Článek
Dvě tablety a selfie. Tak by podle zpravodajského serveru NBC Chicago mohla v blízké budoucnosti vypadat lékařská péče o dlouhodobě nemocné pacienty. Američtí lékaři se při jejich kontrolách stále častěji přiklánějí k využívání chytrých telefonů. Bojují tak se skutečností, že přibližně polovinu léků pacienti neberou podle předpisu.
Stojí za tím jejich cena, vedlejší účinky nebo pouhá zapomnětlivost pacienta. Problémy s nedostatečným užíváním léků se týkají například pacientů s tuberkulózou nebo lidí léčících se ze závislosti na opiátech. Zejména u léčení závislosti na opiátech může mít i jedna zmeškaná dávka léků velmi nebezpečné důsledky.
Lékaři, kteří na své pacienty pomocí chytrých telefonů dohlížejí už nyní, využívají například všeobecně známý Skype. Testují se už ale i specializované aplikace. „Během dvouminutového rozhovoru zvládneme stejnou věc, která nám dříve trvala hodinu a většinu z té hodiny jsme strávili v autě,” řekla zdravotní sestra Peggy Cooleyová.
Přestože mnozí lékaři si novinku pochvalují, bezpečnostní experti varují před možnými riziky. Pokud by aplikace byly uvedeny do chodu, hrozil by možný únik citlivých dat o zdravotním stavu uživatelů. Poukazují na to i v kontextu aféry kolem Facebooku. Otázkou zůstává také etická stránka věci.
Přístup k datům by si mohly vydupat zdravotní pojišťovny. „Určitě si dovedeme představit situaci, kdy budou pacienti trestáni, pokud nedodrží předpis. Pojišťovny by se mohly rozhodnout pro drastická opatření a i při jedné chybě přestat léky platit,” upozorňuje Carolyn Neuhausová z Hastings Center v New Yorku.