Článek
Z českého byznysu znějí obavy a výzvy, aby politici řešili překážky, které brzdí ekonomiku. Země podle kritiků hospodářsky stagnuje a začíná zaostávat. I proto premiér Petr Fiala nedávno nastínil nové vize. Budou stačit? A na co si firmy konkrétně stěžují?
Co v dnešní epizodě 5:59 také uslyšíte
- Proč se Česko proměnilo z ekonomického premianta na zemi v problémech.
- Že firmy ztrácejí s politikou státu trpělivost a volají po klíčových reformách.
- Co se podle podnikatelů stane, když nedojde ke změnám.
Česká ekonomika už dávno nemůže být považovaná za jednoho z evropských premiantů. Česko a Španělsko jsou například jedinými státy v Evropské unii, které nedokázaly svá hospodářství dostat zpět alespoň na předcovidovou úroveň.
Hrozba další stagnace přiměla zástupce firem ke společnému tlaku na vládu. Vyzvali kabinet Petra Fialy, aby se zabýval problémy, které zemi brání uskutečňovat strategické investice. Zároveň zveřejnili průzkum, jehož výsledky podtrhují obavy mezi podnikateli. K vývoji ekonomiky je podle něj skeptických 60 procent firem.
„Najednou zjišťujeme, že už nejsme ta dravá středoevropská ekonomika, ze kterou jsme se dříve pyšně označovali,“ říká redaktorka a moderátorka byznysové redakce Seznam Zpráv Markéta Bidrmanová. V rozhovoru pro podcast 5:59 dodává, že řada zemí teď v růstu Česko předbíhá - včetně Polska, na jehož hospodářství ještě donedávna mnozí Češi pohlíželi svrchu.
Varovné signály o směřování země se přitom objevovaly už roky. Jenže byly ignorovány, upozorňuje Bidrmanová, která je také autorkou podcastu Ve vatě. Podle ní se i vlivem války na Ukrajině vyčerpal tuzemský ekonomický model výrazně opřený o lacinou energii z Ruska. Navíc Česko dohnala extrémně silná vazba na německé hospodářství. I to se totiž dostalo do útlumu.
Od pravicové vlády čekali víc
Mezi podnikateli roste nervozita. A to nejen z vývoje ekonomiky, ale i kvůli dlouho zaseknutým reformám. „Trochu jim dochází trpělivost. Myslím, že čekali více od vlády, jejíž nejsilnější stranou je pravicová ODS, která se profiluje jako ochránkyně firem a podnikatelů,“ podotýká novinářka Seznam Zpráv.
Český byznys se proto rozhodl společně ozvat. V rámci už zmíněného průzkumu odpovídalo zhruba 1200 firem. „Vyšlo jim, že pokud stát nezačne pořádně investovat a měnit další věci, stane se z Česka skanzen,“ reprodukuje Markéta Bidrmanová zjištění ankety. Podnikatelé kriticky hodnotili například malou podporu státu vůči inovacím nebo absenci vizí.
Po čem volají podnikatelé
Skepsi českého byznysu zachytil průzkum pod patronací Svazu průmyslu a dopravy, Hospodářské komory a Konfederace zaměstnavatelských svazů. Co všechno zástupcům firem vadí, Seznam Zprávy popsaly v podrobném článku:
Nezůstanou plány zase jen na papíře?
Právě vize toho, co dělat pro záchranu tuzemského hospodářství v příštích letech, nastínil na začátku září premiér Petr Fiala (ODS). Na konferenci Česko na křižovatce pojmenoval šest klíčových oblastí, které mají přinést změnu: doprava, energetická infrastruktura, jádro, lithium, čipy a trendy v informačních technologiích typu umělé inteligence. Mluvil také o školství, digitalizaci nebo efektivně fungujícím státu.
„Pořád jsme ale od premiéra slyšeli věci, které tady existují pouze ve formě priority. V realitě je ale nevidíme,“ namítá Bidrmanová. Třeba o efektivním státu se podle ní v Česku mluví neustále, ovšem konkrétních výsledků - třeba ve formě odbourání byrokracie a nutnosti chodit na úřady - příliš mnoho vidět není. A podobně už roky znějí třeba sliby o dokončení dálniční sítě, které Fiala nově orámoval horizontem příštích deseti let.
Jsem přesvědčen, že ČR může opět patřit mezi nejvyspělejší země světa, pokud v následujících letech dokáže naplno využít svoji geografickou polohu, ekonomický a lidský potenciál tak, aby se z ní stala opravdová hlavní křižovatka Evropy.
Jestli se v Česku skutečně spustí reformy, po kterých zástupci byznysu volají, se tak teprve ukáže. Pokud ale vláda nezmění dosavadní kurz, bude země směřovat k ještě větší závislosti na tom, jaký hospodářský vývoj bude probíhat za našimi hranicemi. „Budeme čekat, jaké drobky komu odpadnou od stolu, abychom si je mohli sesbírat,“ vykresluje pesimistickou variantu ekonomická novinářka Markéta Bidrmanová.
V podcastu 5:59 se také dozvíte, jakou roli v problémech české ekonomiky hraje rozbujelý systém dotací nebo jestli k hospodářské stagnaci nepřispělo také chování samotných firem. Poslechněte si celou epizodu v přehrávači v úvodu článku.
Editor a koeditor: Robert Candra, Matěj Válek
Sound design a hudba: Martin Hůla
Zdroje audioukázek: archiv novinářky SZ Byznys Markéty Bidrmanové, ČTK LiveVideo, ČT24
Podcast 5:59
Zpravodajský podcast Seznam Zpráv. Jedno zásadní téma každý všední den za minutu šest. To nejdůležitější dění v Česku, ve světě, politice, ekonomice, sportu i kultuře optikou Seznam Zpráv.
Poslouchejte na Podcasty.cz, Spotify, Apple Podcasts a dalších podcastových aplikacích. Sledujte nás na X, Instagramu, Threads nebo Bluesky.
Archiv všech dílů najdete na našich stránkách. Své postřehy, připomínky nebo tipy nám pište prostřednictvím sociálních sítí nebo na e-mail: zaminutusest@sz.cz.