Článek
Namísto obchodu nebo energetiky nakonec dosavadní ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela dostane v Evropské komisi na starost mezinárodní partnerství. Podle opozice jde o neúspěch tuzemské vlády, premiér i někteří další lídři pětikoalice si ale Síkelovo portfolio pochvalují. Jak tedy rozdělování křesel eurokomisařů pro Česko dopadlo?
Co v dnešní epizodě 5:59 také uslyšíte
- Že role a vliv Jozefa Síkely v Evropské komisi bude záležet i na jeho „ostrých loktech“.
- Co reálně znamená dostat jako eurokomisař na starost oblast mezinárodního partnerství.
- A jaké důvody podle analytika Viktora Daňka zřejmě stály za škatulaty v rozdělování křesel.
Po týdnech spekulací je konečně jasněji o podobě nově se rodící Evropské komise (EK), včetně náplně práce českého nominanta Jozefa Síkely. Prakticky hned poté, co šéfka Komise Ursula von der Leyenová v úterý rozložení křesel ve svém týmu představila, se však na tuzemské scéně rozjela další přetahovaná. Tentokrát o to, jestli se naplnila ambice vlády získat pro Síkelu silné ekonomické portfolio.
Dosavadní ministr průmyslu a obchodu, který za hnutí STAN sedí v kabinetu od roku 2021, „vyfasoval“ od von der Leyenové oblast mezinárodního partnerství. Až do tohoto týdne se přitom v souvislosti s jeho jménem mluvilo spíše o pozicích eurokomisaře pro obchod nebo energetiku. Z řad pětikoalice se teď ozývá spokojenost i pochybnosti, opoziční lídři mluví o jasném fiasku.
„Rozhodně to není portfolio, o které česká vláda usilovala,“ míní analytik Viktor Daněk, který působí jako zástupce ředitele Institutu pro evropskou politiku Europeum. V rozhovoru pro podcast 5:59 dodává, že výsledek snažení vlády je možné slovníkem exprezidenta Václava Klause označit za „nevýhru“. Jozef Síkela totiž podle Daňka nebude moci přímo ovlivňovat klíčovou legislativu týkající se vnitřního trhu Evropské unie.
Síkela a mezinárodní partnerství
Komisař pro mezinárodní partnerství má mít na starosti dohled nad evropskou mezinárodní spoluprací a rozvojovou politikou, podporu koordinace mezi Evropskou unií a jejími členskými státy v oblasti rozvojové spolupráce a rovněž spolupráci s partnery při prosazování hodnot EU, včetně demokracie, právního státu a dodržování lidských práv.
Bude také zaštiťovat investiční iniciativu EU Globální brána (Global Gateway), kterou chce Unie konkurovat čínskému projektu nové Hedvábné stezky. Plán EU počítá v příštích letech s investicemi ve výši až 300 miliard eur (7,5 bilionu korun) do infrastruktury v rozvíjejících se zemích, zejména v Africe, Indii, Latinské Americe a Pacifiku.
Podle Daňka to ale nutně nemusí znamenat, že mezinárodní partnerství je „špatné portfolio“. Za důležitý označuje analytik způsob, jakým oblast uchopí samotný kandidát. „Je to portfolio, které má do budoucna obrovský potenciál. Jestli ho Síkela promění ve skutečný vliv, bude hodně záležet na něm a na tom, jak ostrá bude mít ramena,“ dodává expert, který v minulosti sledoval unijní dění přímo v Bruselu jako zpravodaj Českého rozhlasu.
Eurokomisař pro mezinárodní partnerství je odpovědný za vztahy se zeměmi, s nimiž Evropská unie nenavázala bližší spolupráci v jiném formátu. Daněk vysvětluje, že jde o agendu, ze které je možné promlouvat do strategicky významných oblastí, jako jsou třeba budoucí vztahy s Čínou nebo zároveň snaha Evropy vytvořit vůči působení Číny ve světě protiváhu.
Jinou oblastí Síkelova budoucího portfolia – pokud tedy úspěšně projde „grilováním“ v Evropském parlamentu – jsou strategické suroviny. Podle experta institutu Europeum jde o klíčové téma, které příslušnému eurokomisaři také otevírá prostor k uplatňování svého vlivu na unijní klimatickou politiku. Bude ale prý záležet na tom, jakou si Síkela v Bruselu vybuduje autoritu.
„Extrémně složitá rovnice“
Skládání nového osazenstva Evropské komise provázely až do poslední chvíle pozoruhodné komplikace. Původní prezentace byla o téměř týden posunuta a i nyní se mluvilo o možném dalším odkladu. Ještě v pondělí například francouzská vláda narychlo hledala náhradu po rezignaci svého původního kandidáta Thierryho Bretona, kterému dosud patřila pozice eurokomisaře pro vnitřní trh.
Nakonec přišla von der Leyenová s rozdělením rolí, které mnohé překvapilo, a to nejen oblastí pro Jozefa Síkelu. Analytik Daněk nicméně připomíná, že konečné rozhodování bylo zcela v rukou šéfky Komise a že rozhodně nebylo jednoduché.
„Rovnice, kterou Ursula von der Leyenová musí řešit, je extrémně složitá. (…) Do posledních chvil se tlačí a lobbuje,“ podotýká expert, podle něhož se zdá, že konečný výsledek je ústupkem frakci socialistů v Evropském parlamentu. Právě ta bude totiž klíčová při finálním schvalování Evropské komise.
I proto podle analytika mezinárodní obchod nakonec získal slovenský kandidát Maroš Šefčovič, který je jejím členem. „Vývoj čtu tak, že von der Leyenová zkrátka potřebovala dát dobrá portfolia socialistům. (…) Možná sehrála roli stranická příslušnost a – řekněme – jednoduchý stranický kalkul,“ uvádí Daněk.
Volební štáb Seznam Zpráv
Seznam Zprávy chystají volební studio, kam můžete přijít i vy. V sobotu 21. září od 13:30 budeme na pražském Boršově společně sčítat hlasy v krajských a senátních volbách a natočíme živé speciály vašich oblíbených podcastů. Chcete být u toho? Stačí vyplnit registrační formulář a zarezervovat si místo. Představí se vám podcasty Ptám se já, 5:59, Ve vatě, Vlevo dole a Šťastné pondělí. Těšíme se na vás!
Ani Jozef Síkela ale neodchází s prázdnou. Odborník na unijní dění zdůrazňuje, že dosavadní ministr české vlády míří do čela jednoho z největších generálních ředitelství v rámci celé Evropské komise, které disponuje patřičným úřednickým aparátem. A navíc pod sebou bude mít rozpočet čítající 300 miliard eur.
„Jak už jsem zmínil, je tady ohromný a zatím nevyužitý potenciál. (…) Agendy, které budou pod Jozefa Síkelu spadat nebo do kterých bude moci promlouvat, jsou opravdu strategicky důležité. Může z toho portfolia udělat jedno z klíčových,“ dodává Daněk.
V podcastu 5:59 se také dozvíte více o tom, proč je mezi členskými státy takový zájem o ekonomická portfolia v Evropské komisi nebo kteří kandidáti na eurokomisaře by podle Viktora Daňka mohli mít největší problémy při „grilování“ v Evropském parlamentu. Poslechněte si v přehrávači v úvodu článku.
Editor a koeditor: Dominika Kubištová, Matěj Válek
Sound design: Ursula Sereghy
Hudba: Martin Hůla
Zdroje audioukázek: ČT24, Český rozhlas Plus, ČTK, Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR (psp.cz), vláda ČR (vlada.gov.cz), European Commission (commission.europa.eu)
Podcast 5:59
Zpravodajský podcast Seznam Zpráv. Jedno zásadní téma každý všední den za minutu šest. To nejdůležitější dění v Česku, ve světě, politice, ekonomice, sportu i kultuře optikou Seznam Zpráv.
Poslouchejte na Podcasty.cz, Spotify, Apple Podcasts a dalších podcastových aplikacích. Sledujte nás na X, Instagramu, Threads nebo Bluesky.
Archiv všech dílů najdete na našich stránkách. Své postřehy, připomínky nebo tipy nám pište prostřednictvím sociálních sítí nebo na e-mail: zaminutusest@sz.cz.