Článek
Po částečném vydechnutí se nad Blízkým východem opět vznáší nervozita. Zejména arabské státy stále hledají odpověď na překvapivý plán Donalda Trumpa, který počítá s přesídlením obyvatel Pásma Gazy a kontrolou USA nad tímto územím. Navíc už v sobotu se může zhroutit příměří mezi Hamásem a Izraelem. Jak daleko je region od trvalejšího řešení?
Co v dnešní epizodě 5:59 také uslyšíte
- Proč je podle expertky Zory Hesové nepředstavitelné, že by se plán Donalda Trumpa převzít Pásmo Gazy mohl uskutečnit.
- Jak „strach z Trumpa“ žene do akce arabské státy – a kdy se naopak v otázce Pásma Gazy angažovat nebudou.
- Že kromě radikální myšlenky amerického prezidenta teď na stole chybějí reálné návrhy na řešení palestinsko-izraelského konfliktu.
„Budeme ho vlastnit.“ Slova, která na adresu Pásma Gazy pronesl poprvé minulý týden americký prezident Donald Trump a tento týden je zopakoval, vyvolala doslova pozdvižení. Staronový šéf Bílého domu totiž na tiskové konferenci po boku izraelského premiéra Benjamina Netanjahua nenačrtl nic menšího, než že Spojené státy převezmou pod svou kontrolu válkou zničenou palestinskou enklávu a že zhruba dva miliony jejích obyvatel přesídlí jinam, aby mohly Pásmo Gazy přestavět.
Trumpova slova spustila nejen vlnu odmítavých reakcí především v arabském světě, ale zároveň poměrně horečnou diplomatickou aktivitu. Svůj „komplexní návrh“ na obnovu Pásma Gazy – při zachování jeho palestinské populace – už chystá Egypt. Právě ten spolu s Jordánskem přitom americký prezident uvádí jako státy, kam by Palestinci měli být přesunuti.
„Prohlášení Donalda Trumpa nutí všechny možné aktéry hledat na poslední chvíli nějaká řešení. Obávají se, co udělá,“ říká politoložka a islamoložka Zora Hesová z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy a také Filosofického ústavu Akademie věd ČR. A přestože Hesová v rozhovoru pro podcast 5:59 označuje Trumpův plán za „naprosto nereálný“, už teď podle ní přispěl k nejistotě ohledně udržení příměří v Pásmu Gazy, které momentálně směřuje k pádu.
Politoložka a islamoložka Zora Hesová.
Expertka uvádí celou řadu důvodů, proč je z jejího pohledu myšlenka amerického převzetí Pásma Gazy „naprosto absurdní, neproveditelná a zároveň nepřijatelná“ pro mnohé aktéry v oblasti. Jednak vidina exodu nevěstí nic dobrého v očích samotných Gazanů, kteří už mají s nucenými přesuny své zkušenosti. Zároveň sousední země Izraele trpí přelidněním, nestabilitou i chudobou, kdy mají problémy se zajištěním potřeb pro své vlastní obyvatelstvo.
Vidina živoření ve stanu – tentokrát ale v jiné zemi – tak přináší Palestincům jen pramalou perspektivu. A navíc je dnes podle islamoložky ještě silněji než kdy dříve udržuje „při životě“ pocit soudržnosti a také sepětí s místem jejich dosavadní existence.
V neposlední řadě jsou Egypt i Jordánsko zeměmi, kde se vládci drží u moci více či méně autoritářskými způsoby. A Hesová upozorňuje také na citlivost těchto společností na dění v Pásmu Gazy, kdy nesmlouvavou podobu vojenského tažení Izraele, zahájeného po krvavém útoku Hamásu ze 7. října 2023, často vnímají jako genocidu. Vystěhování Palestinců by tak mohlo rozlítit „arabskou ulici“ a ohrozit křehkou stabilitu těchto zemí.
„Aby po 15 měsících masového násilí byli lidé ještě navíc nuceni se vystěhovat – aby to bylo ukončeno etnickou čistkou –, je samozřejmě naprosto nepřijatelné, ať už z právního, politického, nebo bezpečnostního hlediska. Na to okolní státy nebudou moci přistoupit,“ míní Zora Hesová s tím, že teď v otázce hledání politického řešení palestinsko-izraelského konfliktu sledujeme „obrovské vyhrocení“ celého problému.
Přečtěte si více o plánu Donalda Trumpa
Ticho kolem budoucnosti
I bez radikálního záměru Donalda Trumpa je tu však nepřehlédnutelný problém. Podle expertky z FF UK a Filosofického ústavu AV ČR totiž žádné skutečné plány ohledně dalšího uspořádání Pásma Gazy na stole nejsou.
„Ta budoucnost je v limbu,“ shrnuje Hesová, podle níž se dokonce zdá, jako by byl aktuálně na celé téma kladen menší důraz než třeba na začátku minulého roku. Utichly prý i diskuze v rámci palestinské společnosti, které se týkaly jak možnosti existence dvou států vedle sebe, tak i nějaké formy jednostátního uspořádání mezi Izraelci a Palestinci. „Dnes jsme v situaci, kdy jsou obě možnosti tak daleko od žité reality Palestinců, že se vůbec nerýsují,“ říká islamoložka.
Za nezbytnou podmínku toho, aby mezi Izraelci a Palestinci už nedošlo k dalšímu kolu násilí, teď Zora Hesová označuje především zapojení arabských států nebo jiné třetí síly: „Zřejmě by se musel spojit arabský svět se svými pákami, stejně jako Evropská unie nebo další mezinárodní organizace, aby vůči tomu šílenému Trumpovu plánu vznikla nějaká alternativa – nebo alespoň nějaká její představa.“
V podcastu 5:59 se také dozvíte o tom, co Donald Trump riskuje svým tlakem na americké spojence, aby přijali statisíce Palestinců, které hodlá vysídlit. Nebo o tom, jaká situace teď v Pásmu Gazy panuje. Poslechněte si v přehrávači v úvodu článku.
Editor a koeditor: Pavel Vondra, Matěj Válek
Sound design: Ursula Sereghy
Hudba: Martin Hůla
Zdroje audioukázek: Český rozhlas Plus, ČT24, TV Nova, CNN Prima News, C-SPAN, YouTube – BBC News (@BBCNews), YT – Channel 4 News (@Channel4News)
Podcast 5:59
Zpravodajský podcast Seznam Zpráv. Jedno zásadní téma každý všední den za minutu šest. To nejdůležitější dění v Česku, ve světě, politice, ekonomice, sportu i kultuře optikou Seznam Zpráv.
Poslouchejte na Podcasty.cz, Spotify, Apple Podcasts a dalších podcastových aplikacích. Sledujte nás na X, Instagramu, Threads nebo Bluesky.
Archiv všech dílů najdete na našich stránkách. Své postřehy, připomínky nebo tipy nám pište prostřednictvím sociálních sítí nebo na e-mail: zaminutusest@sz.cz.