Článek
Japonsko-americkému týmu se podařilo najít na dně moře část kokpitu a černou skříňku, byla ale vážně poškozená. Chybělo v ní navíc zařízení zaznamenávající údaje o rychlosti a nadmořské výšce. Pátrací týmy nenašly ani pilota.
„Námořnictvo Spojených států ukončilo 8. května svou podpůrnou misi při pátrání a záchranných operacích s japonskými obrannými silami poté, co lokalizovalo trosky zříceného F-35A nedaleko japonského pobřeží,“ uvedlo americké námořnictvo v prohlášení.
Stroj Lockheed Martin Lightning II F-35A americké výroby zmizel z radaru 9. dubna v 19:29 asi 135 km východně od letecké základny Misawa v severní části japonského ostrova Honšú. Pilot krátce před nehodou signalizoval mimořádný stav.
Přesná poloha, kde byla část letounu nalezena, zůstává z bezpečnostních důvodů utajena. Jde o vůbec první nehodu tohoto typu letounu.
Při hledání bylo nasazeno například soukromé plavidlo Van Gogh pro vyhledávání ve velkých hloubkách nebo vědecká loď Kaimei určená pro zkoumání mořského dna. Použita byla také ponorka na dálkové ovládání CURV 21, která dokáže operovat v hloubce až 6000 metrů.
Části trosek bojového letadla byly objeveny v hloubce 1500 metrů na dně oceánu, uvedl web The Japan Times. Letoun byl starý méně než rok, japonské letectvo ho od USA převzalo loni v květnu.
Ačkoliv americké námořnictvo ukončilo svou pátrací operaci, japonské lodě a letadla budou prozatím dál pokračovat.
Stíhací letoun páté generace F-35 absolvoval první let v prosinci 2006, do výzbroje ho USA zařadily o devět let později. Poprvé se tento stroj zřítil loni v září v USA, pilot se katapultoval. Pád F-35A v Japonsku byl u tohoto typu první.