Článek
Po včerejším zasedání Bezpečnostní rady státu doporučil premiér Andrej Babiš necestovat do Lombardie a oblasti Benátek v Itálii, stejně jako do dalších států. „Je potřeba, aby naši občané zvážili, jestli chtějí za této situace cestovat do zahraničí,“ řekl doslova premiér.
Cestovky jsou v šoku
„Na reakci zákazníků je ještě brzy. Prohlášení premiéra Andreje Babiše nás ale zaskočilo, nepovažujeme ho za úplně šťastné. Ať už z toho důvodu, že představitel žádné jiné země se k podobnému vyjádření neuchýlil. Pokud se podíváme na mapu, existují místa, která jsou k ohniskům blíže než zimní střediska. Z tohoto důvodu nás prohlášení po zasedání Bezpečnostní rady státu docela překvapilo,“ řekl Seznam Zprávám mluvčí skupiny Fischer Jan Bezděk.
Výkonný ředitel Asociace cestovních kanceláří Michal Veber už dostal několik dotazů ze strany zákazníků, kteří mají u cestovních kanceláří zaplacený pobyt. Jeden z klientů, s nímž hovořil telefonicky, se ptal na vrácení peněz a na prohlášení premiéra Babiše se přímo odkazoval.
„Snažil jsem se mu vysvětlit, že máme zákony. Tam je jasně dané, jak je to s poplatky v případě zrušení zájezdu ze strany cestovní kanceláře nebo ze strany zákazníka,“ uvedl Veber.
Pravidlo tří nocí
„Obecně platí, že v zákonu není žádná autorita. Uznáváme Ministerstvo zahraničních věcí, které k situaci přistupuje velmi aktivně a kvalitně. Pokud se podíváme na jeho stránky, najdeme tam přehled aktuálních doporučení. Jestli pan premiér něco doporučil, tak v tom případě je buď on ten zákon, což si nemyslím, nebo mají na Úřadu vlády připraveno, že lidem storno poplatek zaplatí, protože ze zákona na něj cestovní kancelář bude mít nárok,“ dodal.
Pokud jde o nároky lidí, které preventivní opatření proti koronaviru zaskočila až na dovolené, platná legislativa nařizuje, že v případě zásahu vyšší moci musí cestovní kancelář uhradit tři noci. „Dále se už ale neřeší, že může nastat situace jako například nyní v Tenerife, kde zůstalo v karanténě šest Čechů. Příkladem může být jedna paní, která neodletí v termínu a propadne jí letenka. Ze zákona plyne, že nad tři noci si pobyt musí platit sama,“ upozorňuje Veber.
„V případě karantény v Česku dostává člověk neschopenku. Co dostanou lidé uvěznění za hranicemi, netušíme, protože tu karanténu zavedly místní úřady,“ přiznává. Jak dodal, situaci nyní řeší s právníky.
S premiérovým prohlášením nesouhlasí ani další z velkých cestovek, Exim Tours. „Nicméně my v tuto chvíli žádná storna nemáme, zimní zájezdy do zmíněných oblastí zimních středisek nabízíme pouze okrajově. V případě doporučení ze strany Ministerstva zahraničí se budeme řídit podle něj,“ říká tiskový mluvčí Eximu Petr Kostka.
Ministerstvo uklidňuje situaci
Na vzniklou situaci už zareagovalo Ministerstvo pro místní rozvoj. Jak informoval vedoucí tiskového oddělení ministerstva Vilém Frček, zákazníci mají právo na odstoupení smlouvy bez zaplacení storno poplatků v případě, že v místě pobytu nastaly mimořádné okolnosti mající vliv na čerpání služeb či dopravu.
Tyto podmínky splňuje celé území Číny, kam se nedoporučuje cestovat s výjimkou nezbytně nutných případů. Frček dodává, že „možnost zrušení zájezdu bez zaplacení storno poplatků se může týkat i území jiných států, kde dochází k šíření onemocnění v menším měřítku, pokud by cesta nebo místo pobytu byly dotčeny karanténním opatřením“.
„Ocitne-li se pak zákazník v průběhu zájezdu v souvislosti s onemocněním v nesnázích, je mu cestovní kancelář povinna poskytnout pomoc. Jestliže uvázne v destinaci, nese ve většině případů cestovní kancelář náklady na jeho ubytování nejvýše za tři noci, nejde-li o osoby, které pro své zdravotní omezení vyžadují zvláštní péči,“ upřesnil Frček.
V souvislosti s koronavirem ministerstvo doporučuje sledovat doporučení na internetových stránkách Ministerstva zahraničních věcí a příslušných zastupitelských úřadů ČR v zemi, kam se chystají vycestovat. Je dobré také sledovat informace na stránkách Státního zdravotního ústavu.