Článek
Značná část škol v pondělí zůstala zavřena. Protestují tak proti změnám, které v rámci úspor chystá Ministerstvo školství. V podcastu 5:59 jsme se ředitelky školní jídelny, školní psycholožky, ředitele školy a dalších ptali, proč se do stávky rozhodli vstoupit.
Co v dnešní epizodě 5:59 také uslyšíte
- Kolik vydělávají kuchaři v brněnské školní jídelně.
- Proč se správce budovy na gymnáziu v Poličce bojí, že za něj škola bude těžko shánět náhradu.
- A proč by základní škola v Čelákovicích mohla přijít téměř o polovinu asistentů.
Tisíce škol po celém Česku v pondělí zůstávají zavřené, nebo fungují jen v omezeném režimu. Odbory – a s nimi také ředitelé, učitelé, ale i školníci, kuchařky a mnozí další zaměstnanci mateřských, základních i středních škol – výstražnou stávkou protestují proti podle nich nedostatečnému rozpočtu, který do školství vyčlenila vláda.
Šéf rezortu Mikuláš Bek ze Starostů a nezávislých kritiku odmítá. „Jsem přesvědčený o tom, že vláda dělá maximum, aby rozpočet v oblasti školství umožňoval kvalitní fungování škol,“ prohlásil nedávno ministr.
Aktuálně ze stávky a protestů
Zástupci školských odborů nicméně kritizují například plánované snížení maximálního počtu hodin výuky propláceného ze státního rozpočtu. Fungování škol ale podle nich ohrožuje i krácení peněz na takzvané nepedagogické pracovníky, na které má jít o dvě procenta méně. Jejich výplaty se už teď přitom v některých případech pohybují na hranici minimální mzdy.
Mezi nepedagogické pracovníky patří i někteří protagonisté pondělního podcastu 5:59. V něm kromě ředitele základní školy a starosty obce s malotřídkou mluví o svých zkušenostech ředitelka školní jídelny, správce budovy na gymnáziu a školní psycholožka, která na půl úvazku pracuje i jako asistentka.
Sehnat lidi? „Nadlidský výkon“
Marta Mandincová vede brněnskou školní jídelnu Svornost, kde každý den se svým týmem připraví zhruba 1700 jídel. Část jich vydají přímo v kantýně dětem a studentům, část rozvezou do domů s pečovatelskou službou nebo přímo seniorům.
Pohled ředitele školy
Obědy v jídelně vaří 14 kuchařů, ale ředitelka by užila ještě alespoň o dva více. Sehnat je by ale prý byl „nadlidský výkon“, a to zejména kvůli penězům. „Mám teď mladého vyučeného kuchaře, je šikovný. Ale má rok praxe a podle tabulky bych mu mohla dát maximálně 16 130 korun (hrubé mzdy). Šílené,“ říká. Jen pro upřesnění: to je 1170 korun pod hranicí minimální mzdy, a ředitelka mu tak výplatu musí dorovnat.
„Já vím, že mohou mít odměny, že mají nadtarifní (složky platu). Ale ve chvíli, kdy se tady budu bavit s někým, co mu můžu minimálně dát, tak už tato částka je velmi odrazující,“ dodává Mandincová. A ani další zaměstnanci na tom prý nejsou lépe. Šéfkuchař si například vydělá mezi 20 a 25 tisíci hrubého.
Mám teď mladého vyučeného kuchaře (…) a podle tabulky bych mu mohla dát maximálně 16 130 korun (hrubé mzdy).
Kvůli nedostatku financí, které školní jídelny mají, je tak podle ní ohrožený „unikátní“ systém školního stravování v Česku. Ve srovnání s řadou jiných evropských zemí prý vyniká. „Nizozemsko nemá vůbec vyřešené stravování. (…) V Německu nebo také v Itálii se to (tamní) oblasti snaží zabezpečit. A svým způsobem se částečně dostávají na to, co my už tady máme dlouhé roky,“ říká. Byla by tak podle ní škoda, kdyby Česko o svůj systém školních jídelen přišlo.
„Na školství by se šetřit nemělo“
Že stát může nedostatečným financováním škol ovlivnit, jak budou děti vyrůstat a studovat, jsou přesvědčení i správce budovy Alois Mrňák a školní psycholožka Marta Hasník, dva zaměstnanci Gymnázia Polička, které se také připojuje k pondělní stávce.
„Mně přijde, že by se omezoval rozvoj dětí a jejich schopností tím, že by se třeba omezovaly půlené hodiny nebo půlené třídy za účelem intenzivnějšího a praktického vyučování. Měly by menší možnost variability, volby profesních předmětů cizích jazyků, seminářů, dalších volitelných předmětů,“ říká Hasník, která pracuje i jako asistentka pedagoga.
Úroveň kulturní vyspělosti státu se odráží zejména na tom, jak se staráme o ty nejzranitelnější členy populace. A myslím, že mezi ně patří děti a senioři a že by se tedy zrovna na školství šetřit rozhodně nemělo.
Oba navíc – podobně jako ředitelka brněnské školní jídelny – v rozhovorech pro podcast 5:59 zmiňují, že dalším důvodem pro stávku jsou i nedostatečné platy pro nepedagogické pracovníky.
Mrňák popisuje jako příklad svou situaci, ve které za poloviční úvazek jako správce sportovní budovy vydělává zhruba 10 až 11 tisíc korun. V jeho případě sice jde o přivýdělek k důchodu, ale obává se, že za takové ohodnocení už po něm nikdo práci nepřevezme.
„Střídáme se s kolegou a chodíme pouze na odpolední směnu. Je to zhruba od 14:30 do 20:30 nebo do 22:00, podle toho, jak je hala využitá a jak jsou nasmlouvané termíny. Seběhne se tady 120 lidí, které je třeba obsloužit. Samozřejmě někdo něco utrhne nebo ulomí, to je potřeba hned opravit,“ popisuje.
Mapa a přehled stávkujících škol
Podle Hasník je navíc důležité se ke stávce připojit i kvůli dalším problémům, které krok vlády může vyvolat. Výrazné rozdíly ve mzdách i v přístupu k jednotlivým pracovníkům ve školství by podle ní třeba mohly narušit pozitivní klima ve škole. A jde prý také o to, jaký signál takovým krokem stát vysílá: „Úroveň kulturní vyspělosti státu se odráží zejména na tom, jak se staráme o ty nejzranitelnější členy populace. A myslím, že mezi ně patří děti a senioři a že by se tedy zrovna na školství šetřit rozhodně nemělo.“
V podcastu 5:59 si také můžete poslechnout rozhovor s ředitelem Základní školy Kamenka Čelákovice nebo se starostou obce Popelín, kde má tamní malotřídka tradici dlouhou skoro 240 let. A ta je podle něj nyní ohrožena. Poslechněte si v přehrávači v úvodu článku.
Editor a koeditor: Matěj Válek, Dominika Kubištová, Eduard Freisler
Sound design: David Kaiser
Hudba: Martin Hůla
Zdroje audioukázek: TV Nova, Vláda ČR (vlada.cz), Frekvence 1 - Press klub
Podcast 5:59
Zpravodajský podcast Seznam Zpráv. Jedno zásadní téma každý všední den za minutu šest. To nejdůležitější dění v Česku, ve světě, politice, ekonomice, sportu i kultuře optikou Seznam Zpráv.
Poslouchejte na Podcasty.cz, Spotify, Apple Podcasts a dalších podcastových aplikacích. Sledujte nás na X, Instagramu, Threads nebo Bluesky.
Archiv všech dílů najdete na našich stránkách. Své postřehy, připomínky nebo tipy nám pište prostřednictvím sociálních sítí nebo na e-mail: zaminutusest@sz.cz.