Článek
Americké úřady odebraly migrantům nelegálně pobývajícím ve Spojených státech na osm desítek dětí od chvíle, kdy prezident Donald Trump tento široce kritizovaný postup v červnu zakázal. Informovala o tom dnes agentura AP, podle níž v současnosti k rozdělování rodin úředníci sahají pouze ve výjimečných případech spojených se závažnými trestními obviněními vůči rodičům či obavami o zdraví dětí. Někteří obhájci lidských práv však tvrdí, že vláda stále může oddělovat děti od rodičů bez vážných důvodů.
Trumpova administrativa čelila na jaře silnému tlaku opozice, nevládních organizací i části republikánů, aby ukončila rozdělování rodin přistěhovalců, kterým po zavedení takzvané politiky nulové tolerance odebrala téměř 3 000 dětí.
V médiích se tehdy objevovaly záběry plačících dětí zavřených v detenčních zařízeních bez kontaktu s rodiči. Proti praktice se postavila řada veřejných osobností včetně Trumpovy dcery Ivanky. Prezident v červnu vydal dekret zakazující tento postup a nedlouho poté se proti odebírání dětí vyslovil i federální soud.
Podle AP však Trumpův výnos ponechává prostor pro to, aby imigrační úředníci děti dále odebírali, což se od té doby stalo v 81 případech. Ministerstvo vnitřní bezpečnosti, které má v USA imigrační problematiku na starosti, většinu případů spojuje s rodiči, proti kterým bylo vzneseno trestní obvinění, přičemž tři desítky z nich již v minulosti spáchali trestné činy.
„Jak jsme již uváděli a dokazují to čísla, rozdělování rodin je výjimečné," řekla AP mluvčí ministerstva Katie Waldmanová, podle níž je o děti v detenci dobře postaráno.
Organizace hájící lidská práva jsou však pokračující praktikou znepokojeny a obávají se, že některé děti jsou od rodičů oddělovány neprávem.
„Máme vážné obavy, že vláda může opírat rozdělování rodin o vágní obvinění spojené s trestní minulostí (rodičů)," řekl advokát Americké unie občanských svobod Lee Gelernt, který se v současnosti snaží domoci u soudu navrácení jednoho z dětí matce, jež přišla do USA z Latinské Ameriky.
Trump označuje snížení počtu přistěhovalců přicházejících do Spojených států bez potřebných dokladů za svou prioritu a v říjnu vyslal k ochraně hranic s Mexikem více než 5000 vojáků. Většina z nich tam setrvá nejméně do konce ledna.