Článek
Ochranné moratorium, přijaté loni v září vzhledem k pandemii covidu-19, skončilo o dnešní půlnoci místního času (dnes v 6:00 SELČ) a podle Bushové tak hrozí ztráta bydlení mnoha milionům Američanů.
„Je neděle dvě hodiny ráno,“ napsala Bushová na twitteru. „Nespali jsme od čtvrtka,“ dodala s tím, že se po vypršení moratoria Spojené státy nachází ve stavu nouze. „Jedenácti milionům (lidí) nyní hrozí, že kdykoliv přijdou o domov. Sněmovna se musí znovu sejít a tuto krizi ukončit,“ pokračuje příspěvek.
Moratorium zavedlo loni americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Nejvyšší soud však letos rozhodl, že tím překročilo svoje pravomoci a vyhlásil konec zákazu vyhoštění se začátkem srpna. Administrativa prezidenta Joea Bidena pak až ve čtvrtek vyzvala Kongres, aby schválil prodloužení moratoria, ten se na tom však v pátek nedokázal dohodnout. Zákonodárci se následně rozjeli na dovolené, protože jim začaly sedmitýdenní parlamentní prázdniny.
Bushová se nicméně zavázala k tomu, že z Washingtonu neodjede, dokud se situaci nepodaří vyřešit. Sama má totiž zkušenosti z vyhoštěním z domova kvůli neschopnosti platit nájemné. Před Kapitolem se k ní připojily některé další demokratické zákonodárkyně náležející k takzvanému progresivnímu křídlu strany, například senátorka Elizabeth Warrenová a kongresmanka Ilhan Omarová.
„Sama jsem byla vyhozena z domova třikrát. Vím, jaké to je, když musíte žít v autě se svými dvěma dětmi,“ napsala Bushová v pátečním dopise ostatním zákonodárcům, v němž je vyzývala k další aktivitě. „Teď, když jsem členkou Kongresu, odmítám nečinně přihlížet, zatímco milionům lidí hrozí stejné trauma, které jsem prožila já,“ dodala. Později vyzvala Bílý dům a šéfy obou komor Kongresu, aby společně věc co nejrychleji vyřešili.
Biden v pátečním vyjádření naznačil, že za cestu z možné krizové situace považuje rychlé přerozdělení 46 miliard dolarů (988 miliard korun), které Kongres vymezil na podporu osob ohrožených ztrátou bydlení v důsledku pandemie covidu-19. Peníze se však zatím jen velmi pomalu dostávají k jednotlivým nájemníkům kvůli řadě administrativních překážek na úrovní států i jednotlivých místních samospráv. Prezident místní úřady vyzval, aby federální pomoc co nejrychleji dostaly do rukou žadatelů.
Bushová mezitím v protestu pokračuje a vyzývá své příznivce mezi voliči i zákonodárci, aby se k ní připojili. Vedení Sněmovny reprezentantů nicméně úmysl mimořádně zasednout zatím nenaznačilo. Senát sice o tomto víkendu výjimečně jedná, sešel se však za účelem projednání infrastrukturního balíku, který demokraté domluvili s republikány.
Podle nevládního výzkumného Centra pro rozpočtové a politické priority (CBPP) má zpoždění při placení nájmu asi deset milionů Američanů. Asi 3,6 milionu nájemníků odhaduje, že jim hrozí vystěhování do dvou měsíců, uvádí americký statistický úřad.