Článek
Nové podvarianty koronavirové verze omikron si razí cestu světem. Americké úřady potvrdily, že tvoří většinu nových případů onemocnění covidem. Evropa je na tom podobně. V Česku v posledních dnech rapidně poskočil přírůstek nových onemocnění. Jsme na nečekanou „letní“ vlnu covidu připraveni?
Co v dnešní epizodě 5:59 také uslyšíte
- Portugalsko, Francie nebo Velká Británie – země, které bojují s „letní“ vlnou koronaviru. Tu způsobily odolné podvarianty BA.4 a BA.5, které nedávno začaly dominovat i v Česku.
- Vir je nyní podle odborníků méně smrtící, ale rychleji se šíří. „Říkají, že pravděpodobně dojde i na toho, kdo se doposud nákaze vyhýbal,“ varuje redaktorka Seznam Zpráv Daniela Přádová.
- Ministerstvo zdravotnictví spřádá plán, jak s další vlnou pandemie bojovat. Lockdowny ani povinná vakcinace zatím nehrozí, ve hře je ale dobrovolné nošení roušek a respirátorů a očkovací kampaň.
Evropa je na počátku další vlny covidové epidemie. Letos přichází i pro odborníky nečekaně už během léta. „Omikron trochu změnil svou podobu a vznikly takzvané podvarianty, BA.5 a BA.4, přičemž za situaci v Česku je zodpovědná zejména ta první jmenovaná, jejíž nástup teď zažívá řada států v Evropě,“ říká redaktorka Seznam Zpráv Daniela Přádová, která se zabývá zdravotnictvím.
Americký vědec a profesor molekulární medicíny Eric Topol dokonce vnímá podvariantu BA.5 jako „nejhorší verzi viru, kterou jsme doposud viděli“. Přádová vysvětluje, že je to kvůli tomu, že tento vir odolává protilátkám a snadno se šíří.
„To, co (podvariantě) BA.5 nejspíš výrazně pomáhá v šíření, je schopnost nakazit lidi, kteří už byli imunní vůči dřívějším variantám viru. Mnohem snáze tedy způsobuje průlomové infekce, jak u lidí po prodělaném covidu, tak po očkování,“ popisuje redaktorka.
Na druhou stranu tato varianta v menší míře způsobuje těžké průběhy nemoci. „Zatím se opravdu ukazuje jako méně zákeřná a smrtící,“ dodává Přádová.
Soupeř, který neustále sílí
Tento vir v posledních dnech začal převažovat i v České republice a způsobil i skokový nárůst nakažených, které laboratoře pozorují v posledních dnech. V pondělí testy prokázaly poprvé od začátku května více než tisíc pozitivních případů.
Podle Přádové navíc vidíme jen „určitou výseč“. Od 5. května totiž v Česku nejsou hrazené testy na koronavirus a i mnohá testovací místa zrušila nebo omezila provoz. Řada nemocných se tak do oficiálních statistik nedostane.
Přádová, která téma pandemie koronaviru sleduje více než dva roky, ale díky mírnější povaze nemoci a také teplu během letních měsíců nečeká „katastrofický scénář“ vývoje.
I ministr zdravotnictví Vlastimil Válek opakovaně odmítl, že by během léta nebo podzimu chtěl zavádět další lockdowny. Pokud se situace zhorší, jsou ve hře respirátory nebo roušky, jejichž nasazení by ale bylo dobrovolné.
Reportérka nicméně upozorňuje, že se dá jen těžko předpokládat, jak se situace bude vyvíjet na podzim. „Přece jenom bojujeme proti stále silnějšímu soupeři, který sílí pokaždé, když už si myslíme, že jsme ho přechytračili.“
V podcastu 5:59 se také dozvíte, jakou ochranu proti nové podvariantě koronaviru si zachovali ti, kteří mají třetí dávku očkování proti koronaviru, nebo jestli je v Česku k dispozici dost léků pro lidi, kteří vakcínu odmítli. Poslechněte si v audiu na začátku článku.
Editor a koeditor: Matěj Válek, Dominika Kubištová
Sound design: David Kaiser
Hudba: Martin Hůla
Zdroje audioukázek: archiv Daniely Přádové, Český rozhlas Radiožurnál, Český rozhlas Plus, ČT24, CNN Prima NEWS, YouTube – Sky News, YT – FRANCE 24, YT – WION
Podcast 5:59
Zpravodajský podcast Seznam Zpráv. Jedno zásadní téma každý všední den za minutu šest. To nejdůležitější dění v Česku, ve světě, politice, ekonomice, sportu i kultuře optikou Seznam Zpráv.
Poslouchejte na Podcasty.cz, Spotify, Apple Podcasts a dalších podcastových aplikacích. Sledujte nás na X, Instagramu, Threads nebo Bluesky.
Archiv všech dílů najdete na našich stránkách. Své postřehy, připomínky nebo tipy nám pište prostřednictvím sociálních sítí nebo na e-mail: zaminutusest@sz.cz.