Článek
Ke střelbě za 38 minut, k vykradené garáži za tři hodiny. To jsou příklady některých dojezdových časů policejních hlídek v praxi. Může za to hlavně personální podstav způsobený nízkým finančním ohodnocením. Situace je podle samotných policistů nejhorší za posledních 20 let. Aby na tristní stav upozornili, chtějí někteří z nich v listopadu přikročit i k nezvyklé formě protestu.
Co v dnešní epizodě 5:59 také uslyšíte
- Jak se nedostatek policistů v terénu projevuje v praxi a jak dopadá na občany a jejich potřeby.
- Příběh konkrétního policisty, který se rozhodl o poměrech ve sboru otevřeně promluvit. Podle něj sledujeme konec policie v přímém přenosu.
- Že se policisté na problémy svého oboru pokusili upozornit i pomocí rapu.
Investigativní reportér Seznam Zpráv Vojtěch Blažek mluvil s dvěma desítkami policistů z různých částí republiky a všichni podle něj stávající situaci popisují stejně. „V západních Čechách se zavírají oddělení, v Liberci v noci slouží tři motohlídky, které nestíhají nic jiného než výjezdy kvůli volání na linku 158, zkrátka řeší jen oznámené věci,“ popisuje v podcastu 5:59 Blažek.
V jihočeském Protivíně už má místní policejní oddělení dokonce některé dny úplně zavřeno, není, kdo by tam sloužil. Případ se střelbou, naštěstí jen ze vzduchovky, ke kterému se hlídka dostavila až po více než půl hodině, se odehrál ve Vodňanech.
Podle policejního prezidenta by ideální počet policistů ve službě měl být 46 162. Fakticky jich ale slouží jen asi 40 400. A ti místo toho, aby hlídkovali v ulicích, stíhají řešit jen akutní výjezdy a jsou pak navíc zavaleni administrativou a dalšími povinnostmi. „Musí asistovat exekutorům, kteří vznáší na policii dotazy k dlužníkům, předvádí ty, kteří si nepřevzali soudní obsílku, kontaktují lidi, se kterými chce mluvit Česká správa sociálního zabezpečení a kteří nereagují na výzvy ke kontrole,“ vypočítává reportér.
Kromě toho, že nedostatek lidí v terénu prodlužuje dobu čekání na příjezd hlídky k občanům, kteří by strážníky potřebovali, leckdy může jít také o bezpečnost samotných příslušníků. Pokud se dostanou do potíží a volají posily, mohou na příjezd kolegů čekat i víc než 15 minut.
Za nízkými stavy policejního sboru stojí podle policistů i malé ohodnocení. Nástupní plat příslušníka po absolvování policejní školy je 30 tisíc korun hrubého a platový postup je pro policisty, kteří pracují v terénu, jen pomalý. „I policejní prezident přiznává, že policie je v současném platovém stavu nekonkurenceschopná jiným oborům,“ říká Vojtěch Blažek a dodává, že podle statistik až 12 procent nováčků u sboru nevydrží déle než čtyři roky. Možná i proto, že postupem času chtějí založit rodiny, pořídit si vlastní bydlení, a to jim policejní plat neumožní. Nemotivuje je ani výsluha, na kterou by po 15 letech služby měli nárok.
30 070 Kč – plat nového policisty
Na začátku roku 2023 se podařilo vedení policie vyjednat další peníze, nástupní plat policisty tak o něco překonává hranici 30 tisíc. Přesně činí 30 070 korun. Při průměrné mzdě v Česku téměř 46 tisíc. Po třech letech služby je průměrný plat u policie 43 114 korun, celkově byl v loňském roce u policie průměrný plat 56 308 korun.
Policejní vedoucí z Písku
O tristní situaci na policejních služebnách mluvil s Vojtěchem Blažkem vedoucí obvodního oddělení v Písku Martin Červenka, který před několika týdny založil webovou stránku Konec Policie České republiky. Popisuje tam, v jakých problémech bezpečnostní sbor je, jaké čelí administrativní zátěži nebo kolik peněz strážníci za svoji službu dostávají.
„Překvapilo mě, jak neuvěřitelně otevřeně Martin Červenka komunikuje. Říkal, že nemá problém vystoupit v článku a všechno popsat,“ líčí reportér Blažek setkání s píseckým policistou a dodává, že se informace o zmiňovaném webu dostala až k policejnímu prezidentovi Martinu Vondráškovi. Ten se s vedoucím obvodního oddělení Červenkou sešel a diskutovali spolu problémy z praxe.
I přesto ale Červenka podle Blažka očekává za svoji otevřenou kritiku postih. Nebojí se totiž ukazovat ani na ty nejvýše postavené nadřízené. „Extrémně nabobtnalo policejní prezidium a krajské ředitelství. Můžete to perfektně vidět na tom, kolik má policie generálů, to není normální,“ uvedl Červenka v rozhovoru s reportérem.
Čtyři dny bez pokut
Vedoucí obvodního oddělení policie v Písku stojí také za návrhem protestu, který má na podstav v policejních řadách upozornit. Stávku jim stejně jako hasičům nebo vězeňské službě zakazuje zákon. A tak Červenka vyzývá kolegy, aby mezi 4. a 8. listopadem – tam, kde to půjde a kde to zákon dovoluje – nedávali pokuty.
Policisté si totiž kromě katastrofální personální situace a nízkých platů stěžují i na to, že jejich nadřízení na vybírání pokut přehnaně tlačí. „Pan Červenka doslova říká, že se cítí jako stroj na pokuty, protože je tady prý – a potvrzují to i další policisté – neustálý tlak nižších šéfů na řadové šéfy: Vyjeďte do ulic a dávejte pokuty, přivezte tolik a tolik peněz,“ popisuje Vojtěch Blažek a jedním dechem dodává, že policejní prezidium tvrdí, že k ničemu podobnému nedochází. A pokud v ojedinělých případech ano, tak je to porušení předpisů. Policista podle množství vybraných pokut prý není a nesmí být posuzován.
Martin Červenka tvrdí, že jeho akce má u jeho policejních kolegů velkou odezvu, že dostal už několik tisíc e-mailů a další lidé ho kontaktují přes sociální sítě. A situaci špatných platových podmínek a jejich důsledků řeší i policejní odbory. Ty po ministrovi vnitra Vítu Rakušanovi (STAN) požadovaly od Nového roku navýšení platů o 2200 korun měsíčně. Ministr přislíbil růst o 1500 korun s tím, že je to maximum možného, i když ve střednědobém horizontu počítá s dalším navyšováním.
Jak to vypadá, když si policisté stěžují prostřednictvím rapu? A pomohla policii náborová akce, která pomocí videospotů lákala budoucí kolegy? Poslechněte si audio na začátku článku.
Editor a koeditor: Pavel Vondra, Barbora Sochorová
Sound design: Ursula Sereghy
Hudba: Martin Hůla
Zdroje audioukázek: nahrávka Vojtěcha Blažka – Seznam Zprávy, YT – Policie ČR, skladba Blembáci vytvořená plzeňskými policisty za pomoci Suno AI, ČT24
Podcast 5:59
Zpravodajský podcast Seznam Zpráv. Jedno zásadní téma každý všední den za minutu šest. To nejdůležitější dění v Česku, ve světě, politice, ekonomice, sportu i kultuře optikou Seznam Zpráv.
Poslouchejte na Podcasty.cz, Spotify, Apple Podcasts a dalších podcastových aplikacích. Sledujte nás na X, Instagramu nebo Threads.
Archiv všech dílů najdete na našich stránkách. Své postřehy, připomínky nebo tipy nám pište prostřednictvím sociálních sítí nebo na e-mail: zaminutusest@sz.cz.