Článek
Po celém světě Apple dočasně znemožnil svým pracovníkům, aby poslouchali nahrávky pořízené přes Siri.
V budoucnu chce přijít firma se sofwarovou aktualizací, která uživatelům nabídne možnost výběru, zdali chtějí Applu dovolit, aby podobně materiál vyhodnocoval, nebo ne.
„Zavázali jsme se k tomu, abychom doručili skvělou uživatelskou zkušenost a zároveň chránili uživatelovo soukromí,“ uvedl Apple pro server Techcrunch. Podle serveru je právě soukromí uživatelů jedním z témat, kde chce společnost získat důvěru zákazníků.
Obchod s drogami i skotačení v ložnici
Apple tvrdí, že lidé dosud nahrávky poslouchali, aby zlepšili uživatelskou zkušenost. Měli například vyhodnocovat, jak relevantní odpovědi hlasový asistent nabízí nebo v jakých případech se aplikace spustila sama od sebe na základě špatného vyhodnocení zvuku z běžného rozhovoru.
Jak napsal minulý týden server Guardian, samovolnou aktivací Siri se k lidem pracujícím na jejím zlepšení dostaly nahrávky týkající se například obchodování s drogami, citlivé informace o zdravotním stavu či financí uživatelů nebo dokonce páry dovádějící při sexu. Zvuky neměly být přiřazené ke konkrétnímu jménu či Apple ID. Podle Guardianu se k subdodavateli Applu mělo dostat zhruba 1 % nahrávek.
Podobný proces v branži není podle serveru Techcrunch nic neobvyklého. Problém je, že mnoho lidí o praxi však nemá tušení. Například hlasové příkazy Amazonu či Googlu doposud také kontrolovali lidé.
Server BBC píše, že od 10. července už v Googlu hlasové příkazy lidé neevidují, skutečnost ale až nyní potvrdil veřejnosti. Technologický gigant chce současný stav udržet alespoň tři měsíce. Amazon se k situaci podle BBC nevyjádřil.