Článek
„Vietnamští představitelé udělali za poslední rok maximum pro to, aby měli pod kontrolou sociální sítě,“ sdělil agentuře Reuters Nguyen Truong Son, pracovník Amnesty International ve Vietnamu. „Uvědomili si, že Facebook byl jedním z posledních bezpečných míst pro svobodné vyjádření názorů, šíření zpráv a debaty – místem pro všechno, čeho se vláda bojí,“ řekl Son.
Ve Vietnamu vládne komunistická strana, která kritiku netoleruje. V lednu v zemi začal platit zákon o kybernetické bezpečnosti, který vyžaduje, aby technologické společnosti měly pobočky přímo ve Vietnamu a tam také ukládaly svá data. Proti zákonu vystoupily firmy i lidskoprávní skupiny. Nová legislativa podle nich ohrožuje uživatele sociálních sítí i místní zaměstnance a vládě umožňuje snadnější přístup k citlivým datům uživatelů.
Facebook je v zemi na jihovýchodě Asie jednou z nejdůležitějších platforem pro disent. Komunistická vláda hned po vstoupení kontroverzního zákona v platnost server obvinila z jeho porušení, sociální síť prý kritikům vlády umožnila publikovat protivládní komentáře.
Podle Reuters mluvčí firmy Facebook odmítla zprávu Amnesty International o politických vězních komentovat. Na žádost agentury o komentář neodpověděl ani vietnamský ministr zahraničí. Mluvčí ministerstva minulý rok v reakci na uvěznění jedné disidentky a právničky uvedla, že ve Vietnamu žádní političtí vězni nejsou. V pátek soud v jižním Vietnamu odsoudil dvě ženy k pěti a šesti letům vězení za stažení a šíření protivládních materiálů, které našly na Facebooku.
Amnesty International ve své zprávě vyzvala představitele Spojených států, aby o tématu diskutovali s Vietnamem při setkání týkajícím se lidských práv, které se uskuteční tento týden.