Článek
Bude sice stát na polské straně hranice, ale podle nich bude mít dopad na několik metrů vzdálenou českou stranu s Národní přírodní rezervací Králický Sněžník.
„Výstavba rozhledny se vážným způsobem dotýká evropsky mimořádného území s nejvyšší formou ochrany. Ačkoliv je záměr zahalen mnoha nejasnostmi a trpí vážnými vadami, může se v příštích týdnech začít stavět,“ uvedli signatáři dopisu Česká společnost ornitologická, Hnutí Duha, Společnost přátel Jeseníků, ČSOP Šumperk, spolek Malínské aleje a předseda Českého ramsarského výboru Mojmír Vlašín.
Podle původního projektu se měl podle nich veškerý materiál dovážet letecky, bez využití místních cest, ale z důvodu úspor prý nyní investor usiluje o vybudování komunikace pro dopravu stavebního materiálu. Stavba cesty by přitom znamenala rozsáhlý územní zábor nenahraditelných vrcholových biotopů.
Projekt výstavby rozhledny získal významnou dotaci z rozpočtu českého Ministerstva pro místní rozvoj. Polský investor plánuje do konce června 2020 začít s výstavbou.
Správa CHKO Jeseníky, pod níž oblast Králický Sněžník spadá, vydala podle signatářů v roce 2014 stanovisko, ve kterém sice vyjádřila souhlas s výstavbou rozhledny, ale s tím, že přeprava stavebního materiálu bude probíhat vrtulníkem, bez nutnosti přistávání.
Organizace poukazují i na to, že se neuskutečnilo posouzení vlivu záměru na životní prostředí (EIA) a Česká republika netrvala na mezistátním procesu posuzování. Není také zřejmé, zda bylo doplněno posouzení vlivu na stanoviště soustavy Natura 2000, Národní přírodní rezervaci Králický Sněžník, kde žijí zvláště chráněné a evropsky významné druhy ptáků, chráněné druhů živočichů a rostlin.
Další masivní příval turistů?
„Za naprosto zásadní považujeme rovněž skutečnost, že v průběhu let se změnily některé důležité výchozí podmínky a při posuzování dopadů výstavby rozhledny je třeba zohlednit aktuální stav. Například to, že v Dolní Moravě byl vybudován obří skiareál, jehož součástí je od prosince 2015 ‚Stezka v oblacích‘ s roční návštěvností zhruba 180 000 lidí, čímž se významně zvýšilo i množství návštěvníků vrcholových partií Králického Sněžníku. Výstavba rozhledny přímo na vrcholu hory by znamenala další masivní nárůst počtu návštěvníků obou lokalit i území, jež je spojuje,“ stojí v dopise. „Bezpochyby by tak docházelo ke kumulaci negativních vlivů a dopadů, a to nejen v oblasti samotného vrcholu Králického Sněžníku, ale i v prostoru, který obě atrakce spojuje. Můžeme důvodně předpokládat, že tyto nepřímé kumulativní vlivy budou mít větší dopad na české území než na území polské.“
Bitva o uhlí na hranicích.
Ekologové žádají, aby Ministerstvo životního prostředí zajistilo ochranu chráněných území, zajistilo pozastavení přidělení evropské dotace na výstavbu rozhledny a zablokovalo stavební práce, dokud nebudou odstraněny závažné nedostatky a vyjasněny všechny nejasnosti. Mělo by podle nich také umožnit transparentní veřejnou a odbornou diskusi.