Hlavní obsah

Její příběh zaujal i Netflix. Superkoučka Natália Hejková odchází na vrcholu

Foto: Profimedia.cz

Hráčky USK Praha a jejich koučka Natália Hejková po vítězství ve Španělsku. Fotografie ze 13. dubna 2025.

Článek

Během téměř čtyřicetileté kariéry si vybudovala obrovské renomé, teď odchází do ústraní. Natália Hejková už od nové sezony nebude hlavní koučkou basketbalistek USK Praha. Se svou trenérskou kariérou se však rozloučila víc než důstojně – dovedla své svěřenkyně k vítězství v Eurolize. A její neobyčejný příběh budou brzy moct hltat i diváci na Netflixu.

Co v dnešní epizodě 5:59 také uslyšíte

  • Jaká vedla cesta k evropskému titulu, na který český tým čekal od posledního vítězství deset let.
  • Na čem je vystavěn úspěch basketbalového klubu USK Praha.
  • Co basketbal ztrácí s odchodem trenérky, která se ve sportovním světě stala legendou.

Slovenská basketbalová trenérka Natália Hejková koučuje už téměř 40 let, letošní sezona je ale její poslední. A nezapomenutelná. Mimo jiné i proto, že se svým současným týmem USK Praha ve španělské Zaragoze zvítězila v ženské Eurolize, soutěži nejlepších klubů Evropy.

Zdaleka to ale není jediný úspěch, který její kariéru provázel. Jen ve stručnosti: Na přelomu 80. a 90. let dokázala vybudovat ve slovenském Ružomberoku jeden z nejsilnějších týmů ženských basketbalistek v Evropě, později se Spartak Moskevská oblast pod jejím vedením stal dvojnásobným vítězem Evropské ligy a dva tituly v Eurolize ukořistila i s týmem USK Praha, který koučovala 13 let. Ten poslední právě letos.

„Myslím, že všechny trofeje, plakáty, fotky a tak dále jsou naprosté nic ve srovnání s tím, že koučujete svoji zhruba 40. sezonu a rozloučíte se vítězstvím v nejdůležitějším zápase sezony a to je euroligové finále. To nedokáže nikdo vymyslet,“ popisuje v podcastu 5:59 komentátor ČT sport Tomáš Budka, který se na veřejnoprávní obrazovce věnuje mimo jiné právě i basketbalu.

Foto: archiv Tomáše Budky

Komentátor Tomáš Budka během finále ženské Euroligy s bývalou basketbalistkou Markétou Bednářovou.

Osobní kouzlo i chuť se učit

Díky čemu se ale Natálii Hejkové povedlo vybudovat tak úspěšnou kariéru?

Budka zmiňuje, že je za tím ohromné množství práce, chuť investovat do „trenérského růstu, rozvoje a přístupu“ a nenapodobitelné osobní kouzlo. A kromě toho také vlastnost, která se možná ani nedá naučit – „čich na hráčky“. Hejková zkrátka dokáže vycítit, která basketbalistka bude v jejím týmu platná a jestli do něj zapadne.

Právě tento mix ji během let postupně dostal třeba i do čela žebříčku, který mapuje počty odkoučovaných a vyhraných zápasů v Eurolize. „Já neznám v Evropě žádného jiného trenéra či trenérku, kteří by se alespoň přibližovali svým významem Natálii Hejkové,“ říká Budka. Jediný, kdo se jí prý v minulosti mohl rovnat, byl kouč brněnských Žabin Jan Bobrovský, který se nejdříve věnoval mužskému basketbalu ve Zbrojovce, pak ale přešel právě k trénování žen.

„Nejlepší ženský basketbal v kariéře“

Jedinečnost příběhu Natálie Hejkové ostatně podtrhuje i zájem filmařů. Jen ve Španělsku úspěch USK Praha (a samozřejmě i další dění) mapovaly dva štáby – jeden slovenský a ten druhý z platformy Netflix, která po úspěchu sportovních pořadů jako Sunderland ‘Til I Die (Dycky Sunderland) nebo Formula 1: Drive to Survive (F1: Touha po vítězství) dokumentuje prostředí ženského basketbalu.

A nutno podotknout, že v Zaragoze se filmaři dočkali skutečně atraktivní podívané.

Nejenže mohli zachytit dojemný závěr jedné kariéry, ale i – nejen podle novináře Budky – „obrovský úspěch“ pražských basketbalistek. Postupně se hráčky USK Praha postavily italskému celku Schio a dvěma tureckým týmům. A už během zápasu s Fenerbahçe Istanbul bylo jasné, že je pražský celek v nadstandardní formě.

„Bez nadsázky to byl nejlepší ženský basketbal, který jsem ve své pracovní kariéře viděl,“ říká Budka. Basketbalistky USK Praha se po tomto zápase mohly pyšnit 91 nastřílenými body, skoro 20bodovým náskokem nad Fenerbahçe Istanbul a naprostou dominancí na doskocích. „Kdo přišel na hřiště, tak byl v podstatě jako z jiného světa,“ dodává novinář.

Síla basketbalistek z letenské Královky pak prý byla od začátku v týmovosti a souhře, které jsou pro kolektivní sporty klíčové. „Hráčky v jednotlivých situacích téměř vždycky zvolily správné řešení. Když měly vystřelit, vystřelily, když měly přihrát, přihrály, když v obraně někdo zaspal, tak ho někdo jiný zastoupil. Ta týmová souhra byla perfektní,“ pokračuje novinář z ČT sport.

Do zápasu s druhým tureckým celkem – Mersinem – tak možná nečekaně přicházely jako mírné favoritky. A svou formu potvrdily. Od začátku pražské hráčky na palubovce dominovaly, své soupeřky ani jednou nepustily do vedení a nakonec si i díky individuálním výkonům Američanky Brionny Jonesové, Australanky Ezi Magbegorové nebo francouzské reprezentantky Valériane Ayayiové, ale především díky týmovému výkonu, který je zdobil v průběhu celé soutěže, odvezly po vítězství 66:53 titul šampionek Euroligy do Prahy.

V podcastu 5:59 se také dozvíte, jak se hráčkám USK Praha podařilo dostat až do finále basketbalové Euroligy žen nebo čím dokáže pražský tým nalákat do svých řad zahraniční hvězdy a udržet si je i několik sezon. Poslechněte si v přehrávači.

Editor a koeditor: Pavel Vondra, Dominika Kubištová

Sound design: Ursula Sereghy

Hudba: Martin Hůla

Zdroje audioukázek: ČT sport, ČT2, YouTube – @EuroLeagueWomen

Podcast 5:59

Zpravodajský podcast Seznam Zpráv. Jedno zásadní téma každý všední den za minutu šest. To nejdůležitější dění v Česku, ve světě, politice, ekonomice, sportu i kultuře optikou Seznam Zpráv.

Poslouchejte na Podcasty.cz, Spotify, Apple Podcasts a dalších podcastových aplikacích. Sledujte nás na X, Instagramu, Threads nebo Bluesky.

Archiv všech dílů najdete na našich stránkách. Své postřehy, připomínky nebo tipy nám pište prostřednictvím sociálních sítí nebo na e-mail: zaminutusest@sz.cz.

Související témata:
Euroliga v basketbalu
Basketbalistky

Doporučované