Článek
Až do svých 29 let neměl Alex Kliment, dnes úspěšný americký novinář, tušení, že ho jeho české kořeny spojují i s příběhem záchrany 669 židovských dětí z bývalého Československa před holocaustem. Pak mu ale jeho tatínek o sobě řekl víc. To Alexe nasměrovalo na cestu pátrání, jež se neuzavřelo ani po smrti jeho otce. Co všechno se (zatím) dozvěděl?
Co v dnešní epizodě 5:59 uslyšíte
- Jak Alexův tatínek Robert vyrůstal ve 30. letech na pražských Vinohradech a jak si před válkou jeho rodina změnila příjmení z Kohn na Kliment.
- Jak byli Alexovi prarodiče Felix a Žofie za války posláni do koncentračních táborů a jak jejich synové Robert a Štěpán unikli stejnému osudu díky včasnému odjezdu do Anglie.
- Jak po letech mlčení Robert Kliment svému synovi a své ženě řekl, co jim do té doby tajil, a Alex začal na vlastní pěst pátrat po svých českých kořenech.
Americký novinář Alex (Alexander) Kliment ze společnosti GZERO Media pravidelným posluchačům podcastu 5:59 rozhodně není neznámý. Letos se v něm jako host objevil hned dvakrát, nejprve v červenci rozebíral okolnosti a důsledky odstoupení Joea Bidena z boje o Bílý dům a následně v listopadu, bezprostředně po prezidentských volbách, poskytl první analýzu výsledků s výhledem na to, co lze očekávat od druhého Trumpova funkčního období.
A jelikož se v povolebním dílu blýskl i několika suverénními obraty v češtině, řada posluchačů se ptala, jestli má Alex k Česku nějaké vazby. Odpovědí na tuto otázku budiž dnešní díl 5:59.
„Já jsem Američan, narodil jsem se a vyrostl jsem tady v New Yorku,“ začíná Alex své vyprávění. „Ale můj táta byl Čech, narodil se v Praze v roce 1933 a v roce 1950 emigroval s bratrem, tedy mým strýcem, a matkou, mou babičkou, do Ameriky,“ vysvětluje, jak se to má s jeho českými kořeny. Česky prý doma nemluvili, jeho maminka je Američanka, a on sám se češtinu začal učit až při svých vysokoškolských studiích na Kolumbijské univerzitě v New Yorku.
Kindertransport a koncentrační tábory
„Můj táta nikdy nejevil zájem udržovat spojení s Československem, a to z prostého důvodu, že jsme tam neměli žádné příbuzné, a tak ani nebylo s kým udržovat po emigraci kontakt,“ říká Alex. Skutečný důvod se ale od svého otce dozvěděl až krátce po smrti strýce. To se psal rok 2008 a Alexovi bylo 29 let.
„(Tehdy) otec mně a mé matce řekl, že by si s námi chtěl o něčem promluvit (…) A pak nám řekl, že pochází z židovské rodiny, která si v jednu chvíli změnila příjmení z původního Kohn na Kliment. Že se v jednom z kindertransportů (organizovaných Nicholasem Wintonem) dostal do Anglie a že jeho rodiče byli posláni do koncentračních táborů,“ vzpomíná Alex na okamžik, který doslova otřásl jeho světem a zároveň v něm probudil touhu zjistit o svých předcích a jejich osudech víc.
A pak nám řekl, že pochází z židovské rodiny, která si v jednu chvíli změnila příjmení z původního Kohn na Kliment. Že se v jednom z kindertransportů dostal do Anglie a že jeho rodiče byli posláni do koncentračních táborů.
Ještě týž večer prý poslal žádost do muzea holocaustu ve Washingtonu, zda nedisponují dokumenty o jeho prarodičích Felixovi a Žofii Kohnových. Po půl roce dostal soubor s dostupnou dokumentací k jejich transportům. Z Prahy byli v roce 1941 posláni do židovského ghetta v polské Lodži, kde vydrželi až do roku 1944. Následoval transport do Osvětimi, kde Felixova stopa končí. Žofie ale později pokračovala do koncentračního tábora Bergen-Belsen, kde se dočkala osvobození, a v roce 1945 – poté, co se zotavila v táboře Červeného kříže ve Švédsku – se vrátila do Prahy, kde se shledala se svými syny Robertem (Alexovým tatínkem) a Štěpánem, kteří strávili válečné roky u pěstounů v Anglii.
„Nedovedu si představit, co zažívala a jak zvládla ten návrat. Ona je pro mě středobodem toho příběhu. Hodně na ni myslím, i když jsem ji nikdy nepotkal,“ říká Alex o své babičce Žofii, rodačce z Vídně, která zemřela šest let před tím, než přišel na svět. Po komunistickém převratu opustila se svými syny Československo a oklikou přes Francii a Kubu přijeli v roce 1950 do Spojených států. Tam se oba bratři od své minulosti odstřihli a začali nový život.
„Rytíř z Československa“
Alex Kliment v podcastu 5:59 svého otce popisuje jako velmi elegantního muže, který nosil perfektně střižené obleky a „vyzařoval evropský šarm“. Britský přízvuk, který pochytil za války v Anglii, tak dokonale dotvářel jeho osobnost.
„No a kromě toho krásného britského přízvuku, který měl, se mnou každé nedělní ráno hrál šachy. A když jsme dohráli, dívali jsme se na televizní seriál o králi Artušovi a rytířích kulatého stolu,“ vzpomíná Alex. „A on o Artušovi a jeho rytířích věděl první poslední. A tak mi prostě připadalo, že když hraje šachy, ví všechno o králi Artušovi a rytířích kulatého stolu a mluví s britským přízvukem, musí sám být rytíř. I když ne z Anglie, ale z Československa. Což mi znělo úplně stejně exoticky.“
Robert Kliment zemřel v roce 2017. A Alex se rozhodl, že se znovu podívá do Prahy, kde nebyl od roku 2002, aby navštívil místa, která už znal z minulosti, ale přál si je spatřit „v novém světle toho (otcova) příběhu“. Což se mu po covidovou pandemií vynuceném odkladu podařilo letos na jaře. Navštívil zároveň archivy v Praze i Brně, kde dohledával další materiály spojené s rodinou Kohnových-Klimentových.
„Jsem rád, že mi otec řekl, co mi řekl. Asi bych si přál, aby mi řekl víc. Ale zároveň si myslím, že to nevyřešené tajemství a to napětí, kdy se snažím zjistit další a další podrobnosti toho příběhu, vlastně vytváří jistý způsob, jak s ním mít pořád vztah, i když už tu není (…) Dává mi to pocit, že jsem mu nablízku,“ uzavírá Alex Kliment své vyprávění.
V podcastu 5:59 také uslyšíte, jak Alex vzpomíná na návštěvu anglické rodiny, u níž jeho otec trávil válečná léta, nebo jak coby osmiletý chlapec na vlastní pěst vypátral svého strýce, o jehož existenci do té doby neměl tušení. Poslechněte si v přehrávači v úvodu článku.
Editor: Pavel Vondra
Dabing: Pavel Vondra
Sound design: Martin Hůla
Hudba: Martin Hůla
Podcast 5:59
Zpravodajský podcast Seznam Zpráv. Jedno zásadní téma každý všední den za minutu šest. To nejdůležitější dění v Česku, ve světě, politice, ekonomice, sportu i kultuře optikou Seznam Zpráv.
Poslouchejte na Podcasty.cz, Spotify, Apple Podcasts a dalších podcastových aplikacích. Sledujte nás na X, Instagramu, Threads nebo Bluesky.
Archiv všech dílů najdete na našich stránkách. Své postřehy, připomínky nebo tipy nám pište prostřednictvím sociálních sítí nebo na e-mail: zaminutusest@sz.cz.