Článek
Prezidentský kandidát Petr Pavel si razí cestu do druhého kola volby s důležitou předvolební posilou. Svůj štáb i síly mu nabídla ekonomka a donedávna politická soupeřka Danuše Nerudová. Jak významný moment v kampani může jejich spolupráce znamenat? A o jaké voliče teď Petr Pavel a Andrej Babiš svádějí největší boj?
Co v dnešní epizodě 5:59 také uslyšíte
- Jak chce Danuše Nerudová voličům vysvětlit, proč by měli dát hlas Petru Pavlovi?
- Proč mohou o výsledku voleb rozhodnout voliči mimosněmovních stran?
- A v čem si je podobná letošní prezidentská kampaň s tou před pěti lety?
Rozjíždí se volební spolupráce, jakou prezidentská volba v Česku nepamatuje. Vítěz prvního kola boje o Hrad, generál ve výslužbě Petr Pavel, se totiž dohodl na podpoře s ekonomkou Danuší Nerudovou, která skončila třetí na pásce.
Nepůjde přitom jen o několik slov a přenechání výlepových ploch, jak jsme třeba viděli v minulosti. Štáby Pavla a Nerudové ladí také společný program. Dvojice už se s podporovateli setkala i v jedné z pražských hospod.
Na Pavla ale nejtěžší úkol ještě čeká. Musí přesvědčit fanoušky Danuše Nerudové o tom, že své působení v komunistické straně před rokem 1989 odčinil a že bude dobrým prezidentem, který bude zastupovat jejich zájmy.
„Ti lidé si teď mohou říct: ‚Tak to si mám vybírat mezi estébákem a rozvědčíkem?‘ A to je otázka, která opravdu třeba v Praze nebo ve větších městech může část lidí přikovat doma a přesvědčit je, aby k volbám nešli,“ říká politický reportér Seznam Zpráv Ondřej Koutník.
Koutník připomíná, že za „rozvědčíka“ označil Pavla expremiér Babiš, naopak sám šéf hnutí ANO je vedený ve svazcích Státní bezpečnosti. Oba dva popírají, že by role v minulosti skutečně zastávali. Přiznávají ale členství v Komunistické straně Československa.
Kde budou Petr Pavel a Andrej Babiš nejvíc soupeřit o voliče?
Seznam Zprávy analyzovaly detailní volební výsledky dvou hlavních finalistů a zachytily, kde se finalisté budou nejvíce přetahovat o voliče ve druhém kole prezidentské volby. Analýza také ukazuje, jakou sílu má který kandidát až na úrovni jednotlivých okrsků.
Právě komunistická minulost Petra Pavla může být problém pro lákání voličů od Nerudové. Mezi podporovateli bývalé rektorky Mendelovy univerzity jsou často mladí, vysokoškolsky vzdělaní lidé, kteří žádají změnu nebo třeba boj proti establishmentu. „Sociologové a autoři předvolebních průzkumů zmiňovali, že Nerudová přitahuje typ voličů, kteří v minulosti například volili Unii svobody, Věci veřejné nebo hnutí ANO v roce 2013, kdy to byl ještě nový subjekt,“ říká novinář Koutník.
O koho se hraje?
Expremiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš i Petr Pavel pak mohou bojovat také o hlasy lidí, jejichž preference v současnosti nejsou zastoupeny v Poslanecké sněmovně. Jde třeba o voliče sociální demokracie, KSČM, Trikolory, Volného bloku nebo Přísahy. A těch je dohromady zhruba 700 tisíc.
„Jenom pro představu: Petra Pavla takto volilo 220 tisíc lidí (voličů mimosněmovních stran, pozn. red.), Andreje Babiše 210 tisíc lidí a Danuši Nerudovou také 220 tisíc lidí,“ vysvětluje reportér s odkazem na průzkum společnosti PAQ Research.
Babiš se rozhodl jít těmto hlasům naproti, a v příštím týdnu proto plánuje přijít do pořadu Triko, za kterým stojí právě Trikolora. Zároveň měl šéf hnutí ANO zájem i o voliče sněmovní SPD. Dokonce se v sobotu sešel s jejím poslancem Jaroslavem Foldynou. Oficiální podporu ale nezískal.
Předseda hnutí Tomio Okamura v úterý oznámil, že strana nepodpoří žádného z kandidátů. „Myslím, že to stanovisko se ještě těsně před volbami může změnit, pokud mu Babiš něco slíbí. Okamura je velký obchodník, který s politickou podporou kšeftuje,“ říká Koutník.
Neviditelný rozhodčí
Volby může kromě voličů mimosněmovních stran a také snah o demobilizaci podporovatelů jedné či druhé strany ovlivnit ještě jeden faktor: „neviditelná dezinformační kampaň“. Právě ta prý nakonec i před lety pomohla rozhodnout duel mezi obhajujícím prezidentem Milošem Zemanem a vysokoškolským učitelem Jiřím Drahošem.
Prezidentské volby v podcastu 5:59
Podcast 5:59 se druhému kolu prezidentských voleb věnoval také ve středeční epizodě. S vojenským historikem Prokopem Tomkem jsme probírali, co dovedlo generála ve výslužbě Petra Pavla ke studiu na Vojenské akademii v Brně, jestli expremiér Andrej Babiš spolupracoval s StB vědomě nebo jak jejich kroky posuzovat z dnešní perspektivy a v kontextu boje o nejvyšší ústavní funkci.
Bývalý šéf Drahošovy kampaně Jakub Kleindienst Seznam Zprávám řekl, že jejich nepřítelem byly i dezinformace. A je otázka, co přesně a v jakém objemu se na sociálních sítích nebo v řetězových e-mailech šíří v současnosti. „Můžeme jenom tušit, zda se něco takového děje i nyní, spíše v kontextu té války na Ukrajině. (…) To ale asi zjistíme až po volbách,“ říká Koutník.
V podcastu 5:59 se také dozvíte, jaké mohou být důvody Danuše Nerudové k podpoře Petra Pavla nebo v čem je podobná letošní kampaň s tou před pěti lety. Poslechněte si v audiu na začátku článku.
Editor a koeditor: Matěj Válek, Dominika Kubištová
Sound design a hudba: Martin Hůla
Zdroje audioukázek: archiv reportéra SZ Ondřeje Koutníka, ČT24, ČTK LiveVideo, Facebook - Tomio Okamura
Podcast 5:59
Zpravodajský podcast Seznam Zpráv. Jedno zásadní téma každý všední den za minutu šest. To nejdůležitější dění v Česku, ve světě, politice, ekonomice, sportu i kultuře optikou Seznam Zpráv.
Poslouchejte na Podcasty.cz, Spotify, Apple Podcasts a dalších podcastových aplikacích. Sledujte nás na X, Instagramu, Threads nebo Bluesky.
Archiv všech dílů najdete na našich stránkách. Své postřehy, připomínky nebo tipy nám pište prostřednictvím sociálních sítí nebo na e-mail: zaminutusest@sz.cz.