Článek
Pouze 150 lidí z celkových více než 18 tisíc v USA za minulý měsíc zemřelo na covid-19 navzdory ukončenému očkování. Naopak 99,2 procenta zemřelých na tuto nemoc očkování nemělo.
Ještě méně očkovaných pak bylo mezi hospitalizovanými. Z více než 853 tisíc hospitalizovaných kvůli covidu-19 jich necelých 1200 mělo ukončenou vakcinaci. Odpovídá to 0,1 procenta, jak uvádí analýza AP.
Agentura navíc připomíná, že pouze 45 států v USA samostatně vykazuje nákazu u již očkovaných obyvatel a některé státy jsou v jejich vyhledávání aktivnější než jiné. Čísla tak mohou být podceněná, upozorňují úředníci z CDC.
Trend je ale podle AP patrný a odpovídá výrokům odborníků. Například Rochelle Walenská, ředitelka CDC, v úterý řekla, že vakcína je tak účinná, že „téměř každému úmrtí způsobenému covidem-19, zejména u dospělých, je v tomto okamžiku zcela možné zabránit“. Nazvala taková úmrtí „zvlášť tragická“.
V sedmidenním průměru se USA momentálně pohybují kolem 300 úmrtí denně. Přestože lze za poslední měsíce sledovat klesající trend, Spojené státy stále zůstávají v absolutních číslech zemí s nejvíce nahlášenými oběťmi covidu-19 na světě.
Spojené státy již očkují všechny starší 12 let
Momentálně má v USA ukončené očkování 45,6 procenta lidí z celkové populace, vyšší proočkovanost je v dospělé populaci. Děti ve věku od 12 do 15 let se můžou očkovat od 12. května, kdy pro ně vakcínu od společnosti Pfizer/BioNTech schválily americké úřady.
Ukončené očkování v nejmladší věkové kategorii má zatím 2,9 milionu dětí, což odpovídá 2,1 procenta ze všech naočkovaných. Alespoň jednu dávku vakcíny pak obdrželo přes 4,4 milionu dětí.
Pokles úmrtí lze pozorovat i v Česku
Pokles zemřelých v souvislosti s onemocněním covid-19 lze pozorovat i v Česku. Od začátku června se denní nárůst obětí počítá v jednotkách.
Procento úspěchu, které by bylo možné vakcínám přisuzovat, je však podle demografky a členky odborné skupiny MeSES Dagmar Dzúrové těžké určit. „Netroufla bych si odhadnout podíl jednotlivých faktorů,“ vyjádřila se profesorka již dříve pro SZ. „Na poklesu počtu případů se jistě podílela protiepidemická opatření, narůstající počet osob imunních vlivem vakcinace a prodělaného onemocnění i letní období,“ vypočítává.
U nejstarších věkových skupin však lze sledovat pokles v počtu zemřelých od začátku vakcinace. Zároveň patří mezi nejvíce proočkované skupiny obyvatel v Česku.
Účinnost vakcín, zejména proti závažnému průběhu onemocnění, ukázala i nedávná studie Floridské univerzity. Čtyři ze šesti zkoumaných látek by měly očkovaného před hospitalizací ochránit kompletně.
Celosvětově dominantní variantou koronaviru se však momentálně stává delta, dříve známá jako indická. První studie ukazují, že některé očkovací látky by měly být i proti této nakažlivější variantě účinné. Například analýza britské vládní zdravotní agentury Public Health England (PHE) říká, že látky od společností Pfizer/BioNTech a AstraZeneca by měly být proti hospitalizaci po nákaze delta variantou účinné z více než 96 a 92 procent.
PHE momentálně provádí další analýzu, která by měla ukázat účinnost vakcín proti úmrtnosti u varianty delta. Očekává, že efektivita bude i v tomto případě vysoká.