Hlavní obsah

Expert: Ruské ekonomice už dávno došel dech

Foto: Kremlin.ru

Vladimir Putin během výroční tiskové konference s ruským národem loni v prosinci.

Článek

Ruská válka proti Ukrajině vstoupila do čtvrtého roku a Evropané řeší, jak napadené zemi pomoct i bez Spojených států. Přiměla je k tomu vyjádření amerického prezidenta Donalda Trumpa přebírající ruskou interpretaci konfliktu. Jak se na to vlastně dívá Moskva? A jak dlouho vydrží ruská ekonomika financovat Putinovo válečné tažení?

Co v dnešní epizodě 5:59 také uslyšíte

  • Jak výroky Donalda Trumpa a dalších představitelů nové americké administrativy na adresu Evropy a Ukrajiny vnímá ruský režim a jak o nich referují ruská státní média.
  • Jestli má Vladimir Putin momentálně důvod usilovat o ukončení nebo aspoň přerušení bojů na Ukrajině.
  • Že z pohledu Moskvy je řada návrhů, o kterých se mluví - např. přítomnost vojáků z členských zemí NATO dohlížejících na Ukrajině na dodržování příměří - stěží přijatelných.

Státníci řady evropských zemí v pondělí, v den třetího výročí napadení Ukrajiny Ruskem, zasedli v Kyjevě ke kulatému stolu s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, aby jeho zemi vyjádřili podporu a potvrdili, že jí i nadále budou pomáhat.

Podobná slova ještě nedávno zaznívala i z Washingtonu, po návratu Donalda Trumpa do Bílého domu se však situace radikálně změnila. Na adresu Zelenského a Ukrajiny míří z jeho úst naopak silná kritika, nápadně připomínající rétoriku Kremlu. Zástupci USA a Ruska si navíc minulý týden poprvé od ruského přepadení Ukrajiny sedli k jednomu stolu a Kyjev i jeho evropští podporovatelé si chtě nechtě začínají zvykat na novou realitu.

„Těžko stravitelné“ návrhy

„Rusové to kvitují. I závěry (ruských) vyjednavačů vlastně zněly, že konečně tedy Spojené státy pochopily, jak se věci mají, a přijaly tu naši verzi,“ přibližuje v rozhovoru pro podcast 5:59 pohled ruské strany na nedávné setkání diplomatických týmů obou zemí v Rijádu Karel Svoboda, který o ruské politice a ekonomice přednáší na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy.

Rusové to od začátku vnímají tak, že bojují o Ukrajinu a vůbec o střední Evropu se Spojenými státy. A že hlasy lidí, kteří v tom prostoru žijí - protože oni to skutečně nevnímají jinak než prostor, žádné státy, to je příliš nezajímá - vlastně nejsou až tolik důležité.
Karel Svoboda, FSV UK

Vladimir Putin podle Svobody chce, aby Ukrajina patřila do ruského civilizačního prostoru, a důvodem jeho agrese proti ní prý byla obava, že se z něj Kyjev chce postupně vymanit. Ze stejného důvodu ale proto může být pro Moskvu „těžko stravitelné“, aby se na Ukrajině například angažovali evropští vojáci z členských zemí NATO, kteří by dohlíželi na příměří, jak zaznívá v některých úvahách budoucího urovnání konfliktu, který právě vstoupil do čtvrtého roku svého trvání.

Karel Svoboda z Katedry ruských a východoevropských studií IMS FSV UK.

„I ty hlasy, které z Ruska jdou, říkají, že nedopustí žádným způsobem cizí vojáky na ruských hranicích,“ připomíná Svoboda, ale zároveň dodává, že Rusko musí postupovat obezřetně, aby si Donalda Trumpa proti sobě nepoštvalo. „On může změnit názor a otočit o 180 stupňů, čehož si je Vladimir Putin vědomý. Proto si myslím, že se ta jednání budou spíše protahovat a k nějaké rychlé dohodě nedojde,“ usuzuje expert.

Válka jako hybatel všeho

O mír bude mít podle Svobody Putin zájem „za předpokladu, že mu Evropa a Amerika splní to, co si nadiktoval, tj. Ukrajina prakticky bezbranná pod kontrolou Ruska“. V současné době prý ale ruskému vládci válka vyhovuje i z vnitropolitických důvodů –⁠⁠⁠ válečné tažení má podporu napříč ruskou populací.

„Válka je naprosto jednoznačný hybatel všeho, protože ruská vláda hrne ohromné prostředky do válečného průmyslu,“ vysvětluje expert základní důvody nynějšího ekonomického růstu Ruska, který převyšuje ten evropský. Zároveň ale válečná výroba táhne nahoru i inflaci, na což výrazně doplácí např. důchodci. Svoboda proto varuje před absolutizováním údajů, jako je čtyřprocentní růst ruského HDP nebo nízká (2,3 %) míra nezaměstnanosti, a upozorňuje i na „kouzlení“ se statistikami.

Ruské ekonomice už dávno došel dech. Ale stále ještě to neznamená, že by zkolabovala. A já si dovolím říct, že nezkolabuje. Problém je, že ani sankce vám nezastaví tank. Jestliže někdo chce válčit, tak prostě bude válčit, i když je ta ekonomika v obrovských problémech.
Karel Svoboda, FSV UK

„Na některých příznacích vidíme, že sankce i válečné vyčerpání mají na ruskou ekonomiku obrovský vliv. A spíše tam chybí odezva z druhé strany. Pokud se Evropa rozhodla, že bude Ukrajinu podporovat, musí pro to také něco dělat. Ale zatím řeší jiná témata a podpora nebo zbrojení jsou do značné míry deklaratorní,“ uzavírá odborník na ruskou politiku a ekonomiku.

V podcastu 5:59 se také dozvíte více o tom, kdo v Rusku z válečného tažení proti Ukrajině profituje nebo jakým způsobem se ruská ekonomika válce přizpůsobila. Poslechněte si v přehrávači v úvodu článku.

Editor a koeditor: Matěj Válek, Pavel Vondra

Sound design: Ursula Sereghy

Hudba: Martin Hůla

Zdroje audioukázek: Český rozhlas Plus, ČT24, TV Nova, YouTube - Al Arabiya English (@AlArabiyaEnglish), YT - BBC News (@BBCNews), YT - Sky News (@SkyNews)

Podcast 5:59

Zpravodajský podcast Seznam Zpráv. Jedno zásadní téma každý všední den za minutu šest. To nejdůležitější dění v Česku, ve světě, politice, ekonomice, sportu i kultuře optikou Seznam Zpráv.

Poslouchejte na Podcasty.cz, Spotify, Apple Podcasts a dalších podcastových aplikacích. Sledujte nás na X, Instagramu, Threads nebo Bluesky.

Archiv všech dílů najdete na našich stránkách. Své postřehy, připomínky nebo tipy nám pište prostřednictvím sociálních sítí nebo na e-mail: zaminutusest@sz.cz.

Doporučované