Článek
Vedení České televize čelí vlně kritiky za zrušení publicisticko-satirického pořadu 168 hodin, který 18 let vedla dramaturgyně a moderátorka Nora Fridrichová. Redakce s ní prý počítá dál v jiné, zatím nespecifikované pozici. Mluví se ale i o budoucnosti nedělního diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce.
Co v dnešní epizodě 5:59 také uslyšíte
- Jak zrušení pořadu 168 hodin odůvodnil generální ředitel ČT Jan Souček. A jakou reakci tím vyvolal.
- Jestli jsou indicie k tomu, že se televize zbavuje pořadu, který byl trnem v oku mnohých politiků.
- Jak si Jan Souček, který je generálním ředitelem televize necelý rok, zatím vede.
Okurková sezona se v redakci publicistiky v České televizi mění v horké léto. Vedení veřejnoprávní televize oznámilo, že ruší publicistický pořad 168 hodin, který moderovala a dramaturgicky vedla Nora Fridrichová. V neděli večer si ho v průměru zapínalo kolem půl milionu lidí.
Politický reportér Seznam Zpráv a spoluautor podcastu Vlevo dole Václav Dolejší zrušení 168 hodin považuje za výbušnou zprávu s ohledem právě na velký vliv pořadu, který vyvolával silné emoce u politiků i obyčejných lidí.
„168 hodin patří mezi TOP 10 nejsledovanějších pořadů zpravodajství a publicistiky. Zároveň jeho autorka Nora Fridrichová za těch 18 let vyrostla v takovou osobnost, které se báli i někteří politici a zároveň k ní měli velké výhrady,“ říká Dolejší.
Dva roky stará reportáž
Generální ředitel ČT Jan Souček při svém rozhodnutí 168 hodin zrušit argumentoval stížnostmi na některé reportáže, které byly v pořadu odvysílány. Rada ČT se musela zabývat například tím, že v reportážích měl chybět oponentní názor. Šlo třeba o reportáž s názvem Pro všechny odvysílanou v pořadu 168 hodin v červnu roku 2022. Podle Dolejšího by ale v polovině roku 2024 neměla být dva roky stará reportáž důvodem ke zrušení pořadu. Navíc, televizi tehdy vedl jiný ředitel – Petr Dvořák.
„To se může řešit dramaturgií, novým dohledem nad tím pořadem, anebo se může vyměnit moderátorka,“ poznamenává Václav Dolejší.
Ředitel Souček uvedl, že ho ke zrušení 168 hodin přiměly i spory uvnitř redakce a esemesková konverzace mezi Fridrichovou a jejím tehdejším nadřízeným Markem Wollnerem, který byl šéfredaktorem publicistiky v České televizi a vedl investigativní pořad Reportéři ČT.
Naběhli si na vidle
Wollner už v ČT nepracuje. Dolejší připomíná jeho kauzu údajného zastrašování podřízených a obvinění ze sexuálního obtěžování. Z nepřístojného chování Wollnera v mailu adresovaném vedení ČT obvinila i Fridrichová, která sama čelila podezření ze šikany, takzvaného bossingu, svých vlastních podřízených. Vyšetřovací komise ČT nakonec oba reportéry očistily.
Dolejší přiřazuje Fridrichovou, Wollnera a také Václava Moravce, letitého moderátora nedělního pořadu Otázky Václava Moravce, k trojici novinářů, ke kterým mají politici napříč celým politickým spektrem vzhledem ke kritickému stylu žurnalistiky výhrady. I proto se spekuluje o tom, že další pořad, který by mohl z obrazovky ČT v dohledné době zmizet, je ten Moravcův. Dolejší si to ovšem tak úplně nemyslí. Podle něj si Fridrichová a Wollner svými aférami „naběhli na vidle“, zatímco práce Moravce se zpochybnit nedá.
„Myslím si, že po tom výbuchu a těch reakcích na zrušení 168 hodin je teď Václav Moravec tak trochu nedotknutelný,“ doplňuje reportér.
Podle Dolejšího například členové Pirátské strany mluví v souvislosti s koncem pořadu 168 hodin o „mega spiknutí“. Pořady jako 168 hodin, Reportéři ČT a Otázky Václava Moravce, vysvětluje tuto teorii reportér Dolejší, vadí nejen politickým stranám, ale i řadě oligarchů, kteří mohou zatlačit na politiky, aby do Rady ČT dosadili spřízněné radní a pořady zlikvidovali. Česká republika by tak podle zastánců této teorie mohla ve vztahu ke kritickým veřejnoprávním médiím následovat země jako Polsko, Maďarsko či Slovensko.
„Tedy, že se veřejnoprávní média stanou takovým poslušným ratlíkem, kde obrazně řečeno budeme vysílat koťátka a štěňátka. Hlavně moc kriticky nešťourat do politiků nebo vůbec do věcí veřejných,“ dodává Václav Dolejší.
V podcastu 5:59 se také dozvíte o toxickém prostředí, které podle reportéra Dolejšího vládne uvnitř ČT. Poslechněte si v přehrávači v úvodu článku.
Editor a koeditor: Barbora Sochorová, Eduard Freisler
Sound design: David Kaiser
Hudba: Martin Hůla
Zdroje audioukázek: 168 hodin, ČT24, Flow (E15)
Podcast 5:59
Zpravodajský podcast Seznam Zpráv. Jedno zásadní téma každý všední den za minutu šest. To nejdůležitější dění v Česku, ve světě, politice, ekonomice, sportu i kultuře optikou Seznam Zpráv.
Poslouchejte na Podcasty.cz, Spotify, Apple Podcasts a dalších podcastových aplikacích. Sledujte nás na X, Instagramu nebo Threads.
Archiv všech dílů najdete na našich stránkách. Své postřehy, připomínky nebo tipy nám pište prostřednictvím sociálních sítí nebo na e-mail: zaminutusest@sz.cz.