Článek
Koncem týdne vypukne v Kataru největší sportovní akce roku – mistrovství světa ve fotbale. Kvůli klimatickým podmínkám v dějišti turnaje se letos koná v netradičním termínu. Pořadatelství Kataru je ale zpochybňované i kvůli četným úmrtím dělníků nebo příchuti korupce. Na co všechno kritici upozorňují? A jak je šampionát vnímaný přímo na Blízkém východě?
Co v dnešní epizodě 5:59 také uslyšíte
- Co dnes víme o tom, do jaké míry korupce před dvanácti lety ovlivnila výběr pořadatelských zemí pro mistrovství světa ve fotbale?
- Proč Západ kritizoval Katar za podmínky, ve kterých museli pracovat dělníci při stavbách stadionů a dalšího zázemí, a co se změnilo?
- Budou moct fanoušci během zápasů pít alkohol? A jaká pravidla budou v konzervativní zemi muset dodržovat stejnopohlavní páry?
Koncem týdne – přesněji 20. listopadu – fotbalový svět upře oči směrem ke Kataru. Začne mistrovství světa. Každý světový šampionát je svým způsobem výjimečný – koná se jen jednou za čtyři roky, a navíc je to jediná akce, na které se mohou utkat týmy z celého světa. Katarské mistrovství má ale také mnohá svá specifika.
Bude to první šampionát, který se odehraje v některé z arabských zemích, a zároveň proběhne kvůli podnebí v jiném termínu. Země ale také čelí palbě kritiky třeba za to, že přidělení pořadatelství podle řady indicií získala díky korupci.
„FIFA a její tehdejší šéf Sepp Blatter v zásadě prodali to právo uspořádat tyhle turnaje v Rusku a v Kataru,“ popisuje izraelský fotbalový novinář a zakladatel serveru BabaGol Uri Levy. „A zkrátka nejde přehlížet, že se to zrodilo z jakéhosi prvotního hříchu,“ dodává.
Blatter několik měsíců poté, co přidělení začala vyšetřovat FBI, dokonce rezignoval. A v minulém týdnu se dokonce nechal slyšet, že přidělit pořadatelství Kataru byla chyba.
Levy nyní věří, že akce může být pro Katařany šancí ukázat celému světu „svou kulturu, pohostinnost a dobré lidi“. Je to podle něj „obrovská příležitost pro Katar a arabský svět“.
Práva dělníků? „Katar změnil zákony“
Západ, v čele třeba s neziskovou organizací Amnesty International, nicméně také Kataru vyčítal zacházení se zahraničními dělníky, bez kterých by stavba okázalých stadionů a dalšího zázemí nebyla možná.
Podle médií jako Deutsche Welle nebo The Guardian tito lidé žili v nedůstojných podmínkách, měsíce nedostávali zaplaceno, a někteří dokonce na stavbách umírali. I podle Levyho Katar „není bez viny“, ale v reakci na kritiku změnil zákony týkající se systému pracovních migrantů, kterému se říká kafala.
This answer by Fatma Samoura, FIFA’s Secretary General, made me thinking: how many countries have changed their law, literally decades-old rules that were implemented in a constitution, as a consequence of hosting a sports event? pic.twitter.com/iMdtonQYuo
— Uri Levy (@Levyninho) November 4, 2022
„Ve světle věcí, které vyšly najevo při vyšetřování podmínek na stavbách spojených s mistrovstvím světa, se Katar rozhodl změnit svůj tradiční systém a zavést nové prvky z pracovního práva, jaké najdeme třeba v Evropské unii nebo v britských zákonech o stavebnictví,“ vysvětluje.
„Žádný fotbalový zápas nestojí za jediný zmařený lidský život,“ pokračuje. Nicméně dodává, že i další stavby kvůli sportovním akcím po celém světě si vyžádaly oběti. A vinu na nešťastných událostech má podle něj i to, že země neměla téměř žádnou infrastrukturu pro akci tohoto typu. Musela třeba vybudovat sedm nových stadionů.
Novinář Levy proto kořeny problému vidí v samotném faktu přidělení MS do Kataru, které zřejmě zatížila korupce. „Jsou odsuzováni (Katar) za něco, k čemu vůbec nemuselo a nemělo dojít.“
V podcastu 5:59 se také dozvíte, jestli turisté budou moct na šampionátu pít pivo a další alkohol, jaká pravidla budou v konzervativní zemi platit pro stejnopohlavní páry nebo jak moc se do letošního šampionátu promítne politická situace v zemích, jako je Írán, kde probíhají masové protesty proti režimu a povinnému nošení hidžábu. Poslechněte si v audiu na začátku článku.
Editor a koeditor: Matěj Válek, Dominika Kubištová
Sound design: David Kaiser
Hudba: Martin Hůla
Dabing: Miroslav Tomko
Zdroje audioukázek: ČT24, CNN Prima NEWS, YouTube - Team Qatar, YT - U.S. Attorney's Office, YT - i24NEWS English, YT - Sky News Australia
Podcast 5:59
Zpravodajský podcast Seznam Zpráv. Jedno zásadní téma každý všední den za minutu šest. To nejdůležitější dění v Česku, ve světě, politice, ekonomice, sportu i kultuře optikou Seznam Zpráv.
Poslouchejte na Podcasty.cz, Spotify, Apple Podcasts a dalších podcastových aplikacích. Sledujte nás na X, Instagramu nebo Threads.
Archiv všech dílů najdete na našich stránkách. Své postřehy, připomínky nebo tipy nám pište prostřednictvím sociálních sítí nebo na e-mail: zaminutusest@sz.cz.