Článek
Podle britského deníku chtějí Britové v příštích několika týdnech vytrénovat tisíce lidí k trasování kontaktů nakažených. Půjde o třístupňový systém, který by měl zajistit, že se infikovaná osoba dostane do izolace dřív, než nakazí někoho dalšího.
Cílem by bylo vyhledat víc než osmdesát procent lidí, s nimiž byl nakažený v kontaktu do 24 hodin od diagnózy. Nakažení i ti, se kterými se setkali, by pak byli uvrženi do karantény, dokud by riziko nákazy nezmizelo. Počítá se s tím, že se do řad „armády“ zapojí úředníci a státní zaměstnanci.
My cartoon Thursday @TheTimes. Hey, a useful Tory! #JacobReesMogg #HouseofCommons #COVIDー19 pic.twitter.com/V43EQBUHKN
— Peter Brookes (@BrookesTimes) April 23, 2020
Ministr zdravotnictví Matt Hancock ve středu prohlásil, že Británie se dostala na vrchol počtu nakažených. A přislíbil právě rozsáhlé trasování kontaktů nakažených, které by mělo vést k uvolnění přísných koronavirových opatření.
Některých opatření se ale Spojené království nezbaví minimálně do konce roku. Podle hlavního vládního poradce pro zdravotnictví Chrise Whittyho by bylo naprosto nerealistické očekávat, že se život „najednou vrátí zpátky k normálu“.
Ideální cestou by podle něj bylo vyvinout efektivní vakcínu nebo lék na covid-19. Podle BBC je ale šance, že by Británie něčeho takového dosáhla v příštím kalendářním roce, velmi nízká. „Tuto nemoc nevymýtíme, ta nemoc nezmizí,“ řekl Whitty na vládní tiskové konferenci.
Spolu s britskou verzí chytré karantény chce Británie také testovat opravdu ve velkém. Do konce dubna chce britský kabinet dosáhnout cíle 100 tisíc vykonaných testů za jeden den. Ve srovnání třeba s pondělním počtem otestovaných lidí jde podle britské BBC o nárůst o 82 tisíc testů na den.
K ambicióznímu plánu se ve středu podle The Times vyjádřil ministr zahraničí a současný zástupce premiéra Borise Johnsona Dominic Raab. Přiznal, že naplnění vládního slibu udělat 100 tisíc testů za den brání logistická selhání. Ve středu podle něj Britové otestovali 13 a půl tisíce lidí s tím, že na nich bylo vykonáno asi 22 800 testů.
Raab uvedl, že se do testování zapojila britská armáda (tedy ta skutečná), která se podílela na zavádění mobilních laboratoří v těžko přístupných oblastech. A mluví se také o využití Královské pošty jakožto distributora testovacích balíčků.
Matt Hancock promised that there would be 100,000 tests a day by the end of this month.
— Diane Abbott MP (@HackneyAbbott) April 21, 2020
As this is literally a life and death matter, it is widely expected that he will have to resign if the promise is not kepthttps://t.co/IQXjxHDqVJ
V pečovatelských domech možná zemřelo více lidí, než tvrdí vláda
Navýšit testování v pečovatelských domech se zavázal šéf zdravotnického resortu Matt Hancock poté, co Chris Whitty potvrdil, že právě tam by mohla být vysoká úmrtnost. „Jsem si jistý, že vysoká úmrtnost bude bohužel v pečovatelských domech, protože jde o velmi, velmi zranitelnou skupinu,“ uvedl Whitty podle Timesů.
Právě počet úmrtí na covid-19 v pečovatelských domech je zahalen v mlze. O víkendu přišla britská média s tím, že skutečná čísla jsou mnohem vyšší než ta, která uvádí vláda. Národní pečovatelské fórum odhaduje, že v pečovatelských domech nebo ústavech zemřely více než čtyři tisíce lidí.
Podle organizace Care England, která zastupuje pečovatelská zařízení, má covid-19 v těchto domech až sedm a půl tisíce obětí. Na začátku minulého týdne vláda podle britského listu The Guardian uvedla, že odhady mluví o asi 1400 mrtvých v pečovatelských domech. Nicméně, informace, které vláda ohledně úmrtí v pečovatelských domech vypouští, jsou víc než chaotické.
BREAKING: UK #coronavirus hospital deaths rise by 763 in past 24hrs, bringing total to
— Piers Morgan (@piersmorgan) April 22, 2020
18,100.
* this does not include 1000s more old & vulnerable people who've died with COVID-19 in care homes or community, because Govt can't be bothered to find out exactly how many that is.
Velká Británie má v současnosti celkem přes 133 tisíc pozitivně testovaných. Mrtvých si onemocnění covid-19 ve Spojeném království podle oficiálních čísel vyžádalo přes 18 tisíc. Podle analýzy deníku Financial Times je ale ve skutečnosti mrtvých mnohem více – do 21. dubna přes 41 tisíc lidí.
Zatímco vládní statistika počítá jen oběti, které zemřely na nový typu koronaviru v nemocnicích, analýza zahrnula i ty, kteří zemřeli v domácnostech, pečovatelských domech a domovech seniorů.