Hlavní obsah

Troufalé ohnutí zakázek: Novinář líčí korupční kauzu podle zjištění policie

Foto: Radek Nohl, Seznam Zprávy

Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem, kterou spravuje společnost Krajská zdravotní. Ilustrační foto.

Článek

Deset obviněných a podezření na zpronevěřené miliony v nemocničních zakázkách zahrnuje kauza, kterou už několik měsíců vyšetřuje česká policie. Vypukla v únoru, reportér Seznam Zpráv Radek Nohl teď však zjistil další detaily o tom, co policii na podezření přivedlo.

Co v dnešní epizodě 5:59 také uslyšíte

  • Co se ví o tom, jak korupční schéma mělo fungovat.
  • Jak velké prostředky měly zmizet a kam.
  • A co podle policejních odposlechů znamenalo, když hlavní obviněný někoho poslal „pro pití do lednice“.

Dva kraje a osm zdravotnických zařízení. Tak rozvětvená byla podle kriminalistů korupční kauza v krajských nemocnicích na severu Čech a v Jihlavě. Detektivové kvůli ní obvinili deset lidí už v únoru. Během následujících měsíců o případu vycházely na povrch další podrobnosti.

Postupně se například vyjevilo, že hlavní postavou kauzy má být podnikatel Tomáš Burian. Investigativní reportér Seznam Zpráv Radek Nohl přitom v podcastu 5:59 popisuje, že Burian až do únorového zákroku policie úplně nepatřil mezi známá jména z prostředí českého zdravotnictví. Není dosud veřejně jasné ani to, jak se měl propracovat do čela skupiny, kterou se teď zabývají vyšetřovatelé.

„Ale podle toho, co zatím víme a co ti jednotliví aktéři říkají, tak Tomáš Burian působil naprosto přesvědčivým dojmem a dokázal si prosadit svou. Chlubil se mimo jiné tím, že má kontakty na policisty z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ). A je také známo, že jeho partnerkou je soudkyně z Prahy 9. Takže členům organizované skupiny – tak ji označuje policie – říkal, že se jim nemůže nic stát, že mají jakési krytí,“ uvádí Nohl.

Mezi další obviněné patří například dnes už bývalý ředitel společnosti Krajská zdravotní Petr Malý nebo také exšéf Nemocnice Jihlava Lukáš Velev. Obvinění si od policistů vyslechli i zástupci firem, které do nemocnic dodávaly například endoskopy, ventilátory nebo chirurgické vrtačky.

„Jít do lednice pro pití“

Reportérovi se zároveň podařilo během několika měsíců zjistit, jak korupční schéma mělo vypadat. Podle kriminalistů zjednodušeně takto: Organizovaná skupina ovlivnila výběrové řízení tak, aby zakázku vysoutěžila vybraná firma. Společnost podnikatele Buriana pak vytvořila s vítěznou firmou fiktivní spolupráci, v jejímž rámci vyinkasovala úplatek ve výši zhruba deseti procent z daného tendru. Peníze si pak jednotliví aktéři rozdělili.

Schůzka, kvůli které se elitní policisté začali o skupinu zajímat, přitom proběhla už na podzim roku 2022 a podle Nohla je v policejních dokumentech podrobně popsána. V pražském hotelu Clarion se tehdy setkali Petr Malý, zaměstnanec Krajské zdravotní Marek Brosche a podnikatel Jan Mára. První dva jmenování podle kriminalistů chtěli, aby jim Mára zaplatil úplatek pět milionů korun, a vyhrožovali mu, že jinak v dalším roce nedostane žádné zakázky z Krajské zdravotní. Ten ale odmítl.

Foto: David Neff, Seznam Zprávy

Investigativní reportér Seznam Zpráv Radek Nohl.

Právě po této schůzce policie začala skupinu odposlouchávat a jednotlivé aktéry sledovat. A právě tyto záznamy se nakonec podle reportéra staly klíčovým důkazem v případu.

Například to, že skupina ovlivňovala veřejné zakázky, mají dokládat videozáznamy z bytu v pražské Opletalově ulice, který si pronajímal Tomáš Burian. Právě tam mělo zároveň docházet k předávání peněz. „Ve videu, které policie pustila při jednom výslechu, mimo jiné zaznělo, že Tomáš Burian jednotlivým členům skupiny říkal, že si mají ‚jít pro pití do lednice‘. Podle policie to byl kód, aby si tam šli pro obálku s úplatkem,“ vysvětluje novinář.

Úplatky 13 milionů korun?

Policie ale zaznamenala i další případy. Nejzajímavějším z nich je podle reportéra Nohla paradoxně ten, který se zdravotnické techniky netýká. Šlo totiž o nakládání s odpadem Krajské zdravotní, pod kterou na Ústecku spadá hned sedm nemocnic. Pozoruhodné je na případu z pohledu novináře to, s jakou „drzostí“ se skupině podařilo – jak kriminalisté popsali – ovlivňovat dění v Krajské zdravotní.

Původně měla totiž zakázka stát 94 milionů korun, Krajská zdravotní ji ale nakonec vysoutěžila za 197 milionů korun. A to díky tomu, že představenstvo nemocniční sítě schválilo návrh, který předložil tehdejší šéf Krajské zdravotní Malý a jeho tehdejší ekonomický náměstek Pavel Voral.

Dnešní obvinění si podle kriminalistů měli přijít jenom z tohoto tendru na 13 milionů korun. To se ale nakonec nestalo. K policejní razii totiž letos došlo ve chvíli, kdy skupina měla mezi sebe rozdělenou jen první část peněz.

Kauzy Krajské zdravotní

  • V únoru 2024 zadrželi detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu šéfa Krajské zdravotní Petra Malého a jeho obchodního náměstka Pavla Vorala. Policie je podezřívala z braní úplatků při zadávání veřejných zakázek.
  • V roce 2015 skončilo před soudem pět tehdejších manažerů Krajské zdravotní. Byli obžalováni z toho, že v roce 2008 zmanipulovali veřejnou zakázku na nákup zdravotnických přístrojů za 417 milionů. Podle obžaloby způsobili škodu 82 milionů korun. Soudy je ale nakonec zprostily obžaloby.
  • Kvůli pochybením se zakázkami firma opakovaně dostala pokuty a za některé nákupy jí byly odebrány evropské dotace v řádu stovek milionů korun.
  • Před soudem loni skončila také bývalá poradkyně současného hejtmana Vladislava Marschallová. Obžaloba jí kladla za vinu, že si nechala od Krajské zdravotní neoprávněně vyplácet odměny. Soud ji nakonec zprostil obžaloby.

Detektivové po únorovém zásahu obvinili celkem deset lidí. Polovina z nich dokonce skončila ve vazbě, ze které už ale většina zadržených vyšla. Vyšetřování nicméně nadále pokračuje, a na případný soud tak nejspíš dojde až za nějaký čas.

Není to přitom poprvé, kdy se policie zabývá otazníky kolem Krajské zdravotní (více v infoboxu). V roce 2015 dokonce jiný případ spojený s podezřením na korupci skončil až u soudu, který ale pět tehdejších manažerů firmy zprostil viny.

A také podle reportéra Nohla se zmíněná starší kauza z řady důvodů nedá srovnávat s tou letošní. I proto, že v současné době má policie takové důkazy ukazující na korupci a trestnou činnost, jaké před devíti lety neměla. „Takže ten současný případ je mnohem vážnější. Policie má odposlechy, má záběry kamer a má důkazy o ovlivňování jednotlivých zakázek i předávání peněz,“ popisuje investigativní novinář.

V podcastu 5:59 se také dozvíte, jestli politické strany, které do představenstva Krajské zdravotní nominovaly své reprezentanty, vyvodily z případu nějaké důsledky nebo jaký má kauza dopad na samotné nemocnice. Poslechněte si v přehrávači v úvodu článku.

Editor a koeditor: Matěj Válek, Dominika Kubištová

Sound design: Ursula Sereghy

Hudba: Martin Hůla

Zdroje audioukázek: ČT24, TV Nova, CNN Prima News, Český rozhlas Plus, Český rozhlas Sever

Podcast 5:59

Zpravodajský podcast Seznam Zpráv. Jedno zásadní téma každý všední den za minutu šest. To nejdůležitější dění v Česku, ve světě, politice, ekonomice, sportu i kultuře optikou Seznam Zpráv.

Poslouchejte na Podcasty.cz, Spotify, Apple Podcasts a dalších podcastových aplikacích. Sledujte nás na X, Instagramu nebo Threads.

Archiv všech dílů najdete na našich stránkách. Své postřehy, připomínky nebo tipy nám pište prostřednictvím sociálních sítí nebo na e-mail: zaminutusest@sz.cz.

Doporučované