Článek
Izrael zesiluje své vojenské tažení na jihu Libanonu. Země, která byla už před válkou na hraně zhroucení, teď čelí i uprchlické krizi. Je možné, že to vše povede k pádu Hizballáhu? Přinášíme rozhovor s expertem Mezinárodní krizové skupiny.
Co v dnešní epizodě 5:59 také uslyšíte
- Jak dramatická je situace stovek tisíc uprchlíků, kteří v Libanonu museli opustit své domovy.
- Proč podle experta Mezinárodní krizové skupiny (ICG) Izrael nedokáže vojensky zničit Hizballáh.
- Že z pohledu Heika Wimmena jsou nebezpečné i výzvy, aby se Libanonci Hizballáhu postavili.
Po zhruba roce vojenské kampaně v Pásmu Gazy proti palestinskému hnutí Hamás nyní Izrael čím dál více zesiluje své operace na další frontě – proti ozbrojencům z Hizballáhu na území Libanonu. Pozemní invaze, kterou izraelská armáda zahájila na začátku října, však v minulých dnech přinesla také konflikty s příslušníky mírové mise OSN v Libanonu (UNIFIL). Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dokonce v neděli vyzval k odchodu „modrých přileb“ z oblasti bojů.
Tažení proti Hizballáhu, který využíval pohraniční oblast k ostřelování Izraele, má ale dopady i jinde v Libanonu. Při leteckých úderech na cíle v Bejrútu a dalších místech už podle libanonských úřadů zemřelo přes tisíc lidí, přičemž tyto údaje nerozlišují mezi civilisty a příslušníky Hizballáhu. V zemi ale zároveň přibývá uprchlíků – podle místních úřadů jich muselo opustit domovy na jeden milion.
„Asi si dovedete představit, co to vyvolá, když se v zemi s populací šesti až sedmi milionů dá do pohybu milion lidí,“ říká přímo z Libanonu Heiko Wimmen, který v nevládní organizaci Mezinárodní krizová skupina (International Crisis Group – ICG) řídí projekty zaměřené na Libanon, Sýrii a Irák.
V rozhovoru pro podcast 5:59, který vznikl před uplynulým víkendem, expert používá příměr se svou rodnou zemí. Vypočítává, že v Německu by proporčně stejná krize znamenala výrazně přes deset milionů běženců, kteří by se přesouvali z jedné části státu do druhé. „I pro vysoce organizované Německo by to byl ohromný problém. Libanon ale dobře organizovaný není téměř vůbec,“ podotýká s tím, že už před touto válkou šlo v podstatě o zkrachovalou zemi.
Cestování po Bejrútu teď podle Wimmena ukazuje, že lidé tábořící venku na ulici jsou „doslova všude“. Navíc už zanedlouho by v Libanonu mělo přijít období horšího počasí, ve kterém na podzim nechybějí ani přívalové deště. Do hry tu vstupují prázdné byty a domy, kterých je podle analytika v Bejrútu z nejrůznějších příčin hodně. A zemí už se prý šíří zprávy o tom, že některé z nich byly nelegálně obsazeny.
Panují tu obavy, aby se (znovu) nevedly přestřelky o to, kdo kontroluje jakou čtvrť a kdo může svým lidem zpřístupnit jaký dům.
V Libanonu to oživuje vzpomínky na události z dob občanské války v 80. letech minulého století, kdy si milice vynucovaly vstup do budov, kam poté stěhovaly „své“ uprchlíky. „Lidé si to pamatují a panují tu obavy, aby se to nevrátilo. (…) Aby se (znovu) nevedly přestřelky o to, kdo kontroluje jakou čtvrť a kdo může svým lidem zpřístupnit jaký dům,“ popisuje analytik Mezinárodní krizové skupiny pocity v zemi, kde je společnost stále do velké míry rozdělená podle náboženské příslušnosti.
Obavy o osobní bezpečnost nicméně v rozhovoru zmiňuje i samotný Heiko Wimmen. „Válka se každým dnem plíživě přibližuje,“ uvádí s odkazem na izraelské letecké údery, které stále častěji zasahují i vnitřní části Bejrútu.
Kdo se dokáže zbavit Hizballáhu?
Izraelské údery z posledních týdnů na Hizballáhu zanechaly citelné šrámy. Hlavně na jeho vedení, kdy zemřel i dlouholetý šéf hnutí Hasan Nasralláh. Podle experta Wimmena se ale z aktivit Hizballáhu nezdá, že by byl vojensky ochromený a že by výrazně oslabila jeho schopnost Izraeli odolávat nebo na něj pomocí raket dál útočit.
Analytik také upozorňuje na stále silné postavení Hizballáhu v libanonské politice, včetně místního parlamentu. Odpůrci prý ani teď nemají potřebnou politickou sílu k tomu, aby hnutí donutili ke změně kurzu.
Když se navíc Hizballáh v minulosti cítil politicky ohrožený, uchyloval se k násilí. „Odpůrci Hizballáhu proto právem říkají, že i když dokážou dát dohromady většinu (v parlamentu), zkušenost říká, že je to jako namalovat si na záda terč: Hizballáh je zavraždí a pošle své příznivce se zbraněmi v rukou do ulic,“ přibližuje Heiko Wimmen.
This is a message to the people of Lebanon: pic.twitter.com/btMQR0Xwtn
— Benjamin Netanyahu - בנימין נתניהו (@netanyahu) October 8, 2024
Jako „velmi nebezpečné“ pak hodnotí výzvy izraelských představitelů – včetně premiéra Netanjahua – aby se Libanonci proti Hizballáhu postavili a „osvobodili“ svou zemi. Podle Wimmena je ale otázkou, jak by toho měli dosáhnout bez vyvolání občanské války. Za cestu ke „katastrofě“ pak expert považuje i variantu, že by se pokusil donutit Hizballáh ke složení zbraní libanonský stát.
Zničit šíitské hnutí jako účinnou vojenskou sílu ale z pohledu německého analytika nedokáže ani Izrael. Musel by totiž zvládnout eliminovat všechny členy a přívržence Hizballáhu, kteří jsou za něj ochotní bojovat se zbraní v ruce.
To by však nejspíš vyžadovalo dlouhou okupaci velké části libanonského území. „Jedině tak by mohl pomýšlet na vojenské vymazání Hizballáhu: Musel by odřezat jeho kořeny. Jenže Izrael to očividně nedokáže ani s Hamásem v Pásmu Gazy. V Libanonu by to bylo ještě náročnější a ztráty mnohem větší. Izrael do toho nepůjde,“ míní Heiko Wimmen.
V podcastu 5:59 se také dozvíte více o tom, jak se na Hizballáhu podepsala ztráta jeho dlouholetého vůdce Nasralláha nebo jaké nálady vůči Izraeli se teď v libanonské společnosti objevují. Poslechněte si v přehrávači v úvodu článku.
Editor a koeditor: Pavel Vondra, Matěj Válek
Sound design: Ursula Sereghy
Hudba: Martin Hůla
Zdroje audioukázek: Český rozhlas Plus, ČT24, TV Nova, YouTube - Associated Press (@AssociatedPress), YT - CBN News (@CBNnewsonline)
Podcast 5:59
Zpravodajský podcast Seznam Zpráv. Jedno zásadní téma každý všední den za minutu šest. To nejdůležitější dění v Česku, ve světě, politice, ekonomice, sportu i kultuře optikou Seznam Zpráv.
Poslouchejte na Podcasty.cz, Spotify, Apple Podcasts a dalších podcastových aplikacích. Sledujte nás na X, Instagramu, Threads nebo Bluesky.
Archiv všech dílů najdete na našich stránkách. Své postřehy, připomínky nebo tipy nám pište prostřednictvím sociálních sítí nebo na e-mail: zaminutusest@sz.cz.