Článek
Největší transakce tuzemského bankovnictví od dob privatizace je v ohrožení. O odkoupení zdravých úvěrů banky v hodnotě 47 miliard korun projevila zájem Česká spořitelna. Nabídla přes 41 miliard. Ne všichni věřitelé ale s průběhem insolvenčního řízení souhlasí. Dostanou své peníze zpět, když z mamutí transakce sejde?
Co v dnešní epizodě 5:59 také uslyšíte
- Proč se o zdravé úvěry Sberbank přihlásil jen jeden zájemce?
- Z jakého důvodu se část věřitelů bouří a chce podávat stížnost?
- A proč se do celé kauzy dostalo jméno pravomocně odsouzeného podnikatele Tomáše Pitra?
Sberbank začala mít problémy prakticky hned po začátku ruské invaze na Ukrajinu v únoru. Teď se ale kauza vrací s novou intenzitou. Malí klienti už své peníze sice mají, ale stále zbývá mnoho lidí i institucí, které se ke svým úsporám nedostaly.
Musejí čekat, až se v insolvenčním řízení prodají zdravé úvěry, které chce za 41 miliard korun koupit Česká spořitelna. Potom teprve věřitele vyplatí. Podle reportéra byznysové redakce Seznam Zpráv Daniela Nováka ale zatím není jisté, jak situace dopadne.
„Podmínky prodeje jsou poměrně tvrdé, o čemž se až dosud příliš nevědělo,“ vysvětluje Novák. Banka třeba nezaplatí peníze ve chvíli, kdy dojde k jakémukoli právnímu zpochybňování insolvenčního řízení.
Koupě pohledávek je ale přes všechna rizika výhodná. Nejen pro Českou spořitelnu je to totiž „jedinečná šance“, jak poměrně jednoduše získat desítky tisíc nových klientů a vydělávat na nich.
Co vadí věřitelům?
A radost by mohli mít i věřitelé. I ti nejhůř postavení by díky transakci s Českou spořitelnou mohli dostat 90 % peněz. Přesto nejsou spokojení a odvolali se proti výsledkům schůze věřitelů. A pokud stížnost nestáhnou, tak kvůli zmíněné podmínce v dohodě k prodeji nedojde.
Co jim tedy vadí? Ve věřitelském výboru, který byl na shromáždění zvolen a prodej dozoruje, totiž nesedí nikdo z měst nebo krajů. Navíc Garanční systém finančního trhu, který vyplatil většinu klientů, a je tedy největším věřitelem, prosadil, že výbor bude pouze tříčlenný.
Rozhovor s insolvenční správkyní Sberbank
Seznam Zprávy v minulém týdnu vydaly exkluzivní rozhovor s insolvenční správkyní Sberbank Jiřinou Lužovou, se kterou mluvil reportér byznysové redakce Daniel Novák. Lužová v něm například vysvětluje, proč se žádná další banka nepřihlásila o úvěrové portfolio Sberbank, a také mluví o kritice řízení od části věřitelů.
„Pozice v něm je přitom velice důležitá, věřitelský výbor rozhoduje o řadě důležitých věcí a má přístup k informacím, které běžní věřitelé nemají. V podstatě může detailně koukat pod prsty insolvenční správkyni a spolurozhodovat o důležitých věcech,“ říká reportér Seznam Zpráv.
Vedle Garančního systému v něm sedí zástupce České národní banky a původně i firmy Stema-tech. Ta se přitom schůze věřitelů ani neúčastnila. Své křeslo navíc po týdnu přeprodala společnosti Forderungen.
„Od ní vedou nitky zajímavými směry. Jednak do až šedé byznysové sféry – například do firem z okruhu Tomáše Pitra (pravomocně odsouzený podnikatel - pozn. red.) – a z druhé strany k dravým obchodníkům s pohledávkami kolem brněnského fondu IFIS, který má okolo Sberbank taky svoje zájmy,“ vysvětluje Novák.
V podcastu 5:59 se také dozvíte, proč některá města nebo kraje měly u Sberbank peníze i po roce 2014, kdy Rusko napadlo Krym, nebo kdo má největší zájem na tom, aby se tato transakce neuskutečnila. Poslechněte si v audiu na začátku článku.
Editor a koeditor: Pavel Vondra, Dominika Kubištová
Sound design: David Kaiser
Hudba: Martin Hůla
Zdroje audioukázek: ČRo Radiožurnál, ČRo Hradec Králové, ČT24, TV Nova, archiv Daniela Nováka
Podcast 5:59
Zpravodajský podcast Seznam Zpráv. Jedno zásadní téma každý všední den za minutu šest. To nejdůležitější dění v Česku, ve světě, politice, ekonomice, sportu i kultuře optikou Seznam Zpráv.
Poslouchejte na Podcasty.cz, Spotify, Apple Podcasts a dalších podcastových aplikacích. Sledujte nás na X, Instagramu nebo Threads.
Archiv všech dílů najdete na našich stránkách. Své postřehy, připomínky nebo tipy nám pište prostřednictvím sociálních sítí nebo na e-mail: zaminutusest@sz.cz.