Článek
Jihočeský podnikatel slovenského původu Anton Fischer je jedním z největších provozovatelů nelegálních billboardů v Česku. Seznam Zprávy ale upozornily na to, že jeho dosud neznámá minulost na Slovensku je zřejmě ještě problematičtější. Zjištění popisujeme s reportérem Jiřím Pšeničkou.
Co v dnešní epizodě 5:59 uslyšíte
- Jaké indicie napovídají, že jihočeský podnikatel Anton Fischer býval mužem - Antonem Cvešperem - s kriminální minulostí na Slovensku.
- Co měl mít Cvešper na Slovensku na svědomí a za jakých okolností zřejmě přesídlil do Česka.
- Jak se Anton Fischer nově dostal do konfliktu se zákonem v Česku a jak se staví ke zjištěním ohledně své identity.
Kvůli opakovaným konfliktům s lidmi, kteří se proti jeho problematickému podnikání s pronájmem venkovních reklamních ploch v posledních několika letech postavili, podnikatel Anton Fischer momentálně čelí trestnímu stíhání pro podezření z vydírání, výtržnictví či omezování osobní svobody. Navíc má kvůli předchozímu trestu soudně zakázáno podnikat.
Jeho hlubší minulost známá nebyla. V minulých týdnech se však objevily informace, podle nichž patrně vždy nebýval Antonem Fischerem, nýbrž zřejmě mužem s historií v kriminálním podsvětí na Slovensku - Antonem Cvešperem. V podcastu 5:59 tyto stopy popisuje reportér Seznam Zpráv Jiří Pšenička, kterému se podařilo i ve spolupráci s Českým rozhlasem nashromáždit další indicie.
„My jsme (dění) kolem billboardového bosse Antona Fischera sledovali celý podzim, protože začala konat i policie (ohledně zmíněného stíhání). Nicméně v posledních dnech ten případ nabral i pro nás dosti nečekaný směr,“ říká Pšenička s odkazem na to, že jako první si všiml nápadné podobnosti Fischera s Cvešperem pražský právník a bojovník proti nelegálním billboardům Adam Hromas, který na jihočeského podnikatele předloni podal trestní oznámení.
![](http://d39-a.sdn.cz/d_39/c_img_F_N/MdCCv4.jpeg?fl=cro,0,0,2500,1666%7Cres,1200,,1%7Cjpg,80,,1)
Reportér Seznam Zpráv Jiří Pšenička.
„Při své nedávné cestě na Slovensko si (Hromas) všiml, že tam stojí kolem silnic billboardy se stejnou konstrukcí, jako jsou ty Fischerovy. Začal tedy z rejstříku zkoumat, kdo to tam vlastně provozuje, a narazil na jakousi rodinu Cvešperových. Když to ne zcela běžné jméno zadal do Googlu, vyskočila na něj fotka člověka, který jako by z oka vypadl panu Fischerovi. No, a šlo o Antona Cvešpera,“ líčí reportér Pšenička.
Pak už nebylo těžké dohledat, že Cvešper se na Slovensku v minulosti zapletl s mafií a byl u vícera závažných trestných činů: „V letech 2004 a 2005 byl Cvešper součástí skupiny, která unesla dva podnikatele asijského původu, a také zavraždila během dvou útoků celkem tři lidi. U těch únosů byl jednoznačně aktivním účastníkem. Lze to vyčíst z rozsudků, které máme k dispozici,“ říká Pšenička a dodává, že na Slovensku Cvešper získal statut chráněného svědka a měl žít s novou identitou na neznámém místě.
Anton Cvešper: Aktér mafiánských únosů a vražd
6. června 2004: Dvě vraždy pod Přístavním mostem
Pod bratislavským Přístavním mostem byl dávkou ze samopalu nezjištěného pachatele zavražděn Peter Havasi zvaný „Havel“ a jeho řidič a bodyguard Gejza Veszprémi. Z rozsudku bratislavského soudu vyplynulo, že úkolem Antona Cvešpera v rámci organizované skupiny, která akci připravovala, mělo být sledovat pohyb Havasiho vozu Porsche Cayenne. Informace před chystanou vraždou předával kumpánům Patriku Vadašičovi a Mariánu Gaálovi.
![](http://d39-a.sdn.cz/d_39/c_img_oV_A/kQOIvbF2D1C2jWPvCB9F1Sm/f615/cvesper-vrazda.png?fl=cro,0,0,1150,342%7Cres,1200,,1%7Cjpg,80,,1)
Výňatek z anonymizovaného rozsudku odvolacího soudu v roce 2016. Anton Cvešper se při popisu trestného činu skrývá pod kódem Q. R.
Fischer se s Jiřím Pšeničkou loni v září - jako vůbec s prvním novinářem z českých médií - setkal pro poskytnutí rozhovoru, v němž uvedl, že v minulosti působil na Slovensku jako státní zaměstnanec v bezpečnostních složkách včetně policie. Nechtěl však být konkrétnější. A reportérovi Seznam Zpráv také připadalo nápadně podezřelé, že se nechtěl fotografovat jinak než tak, aby mu nebylo vidět do tváře.
Mimochodem, shoda mezi ojedinělými snímky z Česka a ze Slovenska, ke které došel nástroj Pimeyes.com, patří mezi indicie propojující Fischera s Cvešperem.
![](http://d39-a.sdn.cz/d_39/c_img_oV_A/kQOIvbF2D1D1cjQs7B9FSPA/a50b/anton-fischer.jpeg?fl=cro,0,0,1920,1080%7Cres,1200,,1%7Cjpg,80,,1)
Nalevo fotografie z doby před dvaceti lety, kdy Anton Cvešper vystupoval na Slovensku jako obviněný a následně jako chráněný svědek v několika kriminálních kauzách. Napravo Anton Fischer, billboardový podnikatel, při přestupkovém řízení v Říčanech u Prahy v roce 2023 (snímek pořídil aktivista Adam Hromas).
„My jsme v redakci zkoumali fotky s pomocí nástroje na rozpoznávání obličejů. Všechno sedělo - vlastně jsme nenašli nic, co by to rozporovalo (že Fischer a Cvešper jsou stejná osoba),“ uvádí Pšenička a dodává, že další stopu poskytl například katastr nemovitostí, kde lze najít, že „mezi rodinou Cvešperových, o které pan Fischer tvrdí, že vůbec nikoho takového nezná, proběhly realitní transakce, převod nemovitostí v jižních Čechách“.
Myslím, že se tu ukazuje i to, jak složité je tyto věci (svou dřívější identitu) utajit v dnešní digitální době. My jsme neprohledávali žádné tajné databáze, my jsme prohledávali jenom veřejně dostupné databáze. A složilo se to dohromady.
Když reportér Seznam Zpráv jihočeského podnikatele se svými zjištěními konfrontoval, označil to Fischer za „absolutní blbost“ a „výmysly aktivistů“. Žádosti, ať prostřednictvím své vlastní fotky z mladších let nebo skrze důvěryhodného svědka doloží, že se vždy jmenoval Anton Fischer, a nikdy Anton Cvešper, však přes původní příslib nevyhověl.
Investigativní reportáže Jiřího Pšeničky
„Já jsem si jistý na 99,99 % - možná ještě víc - že Anton Fischer je s vysokou mírou pravděpodobnosti Anton Cvešper. Neříkám sto procent jen proto, že nemáme v ruce žádný papír, žádný výpis z nějaké databáze, který by to dosvědčil; nemáme ani prohlášení pana Fischera, který by řekl, že to tak je,“ konstatuje Jiří Pšenička s tím, že jej řetězec důkazů zbavuje jakýchkoli pochybností.
V podcastu 5:59 si můžete poslechnout úryvky z rozhovoru, který Anton Fischer poskytl reportéru Pšeničkovi o svém billboardovém byznysu. Anebo to, jak vypadala následná konfrontace podnikatele se zjištěními ohledně jeho identity. Poslechněte si v přehrávači v úvodu článku.
Editor a koeditor: Matěj Válek, Pavel Vondra
Sound design: David Kaiser
Hudba: Martin Hůla
Zdroje audioukázek: archiv reportéra Seznam Zpráv Jiřího Pšeničky
Podcast 5:59
Zpravodajský podcast Seznam Zpráv. Jedno zásadní téma každý všední den za minutu šest. To nejdůležitější dění v Česku, ve světě, politice, ekonomice, sportu i kultuře optikou Seznam Zpráv.
Poslouchejte na Podcasty.cz, Spotify, Apple Podcasts a dalších podcastových aplikacích. Sledujte nás na X, Instagramu, Threads nebo Bluesky.
Archiv všech dílů najdete na našich stránkách. Své postřehy, připomínky nebo tipy nám pište prostřednictvím sociálních sítí nebo na e-mail: zaminutusest@sz.cz.