Článek
Ekonom Miroslav Ševčík hájí své křeslo děkana Národohospodářské fakulty VŠE. Po jeho odchodu volá rektor univerzity i část studentů, kterým vadí Ševčíkova přítomnost při nedávných potyčkách po protivládní demonstraci. A zmiňují i jeho předchozí vystupování na veřejnosti. Podle nových dokumentů teď ale děkana podpořil fakultní senát. Co to ukazuje o Ševčíkově vlivu? A jaký další scénář je pravděpodobný?
Co v dnešní epizodě 5:59 také uslyšíte
- Že většina akademických senátorů Národohospodářské fakulty VŠE vyjádřila podporu děkanovi Miroslavu Ševčíkovi.
- Jak vypadá pavučina vlivu, kterou si děkan dokázal na Národohospodářské fakultě vytvořit.
- Potíže nemá Ševčík jen na univerzitní půdě, ale zadrhávají se i jeho aktivity spojené se sportem. Přišel o ochrannou známku známého českého atletického mítinku.
Příští týden - ve středu 5. dubna - by mělo být jasno, jestli akademický senát Národohospodářské fakulty VŠE odvolá děkana této fakulty Miroslava Ševčíka. Jeho konec ve funkci chce rektor VŠE Petr Dvořák s tím, že důvodem je Ševčíkovo nevhodné chování na veřejnosti včetně účasti na březnové protivládní demonstraci v centru Prahy. Po jejím konci byl Ševčík u násilného incidentu před Národním muzeem. On sám tvrdí, že náhodou.
Děkana vyzvalo k rezignaci i několik stovek studentů na protestu před VŠE. Jenže v nejbližší době se Ševčík o křeslo podle všeho bát nemusí.
„Akademický senát Národohospodářské fakulty (…) nemá možnost bránit rektorovi v realizaci jeho předem zamýšleného exekutivního záměru. Nesouhlasí s ním však,“ stojí ve stanovisku, jež fakultní senátoři schválili v úterý a které Seznam Zprávy získaly. Pro dokument hlasovalo šest z devíti senátorů, dva byli proti a jeden se zdržel.
„Senátoři (fakulty) budou stát na straně děkana Ševčíka,“ říká v podcastu 5:59 reportér Seznam Zpráv Ondřej Koutník. Ševčíkův vynucený odchod je přesto stále reálný - po akademickém senátu fakulty totiž o odvolání zřejmě bude jednat na návrh rektora i senát celé VŠE. Ale ukazuje se, že to bude ještě „zdlouhavý proces a bitva“, podotýká reportér.
Studenti VŠE Lukáš Hulínský a Štěpán Staněk o svolání středeční demonstrace proti děkanovi Ševčíkovi pic.twitter.com/v35SeSJ01M
— Ondřej Koutník (@ondkout) March 14, 2023
Podstatný je i časový rámec, v jakém bude fakultní senát rozhodovat. K hlasování o Ševčíkově budoucnosti se totiž sejde až téměř tři týdny od chvíle, kdy rektor Dvořák přišel se svým požadavkem, upozorňuje Koutník a dodává: „Myslím si, že děkan Ševčík hraje o čas. Snaží se, aby celá kauza mediálně utichla a splaskla a aby pro sebe získal nějaký manévrovací prostor.“
Děkani a jejich „vlivové pevnosti“
Miroslav Ševčík si své postavení na Vysoké škole ekonomické buduje už několik desetiletí. Vlastně už v 80. letech - v jejichž druhé polovině byl také členem komunistické strany - si na univerzitě vydobyl „velice silnou pozici“, říká reportér Seznam Zpráv. Podle něj Ševčík od té doby získal „pavučinu kontaktů“ nejen ve školním prostředí. A o tyto konexe se opírá dodnes.
Různé úrovně této „pavučiny“ se někdy prolínají. Příkladem může být Ševčíkův spor o ochrannou známku atletického Memoriálu Josefa Odložila, jehož je dlouholetým ředitelem.
Právně ho v této věci zastupuje Jan Vondráček - stejný muž, který je členem právě i akademického senátu Národohospodářské fakulty. A ten, jak už zaznělo, bude příští týden rozhodovat, jestli děkan skončí, nebo ne. Jde o jasný střet zájmů, myslí si Koutník.
Jenže vazeb mezi Ševčíkem a členy fakultního senátu je více. Namátkou: Předseda senátorů Ján Pavlík se s děkanem znají z dřívějšího působení v Liberálním institutu.
A členem senátu je také ekonom Karel Zeman, který v letech 2006-2007 zastával funkci náměstka na Ministerstvu financí. V té době se přitom Ševčík stal členem dozorčí rady Českých aerolinií. Firmu tehdy většinově vlastnil stát.
„Když si rozebereme vazby a pozadí (členů fakultního senátu), zjistíme, že většina z nich je nějakým způsobem s životem Miroslava Ševčíka propojena,“ konstatuje Koutník. Podle něj se ukazují současné slabiny vysokoškolského zákona, kdy si děkani můžou vytvořit „vlivovou pevnost“, která poškozuje fakultu i celou univerzitu. „U Vysoké školy ekonomické vidíme, že ta situace došla příšerně daleko.“
V podcastu 5:59 se také dozvíte, proč rektor VŠE nezačal volat po konci děkana Ševčíka už dříve nebo jestli hodlá s nedostatky v zákoně o vysokých školách něco dělat Ministerstvo školství. Poslechněte si v přehrávači na začátku článku.
Editor a koeditor: Barbora Sochorová, Matěj Válek
Sound design a hudba: Martin Hůla
Zdroje audioukázek: ČT24, ČT sport, Český rozhlas Radiožurnál, Policie ČR (via iDNES.tv), Novinky.cz (via Stream.cz) YouTube - Týdeník Policie, YT - CNN Prima NEWS, Facebook - Raptor TV
Podcast 5:59
Zpravodajský podcast Seznam Zpráv. Jedno zásadní téma každý všední den za minutu šest. To nejdůležitější dění v Česku, ve světě, politice, ekonomice, sportu i kultuře optikou Seznam Zpráv.
Poslouchejte na Podcasty.cz, Spotify, Apple Podcasts a dalších podcastových aplikacích. Sledujte nás na X, Instagramu nebo Threads.
Archiv všech dílů najdete na našich stránkách. Své postřehy, připomínky nebo tipy nám pište prostřednictvím sociálních sítí nebo na e-mail: zaminutusest@sz.cz.