Článek
Zhruba ve 12:45 se z přísálí začal ozývat hluk a rány. Pořadatelé se snažili zablokovat vstup do sálu, ale šestice protestujících pronikla až před řečnický pult. Rozvinuli tam transparenty s nápisy „Zastavte prodej Počerad“ a „Climate change starts here“ (Změna klimatu začíná zde). Předseda valné hromady poté jednání přerušil. Asi po 20 minutách začali s aktivisty vyjednávat přivolaní policisté.
Později se program valné hromady opět rozběhl.
Koná se valná hromada @SkupinaCEZ jejíž CEO dle aktuálního vyjádření v @lidovenoviny považuje zahraniční akcionáře #ČEZ za méněcenné protože nebydlí v Česku a osud ČEZ jim je tak “volný” .... https://t.co/VCDBO62vaT
— Michal Šnobr (@michalsnobr) June 26, 2019
Podle protestujících chce ČEZ elektrárnu prodat Severní energetické, což by prodloužilo její provoz o řadu let. Greenpeace na základě dat ze systému obchodování s emisními povolenkami, které zveřejnila Evropská komise, označila už dříve elektrárnu Počerady za největšího znečišťovatele v Česku. Elektrárna loni vypustila do atmosféry nejvíce oxidu uhličitého, přes 5,5 milionu tun. Na druhém místě skončila další elektrárna společnosti ČEZ Tušimice II s více než 4,4 milionu tun CO2, třetím největším znečišťovatelem byla elektrárna Chvaletice ze skupiny Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače.
Organizace Greenpeace se snažila zviditelnit ještě před začátkem valné hromady. Jedna z aktivistek přišla v převleku za uhlí. Když ji pořadatelé vyzvali, aby masku sundala, ukázalo se, že má na sobě pouze spodní prádlo. Podle informací ČTK ji organizátoři nakonec dovnitř nepustili.
Valná hromada ČEZu rozhoduje o klíčových krocích společnosti: kromě výše dividendy z loňského zisku také o strategii firmy pro příští roky, pokud jde o její zahraniční investice.