Článek
Pobouření vyvolal vtip, ve kterém voják ve videu zlehčuje masové vyvražďování Židů v nacistických vyhlazovacích táborech. Nevhodná legrace se týkala spalování těl, uživatele sociálních sítí ale zaujalo i gesto, které připomíná nacistický pozdrav.
Jak upozornil deník The Washington Post, je neobvyklé, aby měl příslušník americké armády tolik sledujících. A to především kvůli přísnému dohledu nad chováním na sociálních sítích, který vojáci uplatňují.
Klip se stal rychle virálním. Odsoudili ho vysocí představitelé armády Spojených států i památník v Osvětimi. Voják, který slouží u 18. výsadkového sboru, je podle mluvčího americké armády Joea Buccina za svůj čin vyšetřován „v nejvyšších patrech“.
„Vedení XVIII. výsadkového sboru věnuje tomuto případu velkou pozornost,“ dodal podplukovník.
We are investigating reports of a Soldier assigned to XVIII Airborne Corps allegedly making vile remarks on a social media video. The statement made in the video is completely inconsistent with our values. We will review all facts and take appropriate action.
— XVIII Airborne Corps (@18airbornecorps) August 31, 2020
Sbor to mezitím potvrdil i na svém twitterovém účtu. „Vyšetřujeme zprávy o vojákovi přiděleném k XVIII. výsadkovému sboru, který měl pronést odporné poznámky ve videu, jež sdílel na svých sociálních sítích. Prohlášení, které ve videu zazní, je zcela v rozporu s našimi hodnotami. Ověříme všechna fakta a podnikneme příslušná opatření,“ stojí v prohlášení. Armáda vyšetřuje dělostřeleckého důstojníka i kvůli gestu silně připomínajícímu nacistický pozdrav.
Zatímco armáda odmítla zveřejnit vojákovu totožnost, s jeho identifikací přišel deník The Washington Post. Podle amerického média by mělo jít o Nathana Freihofera, což novinářům prozradil pod příslibem anonymity jeden z armádních úředníků.
Zdá se, že jeho účet na TikToku byl od té doby deaktivován. Freihofer byl po dobu vyšetřování postaven mimo výkon služby.
Klip odsoudil také památník v Osvětimi, který nacistické hrůzy připomíná.
He wrote: 'For legal reasons this is a joke'
— Auschwitz Memorial (@AuschwitzMuseum) August 31, 2020
What about moral reasons & respect?
Would he look into the eyes of Survivors liberated by @USArmy and tell them this?
Nathan, if you see this, take this lesson to learn why you hurt real people & their memory: https://t.co/IGcvJQET2H https://t.co/VPsM2FoOxs pic.twitter.com/bR6qz9BvIR
„Nathane, pokud tento příspěvek vidíš, vezmi si tuto lekci k srdci a zamysli se nad tím, proč ubližuješ skutečným lidem a jejich památce,“ uvedlo muzeum na svém twitterovém účtu.
Americká armáda má přísný kodex sociálních sítí, který zdůrazňuje, že by se lidé měli před sdílením příspěvku zamyslet nad tím, zda v něm „prokazují důstojnost a úctu k sobě samým i k ostatním“.
Po americkém námořnictvu zakázala armáda i používání TikToku na služebních telefonech s odkazem na bezpečnostní obavy ze strany Číny.