Článek
Kvůli koronavirové pandemii akce začínají později a budou bez zahraničních hostů, řekla novinářům Hana Svobodová z kanceláře primátora.
Titul Evropské město koní si předávají města sdružená v síti Euro Equus. Nezisková organizace sídlí v Jerez de la Frontera ve Španělsku. Založila ji v roce 2005 čtyři města s tradicí chovu nebo dostihů, Jerez, Pardubice, belgický Waregem a portugalská Golegã. V roce 2015 do sítě přistoupila Wroclaw. Na propagaci Pardubice letos dostanou z organizace dotaci 4000 eur (asi 106 000 korun).
„Máme co nabídnout v oblasti turistického ruchu. Nejsou to jen dostihy, ale chov koní, farmy, hipostezky. Náš cíl je vzbudit v lidech lásku ke koním. Chtěli jsme přizvat zahraniční klienty, což nám kvůli covidu nevyjde. Inzerci cílíme proto po České republice,“ řekla Svobodová.
Do programu město zařadilo i akce, které mají dlouhou tradici, například Velkou pardubickou nebo městské slavnosti, kde bude 15 koňských představení a simulátor jízdy kočárem. Sportovní park bude mít letos den věnovaný koním.
„Těšíme se na sérii besed s odborníky, které běžně neorganizujeme. Volili jsme témata pro laickou veřejnost. Bude celá řada výstav zaměřených na koně. Knižní festival se zaměří na publikace o koních,“ řekla Svobodová.
Východočeské muzeum se již připojilo výstavou o parforsních honech. Druhá výstava bude v Mázhausu od srpna do října. Mohly by tam být věci z pozůstalosti Laty Brandisové, dosud jediné ženy, která vyhrála Velkou pardubickou.
„Vystavíme rovněž originální dres dvojnásobného vítěze Velké pardubické Rudolfa Poplera, bude tam jeho cestovní kufřík a zapůjčíme si jeho zápisník z dob, kdy studoval na jezdeckém učilišti v Pardubicích,“ řekla kurátorka Renáta Tetřevová.
„Městské slavnosti podporuje celá řada místních firem. Ale většinu si financujeme my sami, potažmo kladrubský hřebčín, dostihové závodiště nebo Východočeské muzeum,“ řekla Svobodová.