Článek
Na ekvádorské ambasádě v Londýně dnes švédská policie vyslýchá spoluzakladatele WikiLeaks Juliana Assange. V roce 2010 přicestoval do Švédska a krátce na to ho tamější policie obvinila ze znásilnění.
Australský internetový aktivista obvinění odmíná a je přesvědčen, že nařčení je pouze záminkou pro jeho vydání do Spojených států. Server WikiLeaks totiž od roku 2010 uveřejňuje tajné dokumenty americké vlády, k nimž se prostřednictvím internetu dostane. V minulosti to byly například dokumenty týkající se válek v Afghanistánu nebo v Iráku, naposledy pak e-maily Hillary Clintonové.
Na ekvádorské velvyslanectví dnes dorazila kvůli výslechu švédská hlavní prokurátorka Ingrid Isgrenová. Prostředníka při výslechu dělá ekvádorský prokurátor. Švédsko žádá Assange, aby dobrovolně poskytl vzorek DNA.
#Assange Is Questioned in #London Over #Rape #Accusation in #Sweden https://t.co/ClqPYTYqfb pic.twitter.com/htN3qTcLbq
— Simply (@SimplyNewsApp) November 14, 2016
Švédská šéfprokurátorka přichází na ekvádorské velvyslanectví, aby vyslechla Juliana Assange.
Assange má širokou podporu veřejnosti. Před ambasádou tak dnes demonstrovali ti, kteří jsou spolu s ním přesvědčeni, že je obviněný neprávem. Jeho práce se ale zastávají i významné organizace, například Amnesty International. Komise Rady OSN se počátkem letošního roku dokonce usnesla, že Assange je ve Velké Británii zadržován v rozporu s mezinárodním právem.
Britská policie před lety Assange zatkla. Později byl z vazby propuštěn. Krátce na to požádal o azyl na ekvádorské ambasádě, kde pobývá dodnes. Je přesvědčený, že britská policie by ho zatkla znovu, vydala do Švédska a to obratem do Spojených států. Tam po jeho odsouzení, případně i smrti, volá řada vysoce postavených lidí.