Článek
Odpůrci stávající mocenské elity ale chtějí pokračovat i během svátku v obavě, že by hnutí mohlo ztratit na síle, informovala agentura AFP.
Vzhledem k nedostatku oficiálních údajů je obtížné přesně zhodnotit mobilizaci mas. Podle zpravodaje AFP je stále velká, nicméně v pátečním deštivém počasí byla účast o něco nižší než při předchozích akcích. Agentura Reuters napsala, že v celé zemi se v pátek do protestních akcí zapojily statisíce lidí.
V Alžíru začaly hromadné protesty proti režimu 22. února. Pod tlakem demonstrací a následně i armády v dubnu po 20 letech u moci odstoupil prezident Abdal Azíz Buteflika. Převážně pokojné protesty však pokračují i po jeho demisi, protože lidé se chtějí zbavit i zbytku vládní garnitury a žádají stíhání zkorumpovaných politiků.
Velký počet demonstrantů se v pátek podle místních médií sešel nejen v metropoli, ale i na jiných místech v zemi, zejména ve třech dalších největších alžírských městech, jimiž jsou Oran, Constantine a Annaba. Odnikud zatím nebyly hlášeny žádné incidenty.
Terčem pátečních protestních hesel byl hlavně šéf generálního štábu armády Ahmad Gaíd Saláh, který se stal „silným mužem“ země poté, co po 15 letech neochvějné podpory nechal Butefliku padnout. „Gaíd Saláh propuštěn!“ skandovali zejména demonstranti v Alžíru a řada transparentů vyjadřovala rozhodné „Ne vojenské moci“.
Butefliku vystřídal v čele státu šéf horní komory parlamentu Abdal Kádir bin Sálah. Dočasným prezidentem má být po dobu 90 dnů, tedy do prezidentských voleb 4. července. Demonstranti nicméně požadují, aby i on post opustil.