Článek
Spojené státy znají jméno budoucího prezidenta. V Bílém domě podle projekcí amerických médií zasedne republikánský kandidát Donald Trump, který se za budoucí hlavu státu označil i ve svém prvním povolebním vystoupení. Je jeho pravděpodobné vítězství tak těsné, jak experti i předvolební průzkumy očekávali?
Co v dnešní epizodě 5:59 také uslyšíte
- Je pravděpodobné vítězství Donalda Trumpa tak těsné, jak experti i předvolební průzkumy očekávali.
- Jaké budou jeho první kroky v roli zvoleného prezidenta Spojených států amerických.
- A kým se Trump pravděpodobně ve své administrativě obklopí.
Exprezident Donald Trump míří zpátky do Bílého domu. Už během americké volební noci na to ukázaly projekce amerických médií, poté co republikánský kandidát získal některé z klíčových států, jako je Pensylvánie nebo Severní Karolína. Sám Trump označil svůj výsledek za nevídané vítězství a slíbil, že bude bojovat za všechny Američany.
„Budu za vás bojovat každý den až do svého posledního dechu. Tohle bude zlatý věk Ameriky,“ řekl Donald Trump svým příznivcům ve West Palm Beach na Floridě.
I podle novinářky Barbory Chaloupkové, která volební noc sleduje v New Yorku, není příliš pravděpodobné, že by se situace ještě mohla převážit ve prospěch demokratky Kamaly Harrisové. Reportérka popisuje, že k jejímu vítězství vedla cesta přes tři státy amerického středozápadu - Pensylvánii, Michigan a Wisconsin - už teď je ale téměř jisté, že v prvním jmenovaném státě voliči většinově hlasovali pro Donalda Trumpa. Harrisová už zároveň vzkázala, že v dalších hodinách nevystoupí a projev přednese až po kompletním sečtení výsledků.
Zásadní obrat letošních voleb?
V mnohých amerických státech jsou kromě vysoké volební účasti podle Chaloupkové také patrné výrazné přesuny voličů mezi dvěma nejsilnějšími stranami. A to by mohlo rozhodnout o jednom zásadním obratu ve výsledcích letošního hlasování.
„Donald Trump je aktuálně podle průzkumů poprvé blízko tomu, aby získal většinově víc hlasů než Kamala Harrisová. Jemu se to nepovedlo v roce 2016, kdy získal méně hlasů v celkovém součtu než Hillary Clinton, ale vyhrál právě díky tomu přepočtu na sbor volitelů. A nepovedlo se mu to v roce 2020, kdy Joe Biden získal jak víc volitelů, tak víc celkových hlasů,“ vysvětluje novinářka, která spolupracuje s týdeníkem Respekt a studuje na Kolumbijské univerzitě v New Yorku. A dodává, že jde o jeden z „nejvíce fascinujících závěrů těchto voleb“.
Přesto podle ní došlo na předpovědi expertů, kteří mluvili o tom, že půjde o volby s velmi těsnými výsledky a že rozdíl mezi vítězem a poraženým bude v mnoha státech jen několik procent.
„Když se to přepočte na sbor volitelů, tak to vypadá jako veliké vítězství (Donalda Trumpa) a v mnoha ohledech to bude (jeho) veliké vítězství, ale myslím si, že - jak ty výsledky vypadají - tak to nic nemění na tom, co ty průzkumy předvídaly. A to je, že Amerika je dnes velmi rozdělenou zemí, víceméně 50 na 50,“ popisuje Chaloupková.
V podcastu 5:59 se také dozvíte, jaká témata podle aktuálních výsledků mohla být pro Američany v letošních volbách rozhodující nebo co čekat od Donalda Trumpa v jeho staronové roli hlavy Spojených států amerických. Poslechněte si v přehrávači na začátku článku.
Editor a koeditor: Dominika Kubištová
Sound design: Ursula Sereghy
Hudba: Martin Hůla
Zdroje audioukázek: ČRo Plus, ČT 24, YT -CNN, Sky News, Fox News
Podcast 5:59
Zpravodajský podcast Seznam Zpráv. Jedno zásadní téma každý všední den za minutu šest. To nejdůležitější dění v Česku, ve světě, politice, ekonomice, sportu i kultuře optikou Seznam Zpráv.
Poslouchejte na Podcasty.cz, Spotify, Apple Podcasts a dalších podcastových aplikacích. Sledujte nás na X, Instagramu, Threads nebo Bluesky.
Archiv všech dílů najdete na našich stránkách. Své postřehy, připomínky nebo tipy nám pište prostřednictvím sociálních sítí nebo na e-mail: zaminutusest@sz.cz.