Článek
Americké armádě, konkrétně jednotce Cyber Command (Kybernetické velení), se podařilo přerušit internetové připojení ruské Výzkumné internetové agentury (IRA) během loňských midterm voleb. Agentura, jinak také takzvaná „trollí farma“, se je měla pokusit ovlivnit. Zprávu přinesl The Washington Post.
Akce proti Výzkumné internetové agentuře v Petrohradu, která spadá pod blíže neidentifikovaného oligarchu blízkého ruskému prezidentu Putinovi, byl podle oficiálních zdrojů součástí první útočné kyberkampaně proti Rusku a jeho pokusům ovlivnit americké volby.
Někteří analytici byli v důsledku vyvíjející se ruské taktiky skeptičtí k zastrašujícím krokům vůči ruským trollům nebo prezidentu Putinovi, který si podle americké zpravodajské služby objednal v roce 2016 kampaň k podrytí důvěry v americkou demokracii. Americké úřady se podle The Washingtonu Post domnívají, že i IRA částečně funguje pod záštitou Kremlu.
Pentagon celou akci označil za úspěch a ocenil kybernetické velení za odvrácení ruského ovlivnění voleb. Takzvaní trollové se měli prostřednictvím sociálních sítí snažit zvýšit napětí v otázkách sexuální identity či zbraní.
Rušení internetového připojení ruské agentuře trvalo po dobu voleb a během sčítání hlasů, aby se zabránilo dezinformační kampani ze strany Ruska, která by mohla ovlivnit výsledky.
IRA byla na seznamu šestnácti ruských osob a firem, které měl v hledáčku speciální vyšetřovatel Robert Mueller pro podezření z ovlivňování prezidentských voleb v roce 2016.
FBI obvinila 13 Rusů z ovlivňování amerických prezidentských voleb.
Ruské snahy ovlivnit prezidentské volby jsou podle G. Bushe ohrožením pro demokracii.
Celá operace byla součástí širšího plánu americké vlády k ochraně voleb. Zahrnovala akce ministerstva vnitřní bezpečnosti, ministerstva spravedlnosti a FBI. Pracovní skupina měla i 80 členů z ministerstva obrany.
Loni v srpnu dal Washington větší volnost kybernetickému velení v útočných operacích, které budou pod úrovní ozbrojeného konfliktu. Volnost v operacích byla také testem nové strategie. Kybernetické velení poslalo jednotky do Černé Hory, Makedonie a na Ukrajinu, aby podpořily tamní síťovou obranyschopnost.