Článek
Invaze Ruska na Ukrajinu nastolila bezprecedentní výzvy: Evropa řeší bezpečnostní, humanitární i ekonomickou krizi. Odborníci dokonce varují před globálním ekonomickým propadem, možná nejhorším od konce druhé světové války. Jak se vlna otřesů může na světové ekonomice projevit?
O tom jsme mluvili s ekonomem a filosofem Tomášem Sedláčkem při netradičním natáčení s publikem na vltavské náplavce.
Co v dnešní epizodě 5:59 také uslyšíte
- Proč bychom měli méně řešit cenu plynu a víc se soustředit na to, jak krizi zvládnout i za cenu radikálních řešení.
- Jak souvisí bohatství se slušností a proč se bojíme, že když zchudneme, objeví se naše horší já.
- A čím Tomáše Sedláčka ,v pozitivním slova smyslu, překvapila krize kolem pandemie covidu.
Současný svět podle Tomáše Sedláčka čelil v posledních dekádách hned několika krizím až biblických rozměrů. Zatímco donedávna byly katastrofy vcelku džentlmenské a nechodily zároveň, ale jedna po druhé, nyní se zdá, že nás v budoucnu čekají spíše jejich kombinace. A právě ekonomie a s ní spojené otázky můžou podle Sedláčka v takových krizích sehrát zásadní roli.
V poslední době ekonomika státy spíše spojovala. V rámci Evropské unie spolu kooperovali i dřívější rivalové jako Německo a Francie. Heslem této spolupráce se podle Sedláčka stalo „Make Trade Not War“, které cynicky parafrázuje známější „Make Love Not War“, když slovo láska vyměňuje za slovo obchod.
Jenže ruská agrese na Ukrajině povahu ekonomiky jako hybatele míru změnila. „Teď z té ekonomiky musíme vyřezávat zbraň a přemýšlet nad tím, jak našeho nepřítele tímto nástrojem co možná nejvíc zranit nebo ukáznit,“ naráží Tomáš Sedláček na přijímané protiruské sankce.
Podle Tomáše Sedláčka je škoda, že jsme se za posledních 20 let nikam výrazně neposunuli v zelené ekonomice. Kromě toho, že bychom měli náskok v záležitostech takzvaného Green Dealu, tedy Zelené dohody pro Evropu, mohli jsme si v současné době ušetřit i morální dilema s financováním Ruska skrze jeho plyn.
Právě cena této komodity by nám ale podle ekonoma nyní neměla svazovat ruce v přijímání radikálních řešení. „Kdyby nám dneska utnul plyn. Myslím, že by to bylo nejlepší pro českou ekonomiku z dlouhodobého hlediska, protože my se té koule stejně zbavit musíme, dřív nebo později. A čím rychleji a čím radikálněji a reformněji to bude, tak tím lépe.“
Kam nasměrovat pověstné Goldene tschechische Hände, aby účinně pomohly ven z krize? A proč je zbytečné mít v Česku sbalený baťůžek s Tatrankou? Poslechněte si podcast 5:59 v audiu v úvodu článku.
Tvůrci
Editor: Barbora Sochorová
Sound design: David Kaiser
Hudba: Martin Hůla
Podcast 5:59
Zpravodajský podcast Seznam Zpráv. Jedno zásadní téma každý všední den za minutu šest. To nejdůležitější dění v Česku, ve světě, politice, ekonomice, sportu i kultuře optikou Seznam Zpráv.
Poslouchejte na Podcasty.cz, Spotify, Apple Podcasts a dalších podcastových aplikacích. Sledujte nás na X, Instagramu nebo Threads.
Archiv všech dílů najdete na našich stránkách. Své postřehy, připomínky nebo tipy nám pište prostřednictvím sociálních sítí nebo na e-mail: zaminutusest@sz.cz.