Článek
K výročí takzvaného Vlaku svobody připravila radnice ve městě dvě výstavy. Součástí akce bude také regionální den železnic Karlovarského kraje.
V době tuhého komunistického režimu, 11. září 1951, rychlík z Prahy podle plánů nezastavil v Aši, ale přerazil dřevěnou závoru a přejel ostře střeženou státní hranici. Jeden z nejmasovějších útěků na západ vzbudil pozornost celého světa. Do Československa se poté vrátilo 77 ze 110 cestujících, kteří o naplánované akci nevěděli. Mnoho z nich pak mělo potíže ve škole i v zaměstnání. Organizátory útěku komunistický režim odsoudil. Úspěšná akce odpůrců režimu vedla posléze ke zrušení trati Cheb-Aš-Hof. Trať byla obnovena v prosinci 2015.
Akce s názvem Cesty za svobodou se uskuteční v sobotu od 10:00 do 16:00 na hlavním nádraží v Aši. „V útrobách ašského nádraží bude instalována výstava s fotografiemi a dokumenty o cestě vlaku a dalších dramatických událostech, které se na státní hranici v 50. letech, kdy v Československu vládl tuhý totalitní režim, staly,“ uvedl mluvčí ašské radnice Milan Vrbata.
Lidé se budou moci svézt historickými vlaky z 50. let minulého století. Na trati mezi Chebem a Aší bude jezdit souprava s historickými vagony, tažená parní lokomotivou Kremák. Z Aše do obce Hranice zájemce sveze motorový vlak zvaný Hurvínek.
Už ve čtvrtek bude zahájena výstava Jany Kočišové, kurátorky národopisné sbírky muzea, v prostorách muzea o 50. letech v Aši. „Vystavené dokumenty a fotografie se budou zaobírat prvním poválečným desetiletím, tedy obdobím, kdy začal obrovský úpadek celého Ašska, které bylo uzavřeným hraničním pásmem se zvláštním režimem,“ uvedl mluvčí. Výstava potrvá do 31. října.