Článek
„Jedná se o zvlášť nepříjemný dokument pro českého premiéra. Andrej Babiš se podle evropského práva nachází ve střetu zájmů,” napsal Le Monde.
Dokument, na který se list odvolává, je z 19. listopadu. Nechala si jej vypracovat Evropská komise, která střet zájmů Andreje Babiše řeší. Podstata problému spočívá v tom, že Babiš jako politik podle zprávy neukončil svůj vliv ve své původní firmě Agrofert, která čerpá dotace Evropské unie. Podle unijních pravidel nemohou státní úředníci a politici využívat prostředky z fondů EU, jejichž čerpání mají nakonec sami kontrolovat.
"Analýzu právníků Evropské komise jsem neviděl, dozvídám se o ní z médií, kam bohužel utekla dřív, než jsem měl možnost se s ní seznámit já nebo moji právní zástupci," uvedl v mailové odpovědi na dotaz Seznam Zpráv premiér Andrej Babiš. „Až Komise zveřejní oficiální vyjádření, prostudují a vyjádří se k němu čeští právníci. S úryvky zprávy, které jsem viděl v médiích, ale zásadně nesouhlasím a mám pro to jasné argumenty. V žádném střetu zájmů nejsem, chovám se přesně podle zákona, tak jak je přijal parlament a po mně český právní systém na základě lex Babiš vyžadoval.“
Babiš dále uvedl, že se plně věnuje práci premiéra, „často i osmnáct hodin denně“, a že v pondělí vláda projedná právní analýzu tohoto problému, o kterou před měsícem požádal ministryni pro místni rozvoj Dostálovou a ministra spravedlnosti Kněžínka.
Odpověď pro The Guardian: Jsou to lži
Převedení Agrofertu do svěřenského fondu, jak to provedl Andrej Babiš začátkem loňského roku, je podle zprávy právníků Evropské komise nedostatečné. Už v samotném podání podnětu od české pobočky Transparency International a také Pirátské strany byly uvedeny odkazy na to, že Babiš i v případě převedení svých firem do svěřenského fondu zůstává konečným příjemcem výhod z tohoto byznysu.
Závěry právníků mohou mít vážné následky nejen pro Andreje Babiše a jeho byznys, ale také pro celou Českou republiku, která je příjemcem peněz z Unie.
The Guardian s odkazem na zprávu právníků napsal, že Česko bude muset vrátit alespoň část z 82 milionů eur, které Agrofert letos z unijních dotací získal.
Reportéři Guardianu oslovili s žádostí o reakci i Andreje Babiše. Jeho odpověď byla stručná: Jsou to lži.
List připomíná, že před pár dny čelil český premiér výzvám k rezignaci, když tisíce demonstrantů vyšly do ulic kvůli novým zjištěním v dotační kauze Čapí hnízdo. V ní je Babiš obviněn z podvodu ve výši 50 milionů korun, které měl získat s pomocí rodinných příslušníků jako dotaci pro „malou firmu“. Seznam Zprávy přinesly před třemi týdny reportáž, v níž promluvily s dosud zmizelým Babišovým synem. Ten zmínil, že právě v době vyšetřování Čapího hnízda jeho otec chtěl, aby zmizel. Následně byl podle svých slov nedobrovolně zavlečen na Ruskem okupovaný Krym.
Evropskou komisi, která dohlíží na granty EU pro zemědělce a chudší regiony, požádala o vyšetření dotací pro Agrofert česká pobočka Transparency International, která přišla před několika měsíci s tvrzením, že má důkazy o tom, že Andrej Babiš zůstal skutečným vlastníkem holdingu v rozporu s českým a evropským právem.
„Kromě střetu zájmů ve věci přímého hospodářského zájmu pana Babiše mohou existovat i jiné okolnosti, které se mohou stejně kvalifikovat jako konflikt zájmů,“ uvádí zpráva právníků Evropské komise, z níž cituje britský The Guardian.
Zpráva právníků Evropské komise není sama o sobě závazným dokumentem, nicméně jejich stanoviskem se komise obvykle řídí. Le Monde a The Guardian informují mimo jiné o tom, že právníci předali svá zjištění také Evropskému úřadu pro boj proti podvodům (OLAF), který už loni oznámil, že se podle něj Babiš dopustil podvodu při čerpání dotace na Čapí hnízdo.
Vývoj nové krize kolem premiéra a reakce na zjištění právníků EK sledujeme on line: