Hlavní obsah

Slovenská novinářka: Odchod lékařů do Česka je velmi pravděpodobný

Foto: FB/LadislavKamenickyOfficial, Seznam Zprávy

Vláda premiéra Roberta Fica (uprostřed čelem) čelí protestu lékařů. Ilustrační foto.

Článek

Slovensko stále míří do krize poskytování zdravotní péče. Na přelomu roku začnou platit výpovědi, které na protest podaly tisíce nemocničních lékařů v zemi. Vláda Roberta Fica zvažuje variantu k práci je donutit, zároveň spolu obě strany dál jednají. Co všechno je ve hře? Přinášíme rozhovor se slovenskou novinářkou Veronikou Folentovou.

Co v dnešní epizodě 5:59 také uslyšíte

  • Jak daleko – či blízko – je Slovensko kolapsu nemocniční péče a co by v praxi znamenal.
  • Že protestujícím lékařům podle jejich slov nejde jen o platy, ale o hlubší změny ve zdravotnictví.
  • Proč je podle novinářky Veroniky Folentové pravděpodobný další odchod slovenských lékařů do Česka.

S blížícím se koncem roku na Slovensku roste nervozita. Slovenská veřejnost čeká, jak dopadne spor značné části lékařů s vládou, který by s příchodem nového letopočtu mohl zásadně dopadnout na poskytování zdravotní péče.

Lékaři ze slovenských nemocnic totiž začali v říjnu hromadně podávat výpovědi. Odboráři, kteří nátlakovou akci zaštiťují, je zdůvodňují neřešením problémů ve zdravotnictví a také zpomalením růstu platů navzdory dříve dohodnutým pravidlům. Celkem už padlo na 3300 výpovědí, což znamená, že se do protestu zapojila většina nemocničních doktorů.

„Situace je mimořádně vážná,“ říká redaktorka Denníku N Veronika Folentová, která se zdravotnictví na Slovensku dlouhodobě věnuje. V rozhovoru pro podcast 5:59 upozorňuje, že v posledních dnech lékaři podávají také výpovědi z nočních a víkendových služeb. A na začátku ledna začnou platit říjnové výpovědi ze zaměstnání. Skloňuje se tak hrozba kolapsu nemocnic, který by podle Folentové dopadl především na poskytování akutní lůžkové péče nebo na plánované operace pacientů.

Foto: Denník N

Redaktorka Denníku N Veronika Folentová.

Odbory dál s vládou jednají, zejména s ministrem zdravotnictví Kamilem Šaškem. Jejich požadavkem je ale také to, aby případnou dohodu posvětil parlament v Bratislavě. Slovenská novinářka však o takovém scénáři pochybuje – jednak by se poslanci museli vrátit z vánočních prázdnin a zároveň v zemi panuje „křehká“ politická situace, kdy i samotná vládní koalice někdy mívá při hlasováních problémy. Nezbývá tak prý než jen doufat, že k dohodě skutečně dojde a že se poté odboráři spokojí s vládními zárukami.

Zákon, který budí emoce

Při pohledu zvenčí se přitom může zdát, že spor mezi kabinetem premiéra Roberta Fica a protestujícími lékaři spíš dál sílí. Parlament hlasy koaličních poslanců minulý týden přijal zákon, který má pod hrozbou trestu vězení přinutit pracovat lékaře, kteří podali výpověď. Šéf lékařských odborů Peter Visolajský mluví v souvislosti s normou o „nucených pracích“.

„Parlament zákon schválil bez jakékoliv větší diskuze – ať už s právníky, nebo se zdravotníky. Lékaři jsou z toho hodně naštvaní, až vyděšení,“ popisuje Folentová reakce na opatření, jež zavádí možnost vyhlásit mimořádnou situaci kvůli kritické nedostupnosti ústavní zdravotní péče. Vláda by tak mohla získat až čtyři měsíce, po které by ve stanovených okresech „zmrazila“ výpovědní lhůty a nutila lékaře dál chodit do práce.

O co jde nespokojeným doktorům

Kvůli platům lékaři na Slovensku hromadně podávali výpovědi už v roce 2011, kdy si na tehdejší vládě premiérky Ivety Radičové vymohli ústupky. Letos však nejde jen o peníze na výplatní pásce. Lékařské odbory se vymezily třeba také vůči možnosti transformace státních nemocnic na akciové společnosti, což by podle nich byla jen plíživá cesta k privatizaci s negativními dopady na jejich další fungování.

„Lékařští odboráři to nechtějí stavět jen na platech. Často opakují, že o platy jim nejde a že hlavní je právě systémová změna ve zdravotnictví,“ vysvětluje Veronika Folentová s tím, že otázka platů posloužila jako „rozbuška“ pro zahájení širší diskuze.

Jedním ze specifik situace, ve které se Slovensko dlouhodobě nachází, je přitom množství mediků či doktorů, kteří se vydali studovat a pracovat do zahraničí. Hlavně pak do Česka, kde k loňskému roku působilo zhruba 3200 lékařů ze Slovenska.

Rozhovory, které v posledních týdnech novinářka Denníku N vedla s lidmi ze zdravotnického prostředí, přitom napovídají, že odlivu nemusí být konec. „Odchod (dalších) lékařů do Česka – a nejen těch, kteří teď jsou ve výpovědní lhůtě – je velmi pravděpodobný,“ míní Folentová, podle níž teď lékaři na Slovensku dostávají řadu nabídek z českých nemocnic. „Na české straně to (současnou situaci) často vnímají jako určitý poslední krok ve frustraci mnoha slovenských lékařů. A proto se podle mě dá očekávat, že budou odcházet,“ dodává novinářka.

V podcastu 5:59 se také dozvíte více o požadavcích protestujících slovenských lékařů nebo o tom, jak premiér Fico hájí svůj postup, kdy se do snah odvrátit hrozící zdravotnickou krizi nechce osobně zapojovat. Poslechněte si v přehrávači v úvodu článku.

Editor a koeditor: Pavel Vondra, Matěj Válek

Sound design: Ursula Sereghy

Hudba: Martin Hůla

Zdroje audioukázek: STVR – :24, STVR – Rádio Slovensko, TA3, Markíza

Podcast 5:59

Zpravodajský podcast Seznam Zpráv. Jedno zásadní téma každý všední den za minutu šest. To nejdůležitější dění v Česku, ve světě, politice, ekonomice, sportu i kultuře optikou Seznam Zpráv.

Poslouchejte na Podcasty.cz, Spotify, Apple Podcasts a dalších podcastových aplikacích. Sledujte nás na X, Instagramu, Threads nebo Bluesky.

Archiv všech dílů najdete na našich stránkách. Své postřehy, připomínky nebo tipy nám pište prostřednictvím sociálních sítí nebo na e-mail: zaminutusest@sz.cz.

Doporučované