Článek
Oficiální důvod odvolání pirátského ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše a třeskuté politické téma. To je momentálně digitalizace stavebního řízení. Snaha o modernizaci důležitého systému státní správy postupně nabrala nečekaný rozměr. Přinášíme náhled na minulost i současnost projektu, který rezonuje.
Co v dnešní epizodě 5:59 také uslyšíte
- Kde jsou největší problémy dosud nedoladěné digitalizace stavebního řízení.
- Co víme o analýze, která oficiálně stála za odvoláním ministra Ivana Bartoše z vlády a kterou premiér Petr Fiala označil za „zdrcující“.
- A jestli před spuštěním nového systému mohl Ivanu Bartošovi někdo úmyslně házet klacky pod nohy.
Digitalizace stavebního řízení se stala zřejmě nejdiskutovanějším projektem státu poslední doby. Právě s odkazem na její potíže premiér a šéf ODS Petr Fiala podal návrh na odvolání ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše. Pirátská strana si však vládní konec svého dosluhujícího šéfa nenechala líbit a pětikoaliční kabinet opouští jako celek.
Výsledkem je roztržka, kdy se dosavadní partneři přou o to, jestli jsou problémy digitalizace skutečně tak velké, nebo jestli nebyly jen zástěrkou pro Bartošovo vypovězení z vlády.
Seznam Zprávy se v podcastu 5:59 zaměřily na současný stav projektu tak, jak ho udávají samotní zaměstnanci stavebních úřadů, ale také na hlubší souvislosti.
Na vydávání stavebních povolení v novém systému, který se spustil na začátku července, si i podle reportéra SZ Jana Nováka stále stěžují úředníci i uživatelé z řad veřejnosti. Novák už několik měsíců navštěvuje stavební úřad na Praze 12, kde už na jaře zaměstnanci poukazovali na absenci řádného proškolení nebo možnosti systém si dopředu vyzkoušet. A také tento týden od nich reportér slyšel stížnosti na nedodělky, neustálé změny i na to, že vyřizováním žádostí tráví delší dobu než dříve.
„Jim i nám bylo slíbeno, že nový systém všem ulehčí práci. Ale opak je pravdou. A za tu dobu, co já a moji kolegové zpracováváme téma digitálního stavebního řízení a díváme se na něj z různých úhlů pohledu – ze strany úředníků, stavebníků nebo obyčejných lidí, kteří si stavějí dům – tak jsem nezaznamenal žádné kladné reakce,“ popisuje Novák v rozhovoru pro zpravodajský podcast 5:59.
„Zdrcující“ analýza
Do centra sporu mezi Piráty a zbytkem pětikoalice se dostala i analýza stavu digitalizace, kterou minulý týden vyslechla vláda. Dokument vypracoval tým autorů z různých ministerstev, konkrétně zaznělo jméno náměstka na Ministerstvu práce a sociálních věcí Karla Trpkoše, o kterém v souvislosti s analýzou na tiskové konferenci mluvil ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Jen na vysvětlenou: Právě Kupka dostal nyní další osud digitalizace stavebního řízení na starost.
Nicméně zpět k dokumentu. Z něj podle premiéra Fialy vyplynulo, že situace je „zdrcující“, Ivan Bartoš však závěry rozporuje. Seznam Zprávy analýzu, která má podobu powerpointové prezentace, získaly a ověřily ze tří nezávislých zdrojů. Uvádí se v ní například to, že neprobíhalo dostatečné testování systémů, že chybí sjednocený plán a že nápravu autoři odhadují na dvanáct až osmnáct měsíců.
Více o vládní analýze digitalizace stavebního řízení
Novinářka pořadu Reportéři ČT Zuzana Černá, která se okolnostem kolem digitalizace stavebního řízení dlouhodobě věnuje, nechce závěry analýzy hodnotit. Pozastavuje se ale nad tím, že i některá ministerstva z těch, která se podle zkratek uvedených na dokumentu podílela na jeho vzniku – resorty financí, dopravy, zdravotnictví a Ministerstvo práce a sociálních věcí – sama digitalizaci svých systémů příliš dobře nezvládá.
„Jmenované resorty nejsou pionýry digitalizace, nemají všechno splněno. (…) Třeba u Ministerstva zdravotnictví je to podle mě zarážející o to více, že nemáme elektronickou zdravotnickou dokumentaci, což (českou) společnost podle odhadů stojí 1,5 miliardy korun ročně,“ říká reportérka.
Také Černá nicméně dodává, že digitalizace stavebního řízení není v dobré kondici a že odcházející ministr Ivan Bartoš nesplnil svůj slib a nespustil k 1. červenci letošního roku funkční systém stavebního řízení. Kde se ale stala chyba? A co spuštění předcházelo?
Neustále se protahující tendr
Že je potřeba starý systém stavebního řízení, který je v provozu už od 90. let, nahradit, bylo jasné už minulé vládě, ve které Ministerstvu pro místní rozvoj šéfovala Klára Dostálová (ANO). Důvodem bylo mimo jiné i to, že systémy stavebních úřadů spravovaly externí firmy – ve většině případů společnost VITA software – což s sebou neslo nemalé náklady na provoz. Vypsala se tak zakázka na nový systém, na kterou vláda vyčlenila dvě miliardy korun.
A tomu, co se dělo potom, se v reportážích České televize (ta poslední byla vydaná ještě před krajskými volbami a odvoláním Ivana Bartoše z vlády) věnovala právě novinářka Zuzana Černá. Ta v podcastu 5:59 vysvětluje, že (dnes už odcházející) šéf Pirátů se do změn v rozjeté přípravě stavebního řízení nepustil bezprostředně po vstupu do úřadu, ale až po nějaké době.
Vloni na podzim tento krok v reportáži ČT Bartoš vysvětloval mimo jiné tím, že se na původním projektu podílel Luděk Šteffel, člověk, který dnes patří mezi obžalované v kauze Dozimetr. A zadruhé – částka dvě miliardy korun byla podle pirátského ministra mimořádně nehospodárná. „(Bartoš) tím sám sebe – teď to tak asi říct můžeme – dostal do časové tísně, kdy už nestíhal funkční systém vyrobit,“ říká Černá.
Čas na vytvoření nového systému pak zkrátily i další okolnosti. O zakázku se totiž na podnět opavské firmy System Servis začal zajímat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který části připomínek vyhověl a průběh tendru se tak opět zpomalil. Černá nicméně popisuje, že podle IT expertů, se kterými hovořila, šlo v podnětu spíše o technikálie.
„Ivan Bartoš to tehdy považoval za zástupné důvody a naznačoval, že tato malá firma z Opavy je jen nějakým bílým koněm, který se zasadil o to, aby se celá ta digitalizace přinejmenším oddálila. Teď už s jistotou můžeme říct, že krok antimonopolního úřadu způsobil problémy,“ říká novinářka s tím, že se však nepouští do hodnocení toho, jestli ÚOHS zasáhl správně, nebo ne.
Nešlo nicméně o poslední zaškobrtnutí celého projektu digitalizace.
V podcastu 5:59 se dozvíte další důležité okamžiky z minulosti i současnosti „Bartošovy digitalizace“ nebo také třeba to, jakou roli v příběhu sehrál prezident ICT Unie a zároveň Hospodářské komory Zdeněk Zajíček, který ministra Bartoše za průběh tendru dlouhodobě kritizoval. Poslechněte si v přehrávači v úvodu článku.
Editor a koeditor: Matěj Válek, Dominika Kubištová
Sound design: Ursula Sereghy
Hudba: Martin Hůla
Zdroje audioukázek: Česká televize - Reportéři ČT, ČT24, CNN Prima NEWS, Český rozhlas Radiožurnál, Vláda České republiky (vlada.gov.cz)
Podcast 5:59
Zpravodajský podcast Seznam Zpráv. Jedno zásadní téma každý všední den za minutu šest. To nejdůležitější dění v Česku, ve světě, politice, ekonomice, sportu i kultuře optikou Seznam Zpráv.
Poslouchejte na Podcasty.cz, Spotify, Apple Podcasts a dalších podcastových aplikacích. Sledujte nás na X, Instagramu, Threads nebo Bluesky.
Archiv všech dílů najdete na našich stránkách. Své postřehy, připomínky nebo tipy nám pište prostřednictvím sociálních sítí nebo na e-mail: zaminutusest@sz.cz.