Článek
„Nepřijímáme a nevzdáváme se.“ Pod tímto názvem zveřejnili akademici z Bosporské univerzity otevřený dopis, v němž odmítli jmenování nového rektora Meliha Bulua. „Je nezbytné, aby univerzity nebyly pod tlakem jakékoliv osoby či instituce a aby nebyly používány jako politický nástroj,“ napsali ve svém nedělním prohlášení.
Melih Bulu, jehož jmenování nařídil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, kandidoval v posledních parlamentních volbách za vládní Stranu spravedlnosti a rozvoje (AKP). Bulu byl také jedním ze zakládajících členů lokální buňky AKP.
Students of Boğaziçi University in Istanbul are protesting the new rector (a plagiarist) appointed by the regime. https://t.co/3h1BUfLPl2
— Candan Badem (@CandanBadem) January 4, 2021
„1. ledna o půlnoci byl jmenován rektorem Bosporské univerzity akademik, který stojí mimo ni. To nepřijímáme, protože je to jasné porušení akademické svobody a vědecké autonomie, stejně jako demokratických hodnot univerzity,“ napsal na svém twitterovém účtu filmový režisér Cac Candan, jenž zde učí dějiny dokumentárního filmu.
Bulu není naším rektorem
Akademici se ve svém prohlášení opírají o principy schválené akademickým senátem v roce 2012. Ty výslovně stanoví, že správa univerzity včetně rektora, děkanů či ředitelů jednotlivých institutů musí být zvolena akademickou komunitou.
S akademiky souzní i jejich studenti: „My jako studenti Bosporské univerzity nepřijímáme provládní rektory jmenované s naprostou neúctou k demokratickému procesu. Melih Bulu není naším rektorem,“ píše se v prohlášení nezávislé studentské platformy.
Proti skupině studentů, která v pondělí večer protestovala před budovou univerzity, zasáhla policie. Použila přitom pepřové spreje, slzný plyn i gumové projektily. V úterý ráno pak podnikla razii v domovech studentů a 17 z nich zadržela. „Policejní seznam je dlouhý,“ řekl jeden z představitelů studentů novinářům.
Proti zatčení se postavili pedagogové, kteří se při tiché demonstraci postavili zády k budově rektorátu. Jejich boj podpořil i istanbulský starosta Ekrem İmamoğlu, Erdoganův politický rival.
Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle okulumuza Melih Bulu'nun kayyum olarak atandığını öğrendik. Boğaziçi öğrencileri olarak demokratik süreçleri tanımadan atanan yandaş rektörleri kabul etmiyoruz.Melih Bulu bizim rektörümüz değildir! #KayyumRektörİstemiyoruz @melihbulu @UniBogazici pic.twitter.com/30zxxXZnbx
— Boğaziçi Dayanışması (@boundayanisma) January 1, 2021
Odpor proti politicky jmenovanému rektorovi vyjádřily i další školy, jako je Technická univerzita Blízkého východu nebo Istanbulská technická univerzita.
Autonomii vysokých škol podpořil i opoziční politik Ali Babacan, který v minulosti působil ve vládě jako člen Erdoganovy AKP. Později se ale se stále autoritářštějším prezidentem rozešel a založil si vlastní politické hnutí.
Here's Bulu (2003) with Roelandt, Gilsing and Sinderen (2000) pic.twitter.com/ChebTZXnO7
— Ankaralı Jan (@06JAnk) January 2, 2021
Samotný Bulu zveřejnil prohlášení plné gramatických chyb, v němž na kritiku nijak nereagoval. Poděkoval v něm ale prezidentu Erdoganovi i Radě pro vysoké školství (YÖK). Server Duvar upozornil, že zatímco jeho písemný projev v turečtině mnohé lidi překvapil, o rektorově mizerné angličtině se ví už delší dobu.
Uživatelé Twitteru také 2. ledna zveřejnili důkazy o rektorově plagiátorství, jehož se měl dopustit při psaní své doktorské práce, stejně jako ve svých dalších vědeckých pracích. Do nich zkopíroval slovo od slova celé odstavce z jiných prací dostupných na internetu.
Jak připomíná server Ahval, plagiátorství je v Turecku široce rozšířené, stejně jako placení jednotlivcům či firmám za napsání diplomové či jiné práce. V minulosti byl už takto přistižen například Erdoganův zeť Berat Albayrak, jak odhalily e-maily zveřejněné serverem WikiLeaks.
Buluova slabá angličtina zaráží už proto, že Bosporská univerzita, kterou založili Američané, vyučuje právě ve Shakespearově jazyce. Lucas Thorpe, jenž učí na jedné z tamních fakult, upozornil, že rektoři v minulosti vždy vydávali svá prohlášení dvojjazyčně. „Doufám, že nový rektor bude v této tradici pokračovat,“ podotkl s trochou škodolibosti.
Kvalita školství v zemi klesá
Prezident Recep Tayyip Erdogan už od roku 2002 hlásá, že chce mít v každém tureckém městě univerzitu. Množství univerzitních kampusů sice v zemi za jeho vlády vzrostlo (nyní jich je asi 200), experti ale mluví o značném snížení kvality vysokého školství za jeho vlády. Na nově vzniklých univerzitách figuruje také zhruba stovka fakult, které nemají zapsaného jediného studenta.
Prestižní turecké univerzity přestávají být uváděny v mezinárodních žebříčcích srovnávajících kvalitu škol. V posledních dvou letech se žádná turecká státní univerzita neobjevila mezi 500 nejlepšími školami podle Higher Education University Rankings Index.
Od neúspěšného pokusu o puč v roce 2015 přišlo o práci na šest tisíc tureckých akademiků, dalším režim zakázal cestovat. Citace tureckých vědců v mezinárodních publikacích v průběhu let postupně klesají a problémy mají i soukromé univerzity, které si kvůli rostoucí inflaci nemohou dovolit zaplatit kvalitní zahraniční pedagogy.
V roce 2002, kdy se AKP ujala moci, brali vysokoškolští profesoři desetinásobek minimální mzdy. Po necelých deseti letech vlády této strany už berou jen pětinásobek. A jak ukazuje příklad Bosporské univerzity, trpí kromě finančního ohodnocení i jejich svoboda.