Článek
Na Blízkém východě se probudilo další válečné ohnisko. Syrská občanská válka po letech píše novou kapitolu, ve které zatím až překvapivým způsobem dominují protivládní povstalci. Slabost režimu Bašára Asada i vyhlídky dalšího vývoje popisujeme s politoložkou a islamoložkou Zorou Hesovou.
Co v dnešní epizodě 5:59 také uslyšíte
- Proč se na Blízkém východě právě teď probudila „zamrzlá“ občanská válka v Sýrii.
- Že podle expertky Zory Hesové byl režim v Sýrii slabý, přesto rychlý postup rebelů překvapil.
- Co z pohledu Hesové snižuje pravděpodobnost, že konflikt doroste do takové ničivosti jako v minulosti.
Ofenziva povstalců v Sýrii jako by překvapila nejen režim prezidenta Bašára Asada, ale i světovou veřejnost. Mnozí považovali syrskou občanskou válku, kterou zažehlo krvavé potlačování prodemokratických demonstrací už v roce 2011 a v níž následně zemřely stovky tisíc lidí, za v podstatě vyhaslý konflikt. Poslední roky se zásadní boje nevedly.
Od konce listopadu však ze Sýrie opět přicházejí zprávy o střetech mezi povstalci a Asadovou armádou. Respektive přesnější je jiný popis – režimní síly před rebely v čele s islamistickou „koalicí“ Hajat Tahrír aš-Šám (HTS) zatím spíše jen kvapně ustupují. Ztratily i druhé nejlidnatější město v zemi (hned po Damašku) Aleppo. A povstalci podle všeho chtějí více.
„Ukazuje se, že syrský režim je uvnitř mnohem více oslabený, než jak vypadal,“ říká o bleskovém vývoji posledních dnů politoložka a islamoložka Zora Hesová z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy a také Filozofického ústavu Akademie věd ČR. V rozhovoru pro podcast 5:59 upozorňuje, že dosavadní rovnováha sil na syrském kolbišti byla založená na tom, že Asad získával podporu ze zahraničí. Jenže to se změnilo – Rusko svou pozornost a síly nasměrovalo na Ukrajinu a radikály z Hizballáhu vytížila válka s Izraelem.
Právě přímá intervence ruské armády a pomoc Hizballáhu byly podle Hesové klíčovým faktorem pro „přežití“ Bašára Asada už v letech 2015–2017. Tato epizoda ale prý zároveň ukázala, že režim nikdy nebyl dostatečně silný, aby se s rebely vypořádal bez cizí asistence. A od té doby novou sílu nenačerpal. Naopak. Politoložka poukazuje na to, že se mu například nedaří získávat nové rekruty do armády, která se „rozdělila na různé polomafiánské ozbrojené skupiny“.
Nejde jen o armádu – za nefunkční označuje Zora Hesová celý Asadův režim. Ostatně stejně jako celou Sýrii, kterou popisuje jako zemi „rozparcelovanou“ na několik částí, které „více či méně“ stabilně ovládají jednotlivé ozbrojené a mocenské skupiny: Asadova klika, povstalci s dosavadním centrem v provincii Idlib, Kurdové na severovýchodě a v neposlední řadě Turecko, které na syrské území podniká své výboje.
„Vědělo se, že režim je oslabený. Ale že se okamžitě tak ‚rozpadne‘ a že se nebude (rebelům) téměř vůbec stavět na odpor, je překvapením asi pro všechny,“ dodává Hesová.
Dočasně zamrzlý konflikt se tak dává opět do pohybu. Úspěchy si v této nové kapitole připisuje zmíněná povstalecká „koalice“, která spojuje několik různých islamistických skupin.
Co je HTS zač? Pozoruhodná je už postava jejího vůdce Abú Muhammada al-Džauláního. Expertka Hesová popisuje, že jde o jednoho z mužů, který na syrské bojiště zhruba před dekádou přivedl teroristy z al-Káidy, později se ale s touto sítí rozešel a vytvořil konkurenční skupinu. A dnes vede Hajat Tahrír aš-Šám. „Čili je to skupina s kořeny v džihádismu, která se ale už zásadním způsobem přeorientovala na nacionalistické cíle. (…) Dnes jsou to síly, které mluví o tom, že jsou vůdčí silou takzvané syrské revoluce,“ uvádí politoložka s odkazem na termín, který používali povstalci už v počátcích občanské války.
Stará válka v novém regionu
Velkou neznámou jsou teď zřejmě jakékoliv predikce dalšího vývoje. Zora Hesová míní, že „prvotní šok z dobytí Aleppa už vyprchal“, zároveň ale dodává, že „teď je možné všechno“ – a že vyloučit se nedá ani pád režimu v Damašku. Může za to prý i slabá vnitřní legitimita Asadovy vlády, která nedokázala řešit hospodářské problémy na území pod svou kontrolou.
Více o dosavadním postupu syrských povstalců
Podle expertky z Filozofické fakulty UK a Filozofického ústavu AV ČR se nicméně dá předpokládat, že občanská válka v Sýrii se v tomto novém kole zřejmě neroztočí do tak ničivých a tragických obrátek jako v minulosti. Změnila se totiž konstelace v regionu.
„V té době (před nějakými 10 lety) do toho konfliktu investovali peníze všichni možní aktéři ze zahraničí – od Saúdské Arábie přes Írán, Turecko a různé sunnitské státy v Zálivu. To se teď už pravděpodobně nestane, protože se zkrátka děje příliš věcí najednou; protože Rusko ani Írán už docela jistě do toho konfliktu nebudou mít možnosti tolik investovat; a protože možná ani syrský režim není už tak perspektivní, jak možná byl ještě před těmi deseti lety, protože se ukazuje, že je vlastně vnitřně prázdný,“ vysvětluje Hesová.
A neočekává ani vzedmutí nové velké migrační vlny ze Sýrie do zahraničí. Obyvatelé země prý totiž takto v minulosti prchali především tehdy, když válčící strany masivně a plošně útočily na jejich města a obydlí. Hesová v této souvislosti připomíná útoky ruského letectva na Aleppo v roce 2015.
Teď jsou sice opět hlášeny i ruské údery, dosud ale podle všeho nedosahují takové intenzity. „Zatím tady nevidíme nikoho, kdo by chtěl nebo byl schopen znovu plošně a masivně ničit místa, kde lidé žijí. (…) Nevidím tady ten obrovský potenciál jako před osmi lety (ke vzniku migrační vlny),“ dodává Zora Hesová.
V podcastu 5:59 také uslyšíte, jestli dynamiku konfliktu v Sýrii může ovlivnit návrat Donalda Trumpa do Bílého domu, nebo jak pravděpodobné je oživení hrozby jménem Islámský stát. Poslechněte si v přehrávači v úvodu článku.
Editor a koeditor: Pavel Vondra, Matěj Válek
Sound design: David Kaiser
Hudba: Martin Hůla
Zdroje audioukázek: Český rozhlas Plus, ČT24, YouTube - DW News, YT - BBC News, X - Sky News (@SkyNews), X - Trending Now ON X (@TrendingNowVidz)
Podcast 5:59
Zpravodajský podcast Seznam Zpráv. Jedno zásadní téma každý všední den za minutu šest. To nejdůležitější dění v Česku, ve světě, politice, ekonomice, sportu i kultuře optikou Seznam Zpráv.
Poslouchejte na Podcasty.cz, Spotify, Apple Podcasts a dalších podcastových aplikacích. Sledujte nás na X, Instagramu, Threads nebo Bluesky.
Archiv všech dílů najdete na našich stránkách. Své postřehy, připomínky nebo tipy nám pište prostřednictvím sociálních sítí nebo na e-mail: zaminutusest@sz.cz.