Článek
Podle amerického vládního úřadu (FDA) se v souvislosti s vakcínou Johnson & Johnson velmi vzácně vyskytuje neurologická infekce zvaná Guillainův–Barrého syndrom.
Přestože se podle úřadu jedná o velice vzácné případy, kdy se závažné autoimunitní onemocnění postihující periferní nervovou soustavu objeví, vyskytuje se u očkovaných Američanů třikrát až pětkrát častěji než u zbytku populace, uvádí server The New York Times.
K závěru úřad došel na základě sto zjištěných případů výskytu tohoto syndromu v národní databázi zaměřené na sledování vedlejších účinků vakcín (Vaccine Adverse Event Reporting System). Většina postižených osob se nicméně uzdravila, píše dále NYT.
Informace o nežádoucích účincích přidá na příbalový leták. Podle amerických autorit však pozitiva vakcíny, která chrání před vážným průběhem covidu-19 nebo smrtí, stále jasně převažují možná rizika.
„Není překvapením, že tyto typy nežádoucích účinků spojených s očkováním existují,“ uvedla lékařka Luciana Boriová, bývalá vedoucí vědecká pracovnice FDA za prezidenta Baracka Obamy.
Podle závěrů Centra pro kontrolu a prevenci nemocí, které vydalo prohlášení dnes, byla většina případů výskytu syndromu odhalena kolem dvou týdnů po vakcinaci. Většinou se objevovala u mužů starších 50 let.
O dalších možných nežádoucích účincích vakcíny Johnson & Johnson jsme vás již dříve informovali v článku zde. Ve Spojených státech amerických dostalo vakcínu od společnosti Johnson & Johnson téměř 13 milionů Američanů. Podle výrobce vakcíny se s ní očkuje ve 27 zemích světa. Mezinárodní iniciativa Covax, která zprostředkovává vakcíny chudým a rozvojovým zemím, objednala dávky této vakcíny v řádech stovek milionů.