Hlavní obsah

Ministerstvo reaguje na rozzlobené lékaře. „Zbytečně bohorovné,“ říká novinář

Foto: David Neff, Seznam Zprávy

Čeští nemocniční lékaři opět zvažují protesty. Ilustrační foto.

Článek

Lékaři z českých nemocnic varují, že by znovu mohli protestovat. Před necelým půl rokem se přitom vládě podařilo protest odvrátit na poslední chvíli. Premiér Petr Fiala z ODS tehdy lékařům slíbil nejen navýšení platů, ale i další změny týkající se třeba přesčasů. Podle lékařských odborů ale Ministerstvo zdravotnictví část slibů neplní.

Co v dnešní epizodě 5:59 také uslyšíte

  • Proč sílí obavy z toho, že by lékaři a zdravotnický personál mohli opět protestovat.
  • V čem je vláda ve sporu s lékaři podle komentátora Martina Čabana příliš „bohorovná“.
  • A v jaké fázi se momentálně nachází zákon o odměňování zdravotníků.

Není to ani půl roku od doby, kdy české nemocnice stály na hraně jednoho z největších protestů lékařů za poslední roky. Téměř šest tisíc z nich tehdy odmítlo sloužit přesčasy, které jsou nad zákonným limitem. Hrozilo tak, že v nemocnicích nebude dost personálu, který se bude starat o pacienty, zdravotnická zařízení se připravovala na omezený provoz a odkládala plánované zákroky.

Těsně před vypuknutím protestu se ale s lékaři dohodl premiér Petr Fiala z ODS. Nabídl jim téměř deset miliard na platy a přislíbil i další systémové změny, které se měly týkat například vzdělávání mladých doktorů nebo přesčasů. Podle odborů i zástupců České lékařské komory ale vláda dohodnuté závazky neplní a téma protestů se tak opět dostalo na stůl.

Komentátor Seznam Zpráv Martin Čaban si sice nemyslí, že by se tyto protesty letos opakovaly v tak velkém rozsahu, přesto míru rozhořčení lékařů nepodceňuje. „Nedá se vyloučit, že vymyslí nějaký způsob, jak dát svoji nespokojenost najevo,“ říká v rozhovoru pro podcast 5:59. Zatím prý lékaři „vypouštějí vyjednávací balonky“.

Foto: David Neff, Seznam Zprávy

Komentátor SZ Martin Čaban.

Vyjádření ministerstva? „Bohorovné“

Už nyní je ale patrné, že strany se v mnohých otázkách neshodnou. Ministerstvo zdravotnictví má za to, že většina z 21 bodů v prosinci uzavřené dohody je splněna nebo se na jejím plnění pracuje. Česká lékařská komora a Lékařský odborový klub naopak tvrdí, že vláda od té doby dostála jen jednomu slibu – zvýšení platů.

„Jakkoliv považuji za poměrně přepjatá ta vyjádření Lékařského odborového klubu, tak stejně tak si myslím, že to, co říká ministerstvo (zdravotnictví), je skutečně zbytečně bohorovné,“ říká komentátor Čaban.

To podle něj resort ministra Vlastimila Válka (TOP 09) ukazuje na příkladu novely zákoníku práce, na které pracuje s Ministerstvem práce a sociálních věcí a do které mělo být mimo jiné zahrnuté i řešení přesčasů lékařů a zdravotnického personálu. Novela se o tom nicméně dosud nezmiňuje. A to přesto, že už nyní leží v připomínkovém řízení a vláda by se jí měla zaobírat v červnu.

Foto: www.eu2022.cz

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

„To znamená, že věci, které chtěli lékaři prosadit do zákoníku práce, se tam budou prosazovat až v Poslanecké sněmovně formou nějakých pozměňovacích návrhů, což je vždycky velmi riziková cesta, protože nikdy nevíte, co se tam nakonec objeví a které lobbistické skupiny ‚zlobbují‘ které poslance,“ upozorňuje novinář.

Čaban navíc uvádí, že speciálně vytvořená pracovní skupina se k tomuto tématu sešla jen třikrát a naposledy navíc minulý týden, když už návrh zákona ležel v připomínkovém řízení. „Takže si myslím, že ministerstvo by mohlo být méně sebevědomé v tom, jak skvěle plní tu svou část dohody,“ říká novinář.

Dlouhá cesta jednoho zákona

Obdobně pak na tom v současnosti je i zákon o odměňování zdravotníků. I k němu se podle Čabana pracovní skupina sešla jen párkrát: „A nakonec ministerstvo konstatovalo, že se s nikým na ničem nedokázalo shodnout a poslalo návrh toho zákona jen tak na blind v pátek večer. Takže práce ministerstva skutečně nebyla optimální a je mu určitě co vyčítat.“

Co v návrhu přesně je, ale zatím není jasné. Obecně je ale podle Čabana možné říct, že se bude snažit naplnit takzvané Hegerovo memorandum z roku 2011, které slibuje lékařům, že jejich odměna se bude pohybovat mezi 1,5 až trojnásobkem dva roky staré průměrné mzdy.

A komentátor zmiňuje, že sporům ohledně tohoto zákona se nejspíš ministerstvo a lékaři nevyhnou, jelikož je nutné před jeho projednáváním v Parlamentu vyjasnit řadu detailů.

„Myslím, že tento zákon čeká ještě hodně dlouhá cesta a hodně vášnivých debat. Původně bylo slíbeno, že bude platit od příštího roku a já bych se hodně divil, kdyby se to stihlo. A upřímně bych se i trošku bál, pokud by se to mělo stihnout, protože by to znamenalo, že ten zákon bude protlačen tak trochu na sílu a bez nějaké větší diskuze,“ říká novinář.

V podcastu 5:59 se také dozvíte, zda se české zdravotnictví strukturálně přizpůsobuje tomu, jak se mění česká populace, nebo kdo by měl mít vizi systémových změn na starost. Poslechněte si v přehrávači v úvodu článku.

Editor a koeditor: Dominika Kubištová, Eduard Freisler

Sound design: David Kaiser

Hudba: Martin Hůla

Zdroje audioukázek: ČT24, ČRo Radiožurnál, Poslanecká sněmovna, CNN Prima News, youtubový kanál České lékařské komory

Podcast 5:59

Zpravodajský podcast Seznam Zpráv. Jedno zásadní téma každý všední den za minutu šest. To nejdůležitější dění v Česku, ve světě, politice, ekonomice, sportu i kultuře optikou Seznam Zpráv.

Poslouchejte na Podcasty.cz, Spotify, Apple Podcasts a dalších podcastových aplikacích. Sledujte nás na X, Instagramu nebo Threads.

Archiv všech dílů najdete na našich stránkách. Své postřehy, připomínky nebo tipy nám pište prostřednictvím sociálních sítí nebo na e-mail: zaminutusest@sz.cz.

Doporučované