert Fico on Sunday, December 22, 2024
Podle Kostolného se totiž současná vládní sestava na Slovensku dostala do „obrovských problémů“, a to kvůli sporům v koalici, jen těsné většině poslanců v parlamentu nebo nutnosti dělat nepopulární úsporná opatření. Množí se prý dokonce zvěsti, že by vývoj mohl dospět až k novému rozdání karet ve volbách. A v takové situaci se teď Fico z pohledu slovenského novináře snaží uspokojit především své vlastní příznivce.
„Robert Fico se připravuje na předčasné volby, které se pokusí vyvolat tak, aby to byl on, kdo určí jejich téma. Podle jeho představ by takovým tématem měl být ‚nepřátelský Volodymyr Zelenskyj‘, Ukrajina, ‚drahý plyn, o který nás Ukrajina připravila‘, a také rozhodnutí, jestli Slovensko patří jasně na Západ, nebo ne,“ myslí si šéfredaktor Denníku N.
Z pohledu Matúše Kostolného přitom stojí v této souvislosti za pozornost i pouze malé množství informací, které Fico a jeho okolí o cestách do Moskvy a Vietnamu veřejnosti poskytli. „Fico těmito dvěma cestami Slovensku vzkázal, že ho slovenští občané vůbec nezajímají,“ dodává novinář, který navíc zpochybňuje vysvětlení, v němž Fico odmítá, že by během dovolené ve Vietnamu bydlel v luxusním apartmánu hotelu v Hanoji. Důvěryhodnost podle Kostolného oslabuje i to, že premiér prý svou verzi několikrát změnil.
V podcastu 5:59 se také dozvíte, jaká reakce na kroky premiéra Fica se dá podle Matúše Kostolného čekat ze strany zahraničních partnerů Slovenska. Nebo to, jak si slovenský novinář vysvětluje, že podle průzkumů zastává pozitivní náhled na Rusko významná část slovenské veřejnosti. Poslechněte si v přehrávači v úvodu článku.
Editor a koeditor: Dominika Kubištová, Matěj Válek
Sound design: Ursula Sereghy
Hudba: Martin Hůla
Zdroje audioukázek: TA3, Plus JEDEN DEŃ, Facebook – Slovenská národná strana (@stranasns), YouTube – Online Tu a Teraz (@onlinetuateraz), YT – Epoch Times Slovensko (@ETSlovensko)
Podcast 5:59
Zpravodajský podcast Seznam Zpráv. Jedno zásadní téma každý všední den za minutu šest. To nejdůležitější dění v Česku, ve světě, politice, ekonomice, sportu i kultuře optikou Seznam Zpráv.
Poslouchejte na Podcasty.cz, Spotify, Apple Podcasts a dalších podcastových aplikacích. Sledujte nás na X, Instagramu, Threads nebo Bluesky.
Archiv všech dílů najdete na našich stránkách. Své postřehy, připomínky nebo tipy nám pište prostřednictvím sociálních sítí nebo na e-mail: zaminutusest@sz.cz.