Článek
Americký den D je tu. Napjatý souboj o Bílý dům mezi Donaldem Trumpem a Kamalou Harrisovou dospěl do finiše. Seznam Zprávy mají ve Spojených státech zvláštního zpravodaje. S jakým očekáváním v USA prezidentské volby přicházejí?
Co v dnešní epizodě 5:59 také uslyšíte
- Jak se Amerika podle volebního zpravodaje Seznam Zpráv v USA Filipa Harzera chystala na úterní volební klání.
- O atmosféře ve Wisconsinu, který je považovaný za jeden z klíčových států pro výsledek souboje mezi Donaldem Trumpem a Kamalou Harrisovou.
- Co je možné usoudit z toho, že ve Spojených státech letos poutalo velký zájem voličů předčasné a korespondenční hlasování.
Ve Spojených státech nastává rozhodující den prezidentských voleb. Američané odevzdají své hlasy pro republikána Donalda Trumpa, nebo pro jeho demokratickou soupeřku Kamalu Harrisovou. Přidají se tak k desítkám milionů těch, kteří už odvolili korespondenčně, nebo využili hlasování v předtermínu.
Vůbec první volební místnosti se v úterý v rámci USA začnou otevírat ve Vermontu na severovýchodě země už před polednem středoevropského času. Složitější je však odpovědět na otázku, kdy bude jasno o vítězi. V roce 2020, kdy mezi sebou soupeřili Joe Biden a Donald Trump, americká média oznámila Bidenovo vítězství až čtyři dny po hlasování. A také letos průzkumy ukazují těsný souboj.
„Ameriku nejspíš čeká dlouhé čekání. Je velmi pravděpodobné, že se budou hlasy přepočítávat. Navíc nikdo neví, co se bude dít poté. Je určitá nervozita, jak která strana tu prohru přijme,“ říká ze Spojených států volební zpravodaj Seznam Zpráv Filip Harzer. Jen připomeňme, že Trump svou porážku z roku 2020 neuznal dosud, což zopakoval například i letos v září, kdy se s Harrisovou utkal v televizní debatě.
„Stát, který ví, že se o něj bojuje“
Zpravodaj Harzer v rozhovoru pro podcast 5:59 popisuje, že úřady i politici, se kterými během své dosavadní cesty po Spojených státech mluvil, se na možné komplikace a průtahy po dni voleb připravují. Zmiňoval se o tom například starosta Milwaukee (největšího města státu Wisconsin) demokrat Cavalier Johnson.
Wisconsin je zároveň jedním ze sedmi letošních swing states – států, kde výrazněji nepřevládá ani jeden z politických táborů a které jsou zároveň považované za klíčové pro celkový výsledek. „Ta pozornost se na něj (Wisconsin) upřela velmi a kampaň tam jela ostře až do svého závěru. Demokraté se poučili z roku 2016, kdy Hillary Clintonová ve Wisconsinu překvapivě prohrála,“ vysvětluje reportér Seznam Zpráv s odkazem na klání, ve kterém demokratická politička podlehla právě Trumpovi.
Zájem o Wisconsin v současné předvolební kampani naznačuje i fakt, že minulý týden měli dokonce oba kandidáti své mítinky v Milwaukee ve stejný den. „Jde cítit, že i ten stát ví, že se o něj bojuje a že je důležitý,“ dodává Harzer.
Jen na ukázku: Ve Wisconsinu se hraje o celkem 10 volitelů ze sboru, který po volbách oficiálně prezidenta zvolí. Největší pozornost se přitom soustředí hlavně na tři předměstské oblasti Milwaukee, jejichž zisk podle všeho rozhodne, jestli zmíněných 10 wisconsinských volitelů skončí u Harrisové, nebo u Trumpa. „Jde o to, kdo koho zmobilizuje. A nikdo nedokáže říct, která skupina nakonec rozhodne,“ popisuje novinář.
Volby v plném proudu
Na volby podle expertů, které Harzer při své americké cestě oslovil, dopadá celá řada faktorů – vliv prý mohou mít jak mítinky kandidátů v konkrétním místě, tak například i dlouhé fronty u volebních místností nebo třeba počasí, které může některé Američany odradit od toho, aby vůbec šli hlasovat.
Vysoké letošní volební účasti každopádně už teď nasvědčuje značný počet hlasů, které Američané buď korespondenčně, nebo osobně odevzdali v předstihu. Takových voličů bylo na začátku tohoto týdne na 80 milionů.
Reportéři Seznam Zpráv v USA
Reportéři Seznam Zpráv vyrážejí přímo mezi voliče, kteří rozhodují v nejdůležitějších volbách planety. Zajímá nás, jak o výběru mezi demokratkou Kamalou Harrisovou a republikánem Donaldem Trumpem přemýšlejí lidé ve státech, které budou mít na výběr nového amerického prezidenta největší vliv, a jaké argumenty mají skupiny voličů, jejichž slovo bude ve volebních místnostech 5. listopadu nejdůležitější.
Už nyní tedy na některých místech ve Spojených státech probíhá sčítání hlasů. Jedno z nich – volební sčítací středisko ve West Palm Beach na Floridě – navštívil i reportér Seznam Zpráv. „Na Floridě se může hlasovat různými způsoby. Buď můžete odvolit elektronicky – to jdete do takového boxíku, kde namačkáte na displeji své volby. Anebo papírově, fixem, kdy svůj papírový lístek poté naskenujete, protože je to celé digitalizované,“ popisuje Harzer s tím, že následné sčítání hlasů je až nečekaně složité.
Poukazuje například na fakt, který by člověka z evropského prostředí mohl zaskočit. Strojově špatně čitelný nebo třeba ušpiněný volební lístek se totiž v USA automaticky nevyhazuje, ale komisaři se snaží určit, komu jím chtěl dát volič svůj hlas. Přesto podle Harzera nic nenasvědčuje tomu, že by nebyla zaručena férovost a tajnost volby. „Ta práce tam byla skutečně velmi profesionální,“ říká po návštěvě floridského volebního střediska.
V podcastu 5:59 se také dozvíte, jak to vypadá na předvolebním mítinku Donalda Trumpa nebo když ve prospěch Kamaly Harrisové vystoupí bývalý prezident Bill Clinton. Poslechněte si v přehrávači v úvodu článku.
Editor a koeditor: Matěj Válek, Dominika Kubištová
Sound design: Ursula Sereghy
Hudba: Martin Hůla
Zdroje audioukázek: archiv reportéra Seznam Zpráv Filipa Harzera, YouTube - Right Side Broadcasting Network (@RSBN), YT - FOX6 News Milwaukee (@fox6milwaukee)
Podcast 5:59
Zpravodajský podcast Seznam Zpráv. Jedno zásadní téma každý všední den za minutu šest. To nejdůležitější dění v Česku, ve světě, politice, ekonomice, sportu i kultuře optikou Seznam Zpráv.
Poslouchejte na Podcasty.cz, Spotify, Apple Podcasts a dalších podcastových aplikacích. Sledujte nás na X, Instagramu nebo Threads.
Archiv všech dílů najdete na našich stránkách. Své postřehy, připomínky nebo tipy nám pište prostřednictvím sociálních sítí nebo na e-mail: zaminutusest@sz.cz.