Článek
Podle námořnictva je plavidlo třídy Seawolf plně funkční a jaderná pohonná jednotka nebyla poškozena. Ponorka zamířila k americkému ostrovu Guam.
Námořnictvo zároveň uvedlo, že není jasné, co střet v indicko-tichomořském regionu způsobilo, a že celkový rozsah škod zjišťuje. Neupřesnilo přitom, kde ke kolizi došlo, ani současnou polohu ponorky. Nejmenované zdroje agentuře Reuters nicméně sdělily, že se incident odehrál v mezinárodních vodách Jihočínského moře.
Delighted to be joined by allies and partners as we navigate the South China Sea. #CSG21 #Internationalbydesign #FreeandopenIndoPacific pic.twitter.com/2hxHesK0MK
— Commander UK Carrier Strike Group (@smrmoorhouse) October 7, 2021
Zástupci námořnictva sdělili listu Washington Post, že se nedomnívají, že srážku způsobila Čína. Úředníci zároveň řekli, že zatím není jasné, do jakého objektu ponorka narazila, ale uvedli, že nešlo o jinou ponorku. Jeden z pracovníků dodal, že to mohla být potopená loď, potopený kontejner nebo jiný nezmapovaný předmět, uvádí sever The Guardian.
Ponorka USS Connecticut operovala v jednom z nejchoulostivějších regionů světa a v době, kdy v této oblasti narůstá napětí kvůli intenzivnějšímu čínskému narušování tchajwanského vzdušného prostoru, poznamenal server BBC News. Peking totiž zintenzivnil tlak na ostrov, který považuje za součást svého území, a v poslední době k němu vyslal rekordní počet vojenských letounů.
Čína si činí nárok na většinu Jihočínského moře a její postoj zpochybňují okolní země jako Filipíny, Brunej, Malajsie, Tchaj-wan nebo Vietnam. Spojené státy řadu těchto zemí ve sporu podporují.
Incident se odehrál několik týdnů poté, co USA, Británie a Austrálie oznámily uzavření bezpečnostního paktu AUKUS, jehož cílem je posílit bezpečnost v indicko-tichomořském regionu a jenž je považován za projev snahy těchto zemí čelit Číně.