Hlavní obsah

Důkazy jsou přesvědčivé, říká reportér o stopách podnikatele k mafii

Foto: Seznam Zprávy

Anton Fischer nerad ukazuje fotografům svou tvář. Nebylo příliš jasné, jaký k tomu má důvod.

Článek

Jihočeský podnikatel slovenského původu Anton Fischer je jedním z největších provozovatelů nelegálních billboardů v Česku. Seznam Zprávy ale upozornily na to, že jeho dosud neznámá minulost na Slovensku je zřejmě ještě problematičtější. Zjištění popisujeme s reportérem Jiřím Pšeničkou.

Co v dnešní epizodě 5:59 uslyšíte

  • Jaké indicie napovídají, že jihočeský podnikatel Anton Fischer býval mužem - Antonem Cvešperem - s kriminální minulostí na Slovensku.
  • Co měl mít Cvešper na Slovensku na svědomí a za jakých okolností zřejmě přesídlil do Česka.
  • Jak se Anton Fischer nově dostal do konfliktu se zákonem v Česku a jak se staví ke zjištěním ohledně své identity.

Kvůli opakovaným konfliktům s lidmi, kteří se proti jeho problematickému podnikání s pronájmem venkovních reklamních ploch v posledních několika letech postavili, podnikatel Anton Fischer momentálně čelí trestnímu stíhání pro podezření z vydírání, výtržnictví či omezování osobní svobody. Navíc má kvůli předchozímu trestu soudně zakázáno podnikat.

Jeho hlubší minulost známá nebyla. V minulých týdnech se však objevily informace, podle nichž patrně vždy nebýval Antonem Fischerem, nýbrž zřejmě mužem s historií v kriminálním podsvětí na Slovensku - Antonem Cvešperem. V podcastu 5:59 tyto stopy popisuje reportér Seznam Zpráv Jiří Pšenička, kterému se podařilo i ve spolupráci s Českým rozhlasem nashromáždit další indicie.

„My jsme (dění) kolem billboardového bosse Antona Fischera sledovali celý podzim, protože začala konat i policie (ohledně zmíněného stíhání). Nicméně v posledních dnech ten případ nabral i pro nás dosti nečekaný směr,“ říká Pšenička s odkazem na to, že jako první si všiml nápadné podobnosti Fischera s Cvešperem pražský právník a bojovník proti nelegálním billboardům Adam Hromas, který na jihočeského podnikatele předloni podal trestní oznámení.

Foto: Seznam Zprávy

Reportér Seznam Zpráv Jiří Pšenička.

„Při své nedávné cestě na Slovensko si (Hromas) všiml, že tam stojí kolem silnic billboardy se stejnou konstrukcí, jako jsou ty Fischerovy. Začal tedy z rejstříku zkoumat, kdo to tam vlastně provozuje, a narazil na jakousi rodinu Cvešperových. Když to ne zcela běžné jméno zadal do Googlu, vyskočila na něj fotka člověka, který jako by z oka vypadl panu Fischerovi. No, a šlo o Antona Cvešpera,“ líčí reportér Pšenička.

Pak už nebylo těžké dohledat, že Cvešper se na Slovensku v minulosti zapletl s mafií a byl u vícera závažných trestných činů: „V letech 2004 a 2005 byl Cvešper součástí skupiny, která unesla dva podnikatele asijského původu, a také zavraždila během dvou útoků celkem tři lidi. U těch únosů byl jednoznačně aktivním účastníkem. Lze to vyčíst z rozsudků, které máme k dispozici,“ říká Pšenička a dodává, že na Slovensku Cvešper získal statut chráněného svědka a měl žít s novou identitou na neznámém místě.

Anton Cvešper: Aktér mafiánských únosů a vražd

6. června 2004: Dvě vraždy pod Přístavním mostem

Pod bratislavským Přístavním mostem byl dávkou ze samopalu nezjištěného pachatele zavražděn Peter Havasi zvaný „Havel“ a jeho řidič a bodyguard Gejza Veszprémi. Z rozsudku bratislavského soudu vyplynulo, že úkolem Antona Cvešpera v rámci organizované skupiny, která akci připravovala, mělo být sledovat pohyb Havasiho vozu Porsche Cayenne. Informace před chystanou vraždou předával kumpánům Patriku Vadašičovi a Mariánu Gaálovi.

Foto: Archiv, Seznam Zprávy

Výňatek z anonymizovaného rozsudku odvolacího soudu v roce 2016. Anton Cvešper se při popisu trestného činu skrývá pod kódem Q. R.

Fischer se s Jiřím Pšeničkou loni v září - jako vůbec s prvním novinářem z českých médií - setkal pro poskytnutí rozhovoru, v němž uvedl, že v minulosti působil na Slovensku jako státní zaměstnanec v bezpečnostních složkách včetně policie. Nechtěl však být konkrétnější. A reportérovi Seznam Zpráv také připadalo nápadně podezřelé, že se nechtěl fotografovat jinak než tak, aby mu nebylo vidět do tváře.

Mimochodem, shoda mezi ojedinělými snímky z Česka a ze Slovenska, ke které došel nástroj Pimeyes.com, patří mezi indicie propojující Fischera s Cvešperem.

Foto: Seznam Zprávy

Nalevo fotografie z doby před dvaceti lety, kdy Anton Cvešper vystupoval na Slovensku jako obviněný a následně jako chráněný svědek v několika kriminálních kauzách. Napravo Anton Fischer, billboardový podnikatel, při přestupkovém řízení v Říčanech u Prahy v roce 2023 (snímek pořídil aktivista Adam Hromas).

„My jsme v redakci zkoumali fotky s pomocí nástroje na rozpoznávání obličejů. Všechno sedělo - vlastně jsme nenašli nic, co by to rozporovalo (že Fischer a Cvešper jsou stejná osoba),“ uvádí Pšenička a dodává, že další stopu poskytl například katastr nemovitostí, kde lze najít, že „mezi rodinou Cvešperových, o které pan Fischer tvrdí, že vůbec nikoho takového nezná, proběhly realitní transakce, převod nemovitostí v jižních Čechách“.

Myslím, že se tu ukazuje i to, jak složité je tyto věci (svou dřívější identitu) utajit v dnešní digitální době. My jsme neprohledávali žádné tajné databáze, my jsme prohledávali jenom veřejně dostupné databáze. A složilo se to dohromady.
Jiří Pšenička, reportér Seznam Zpráv

Když reportér Seznam Zpráv jihočeského podnikatele se svými zjištěními konfrontoval, označil to Fischer za „absolutní blbost“ a „výmysly aktivistů“. Žádosti, ať prostřednictvím své vlastní fotky z mladších let nebo skrze důvěryhodného svědka doloží, že se vždy jmenoval Anton Fischer, a nikdy Anton Cvešper, však přes původní příslib nevyhověl.

„Já jsem si jistý na 99,99 % - možná ještě víc - že Anton Fischer je s vysokou mírou pravděpodobnosti Anton Cvešper. Neříkám sto procent jen proto, že nemáme v ruce žádný papír, žádný výpis z nějaké databáze, který by to dosvědčil; nemáme ani prohlášení pana Fischera, který by řekl, že to tak je,“ konstatuje Jiří Pšenička s tím, že jej řetězec důkazů zbavuje jakýchkoli pochybností.

V podcastu 5:59 si můžete poslechnout úryvky z rozhovoru, který Anton Fischer poskytl reportéru Pšeničkovi o svém billboardovém byznysu. Anebo to, jak vypadala následná konfrontace podnikatele se zjištěními ohledně jeho identity. Poslechněte si v přehrávači v úvodu článku.

Editor a koeditor: Matěj Válek, Pavel Vondra

Sound design: David Kaiser

Hudba: Martin Hůla

Zdroje audioukázek: archiv reportéra Seznam Zpráv Jiřího Pšeničky

Podcast 5:59

Zpravodajský podcast Seznam Zpráv. Jedno zásadní téma každý všední den za minutu šest. To nejdůležitější dění v Česku, ve světě, politice, ekonomice, sportu i kultuře optikou Seznam Zpráv.

Poslouchejte na Podcasty.cz, Spotify, Apple Podcasts a dalších podcastových aplikacích. Sledujte nás na X, Instagramu, Threads nebo Bluesky.

Archiv všech dílů najdete na našich stránkách. Své postřehy, připomínky nebo tipy nám pište prostřednictvím sociálních sítí nebo na e-mail: zaminutusest@sz.cz.

Doporučované